مراقبت از گیاهان در پاییز (بخش اول)

واکنش گیاهان در فصول مختلف نسبت به تغییرات دما متفاوت است. بنابراین شناخت ویژگی های زیستی آنها به نگهداری بهینه در پاییز و زمستان کمک می کند.

پاییز خشک برگ‌ریز و زمستان سرد و ترهم بخش مهمی از چرخه زندگی همه موجودات زنده، از جمله گیاهان است؛ در فصل سرما بعضی گیاهان به خواب زمستانی می‌روند، برخی خزان را تجربه می کنند و بعدها دوباره جوانه می‌زنند و بعضی دیگر همچنان سبزی و نشاط خود را حفظ می‌کنند.کسانی که بوسیله گیاهان به محیط زندگی خود نشاط و زیبایی می بخشند، با شروع فصل سرد، در پی آنند که چگونه از انواعِ گل ها و گیاهانی که در باغچه، تراس یا گوشه آپارتمانمان است، مراقبت و نگهداری کنند تا هرچه بهتر پاییز و زمستان را پشت سر بگذارند و سالم و سرحال به بهار و تابستان گرم برسند. گل ها و گیاهان سبزی که وجودشان، از سردی و بی‌رنگی و کسالتِ فصل سرد کم کند.
البته این نکته بسیار مهم را همیشه به خاطر بسپاریم که هنگام انتخاب گیاهان، فارغ از فصل و دمای هوا، میزان نور مستقیم و غیرمستقیم آپارتمان را اندازه گیری کرده، گیاهان متناسب با شرایط خانه انتخاب کنیم. باید حتما حواسمان به میزان علاقه و نیاز گیاه به نور خورشید باشد. مثلاً انواع گیاهان سایه‌دوست باید دور از پنجره‌های آفتابگیر باشند و انواع روشنایی‌پسند، لازم است پشت پنجره قرار گیرند. اگر خانه یا محل کارتان، آفتابگیر نیست، از گیاهانی مانند «نخل مرداب»، «سانسوریا»، «پاپیتال» و «اسپاتی فیلوم» استفاده کنید، اما اگر حتی در پاییز، نور زیاد و مستقیم در اختیار دارید، «حسن‎یوسف» زیبا و «کاکتوس»‌های دوست داشتنی را خریداری کنید، چون گیاهانی هستند که نیاز به نور زیاد دارند. گروهی از گیاهان هم نیمه‌سایه و نیمه‌آفتاب پسندند، مثل «یوکا»، «دیفن باخیا»، «فیکوس»، «آگلونما»، «کاج مطبق» و «لیندا» که بهتر است در فاصله سه متری از پنجره قرار گیرند.
لازم به یادآوری است که معمولا گیاهان آپارتمانی خزان ندارند، فقط ممکن است در زمستان رشد ریشه‌ها متوقف شود و درواقع به خواب زمستانی بروند و دوباره در فصل بهار رشد کنند. اگر دمای محیط خانه یا محل نگهداری آنها 20 درجه باشد، این گیاهان به رشد خود ادامه می‌دهند و در دمای حدود 17 تا 18 درجه نیز بدون رشد، سالم می‌مانند. برای گیاهانی همچون کاج مطبق، دیفن باخیا، لیندا، سیکاس و … لازم نیست دمای خانه در فصل‌های پاییز و زمستان تغییر ‌کند، فقط باید دفعات آبیاری‌شان کم ‌شود؛ مثلا اگر در تابستان هفته‌ای دوبار بوده، در پاییز و زمستان به هفته‌ای یک بار کاهش پیدا ‌کند.گل هایی مثل حسن یوسف در سرمای شدید خشک می شوند و به همین سبب، داخل منزل و فضای سبز داخل منزل جایگاه مناسبی دارند. در دوره سرما از جذابیت برگ های حسن یوسف کاسته می شود، اما جای نگرانی نیست با رسیدن فصل بهارو انتقال گلدان به مکان مناسب، دوباره جذابیت خود را به دست خواهند آورد.

ساقه های گل هایی مثل برگ بیدی بنفش نخل مرداب گل قلم زن ( در فضای باز ) در زمستان کاملا خشک می شود، اما جای نگرانی نیست، زیرا ریشه های این گیاهان زنده اند و برای اینکه در فصل بهار زیبایی کمال خود را به نمایش بگذارند به این تغییرات نیاز دارند، تنها تا جایی که می توانید از ریشه های این قبیل گیاهان مراقبت کنید و مواظب باشید محل ریشه های این گیاهان، عمل شخم زنی انجام نشود.