کاریزبوم ، توسعه فضای سبز با پساب شهری

همزمان با روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی صبح روز چهارشنبه 15 اسفند ماه با حضور محمد علی طالبی استاندار محترم یزد ، سید ابوالفضل موسوی نماینده محترم مردم یزد و اشکذر درمجلس ، معاون محترم عمرانی استانداری ، مدیر کل محترم جهاد کشاورزی ، مدیر کل محترم منابع طبیعی استان ، مدیر کل محترم بنیاد شهید و جمعی از مسئولان و فعالان محیط زیست و خانواده شهدا به میزبانی موسسه کوثر تعداد 500 نهال به یاد شهدای استان در مجتمع فرهنگی تفریحی توریستی کاریزلند کاشته شد.

مهندس پورفلاح مدیر عامل موسسه کوثر ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمد گویی در این مراسم با اشاره به روند فعالیت های این مجتمع سبز در کشور، تاکید کرد: این مجموعه در زمینی به مساحت دو هزار هکتار به صورت یک مجتمع سبز و هوشمند در حال ساخت است .

وی در ادامه خاطر نشان کرد تمامی گونه های گیاهان کاشته شده در کاریزلند مناسب با اقلیم آب و هوای استان و نیز کم آبخواه می باشد که با استفاده از شبکه های آبیاری هوشمند و تحت فشار برای حداکثر صرفه جویی در آب مصرفی از پساب شهری استفاده میشود.

استاندار محترم یزد در این مراسم با تبریک روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، گفت: خوشبختانه همه به اهمیت ‌موضوع درختکاری واقف هستیم و ‌امروز درختکاری به عنوان یک فرهنگ ملی و مذهبی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شناخته می شود.
“محمدعلی طالبی” ‌ادامه داد: لازم ‌است فرهنگ درختکاری در جامعه ترویج یابد و با توجه به محدودیت هایی که در منابع آب استان داریم، استان یزد به نمونه ای برای استفاده بهینه از آب در موضوع درختکاری تبدیل شود.

وی به سرانه فضای سبز در استان اشاره کرد و افزود: در استان یزد سرانه فضای سبز ‌به ازای هر نفر ۱۳ مترمربع است که این سرانه با وضعیت مطلوب، استاندارد و متوسط کشوری که ۲۵ متر مربع است فاصله زیادی دارد و لازم است سرانه فضای سبز در استان یزد بهبود و افزایش یابد.
دکتر طالبی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت ‌هایی که در تامین منابع آب داریم باید از پسآب، صرفه جویی های خانگی و باز تولید آب برای برنامه های درختکاری استفاده کنیم.
‌استاندار یزد با تاکید براینکه لازم است در آینده در اطراف شهر یزد یک کمربند سبز مناسب داشته باشیم از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خواست به طور جدی بحث واگذاری زمین در محدوده کمربند سبز یزد را پیگیری و اگر واگذاری هایی در این رابطه در دست انجام است؛ این واگذاری ها را متوقف کند.

‌وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز مراسم درختکاری با نام و یاد شهدا همراه است ضمن عرض احترام و ارادت به خانواده معظم شهدا، ‌گفت: این کار ارزشمند را به فال نیک می‌گیریم زیرا این امر مهم که با حضور خانواده شهدا انجام می شود، قطعاً موجب توجه بیشتری به موضوع درختکاری می ‌گردد و برکت چنین کاری را افزایش خواهد داد.
دکتر طالبی در پایان سخنان خود ‌خاطرنشان کرد: اصل موضوع درختکاری به گونه‌ای است که می‌توان در مناسبت های مختلف به یاد شخصیت های اثرگذار جامعه این امر را انجام دا‌د و یادمان هایی را در این رابطه برگزار کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت توسعه فضای سبز در یزد، گفت:‌ در جامعه امروز منابع طبیعی بزرگ‌ترین سرمایه ملی به شمار می‌آید.
“محمدرضا آخوندی” ا‌دامه داد: به مناسبت هفته منابع طبیعی که از ١٥ تا ٢١ اسفندماه است ۳۰۰ هزار اصله نهال رایگان شامل گونه های سازگار با منطقه از جمله سرو، کاج، اقاقیا، سنجد زینتی، سنجد شیرین و تلخ ‌در استان توزیع می شود.

 

گفتنی است در ادامه این مراسم روز درختکاری خانواده معظم شهدا گلدان گلی را تقدیم استاندار یزد کردند و عالی ترین مقام اجرایی استان، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی و شرکت کنندگان در مراسم با توجه به طرح “به یاد هر‌ شهید درختی بکاریم” با هدف توسعه فضای سبز به یاد شهدای والامقام استان یک اصله نهال ‌کاشتند.

همچنین در این مراسم بصورت نمادین، آبیاری توسط کوزه که خود نماد قناعت یزدی ها است، انجام شد.

[hm_sliders type=”owl_gall” id=”8820″]