استانداری
اب منطقه ای یزد
آب و فاضلاب

 
    حوضه کرخه در شدیدترین دوره خشکسالی 1393/09/25
معاون بهره‌برداری سازمان آب و برق خوزستان گفت:​ هم‌اکنون حوضه آبی کرخه شدیدترین دوره خشکسالی را طی می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه‌خوزستان، هوشنگ حسونی‌زاده در سمینار علمی بررسی نقش رودخانه کارون در تولید کمی و کیفی خرما و سیمنار علمی بررسی تاثیر متقابل احیای رودخانه کارون و طرح 550 هزار هکتاری که امروز‌، 24 آذرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد:​ متوسط بارش در خوزستان در ایستگاه‌های مختلف 340 تا 370 میلی‌متر است، در حالی که متوسط بارش در 3 ماه اخیر 82 میلی‌متر بود.

 

وی افزود: 43 درصد از مساحت رودخانه کارون با متوسط آب‌دهی آن 12 میلیارد مترمکعب در حوزه عملکرد خوزستان است که حجم قابل برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از آن 8 میلیارد و 300 مترمکعب است. همچنین میزان آب حوضه دز 700 میلیارد مترمکعب و حجم قابل برنامه‌ریزی آن 4.8 میلیارد مترمکعب است.

 

 

معاون بهره‌برداری سازمان آب و برق خوزستان بیان‌کرد:​ یکی از دلایل اصلی خشکسالی در استان برداشت‌های مکرر آب در بالادست رودخانه‌ها است.

 

حسونی‌زاده با اشاره به برنامه‌ریزی تامین آب برای طرح‌های توسعه‌ای مانند طرح 550 هزار هکتاری، اظهار کرد:​ هم‌اکنون طرح توسعه‌ اراضی کشاورزی درحوضه‌های آبی مختلف استان دیده و آب آن برنامه‌ریزی شده که از این طرح، 157 هزار هکتار در حوضه کارون، 66 هزار هکتار در حوضه کرخه شمالی، 134 هزار هکتار در حوضه کرخه جنوبی، 64 هزار هکتار در حوضه مارون و 48 هزار هکتار در حوضه زهره است.

 

وی تصریح‌کرد: فاز اول طرح 550 هزار هکتاری، شامل 220 هزار هکتار و فاز دوم 280 هزار هکتار است. زیرساخت​های لازم فاز اول مهیا شده و اولویت با تامین آب اراضی این فاز است. همچنین برخی زیرساخت‌های فاز دوم در مرحله ساخت و بخش دیگر هنوز فراهم نشده است.

 

معاون بهره​برداری سازمان آب و برق خوزستان بیان‌کرد:​ برای اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری حدود 4.5 میلیارد مترمکعب آب نیاز داریم که قابل تامین است. البته تامین این حجم به استفاده بهینه در مصرف آب مشروط می‌شود. با توجه به وضعیت آورد آب استان به نظر می‌رسد باید برای انجام هر سرمایه‌گذاری با شفافیت کار وارد شویم.

 

حسونی‌زاده خاطرنشان‌کرد:​ بهینه‌سازی و بهینه‌کردن مصرف آب از موارد مهمی است که متاسفانه عدم رعایت آن، راندمان آب را پایین آورده است، بنابراین باید برای فرهنگ‌سازی صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده از روش‌های آبیاری نوین اقدام شود.

 

همچنین احمدرضا عمانی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اهواز در این سیمنار اظهارکرد:​ اجرای طرح 550 هزار هکتاری با توجه به حجم انبوه زیرساختی در 3 حوضه آبی مهم استان، قطعا می‌تواند نقش مهمی در بهبود بهره‌وری و کارایی آب داشته باشد اما به شرطی که به تمام جوانب این طرح در روند اجرا توجه شود.

 

وی افزود: ​بحث مطالعات جامعه‌شناختی پیش و حین اجرا در طرح و پذیرش آن توسط بهره​برداران بومی از موارد مهمی است که باید به آن پرداخته شود، همچنین توسعه مهارت و دانش بهره‌برداری و استفاده از تکنولوژی‌های جدید، ضرورت حفاظت و نگهداری از طرح، ارزیابی مشارکتی بهره‌برداران، طراحی دوره‌های آموزشی مبتنی بر نیاز و توسعه تشکل‌های محلی جهت بهره‌برداری محلی از دیگر موارد مهم‌ اجرای این طرح است.

 

خاک‌های خوزستان به دلیل شوری آب عملکرد مطلوبی ندارند

 

در ادامه این سمینار کاظم حمادی، کارشناس سازمان​ آب و برق خوزستان با اشاره به کیفیت آب آبیاری و برآورد میزان کل املاح در طرح 550 هزار هکتاری، گفت:​ شوری تنها عاملی کاهش کیفیت آب نیست اما یکی از عوامل اصلی آن محسوب می‌شود. متاسفانه مشکلات شوری آب در خوزستان مسکوت مانده است و خاک‌های استان به دلیل شوری آب، عملکرد مطلوبی در کشت محصولات کشاورزی ندارند.

 

وی تصریح‌کرد: نیاز آبی طرح 550 هزار هکتاری 8.2 میلیارد مترمکعب است که بخش زیادی از آن مربوط به حوضه کرخه است. به دلیل بحران کم‌آبی، وزارت نیرو اعلام کرده که امکان تامین آب برای اراضی در این حوضه وجود ندارد، در حالی که 41 درصد طرح در حوضه کرخه واقع شده و نیاز آبی آن 43 درصد است. همچنین حوضه کارون 26 درصد طرح را شامل می‌شود که به 33 درصد از کل آب موردنظر نیاز دارد. در این حوضه میزان نیاز آبی از سطح اراضی تجاوز کرده اما خوشبختانه وضعیت در حوضه‌های زهره و جراحی متعادل است.

 

نخلستان‌ها سدی برای جلوگیری از ورود ریزگردها

 

از سوی دیگر مسعود لطیفیان، رییس موسسه تحقیقات خرما و میوه​های گرمسیری کشور با تاکید بر نقش کلیدی رودخانه کارون در تغییرات زیست‌محیطی نخلستان‌های خوزستان، اظهار کرد: این ​نخلستان‌ها نقش مهمی در تامین میعشت روستاییان و مناطق مرزی استان ایفا می‌کنند و کاهش عملکرد تولید در نخلستان​ها به این اقشار صدمه جدی وارد می‌کند. از سوی دیگر نخلستان‌ها سدی برای جلوگیری از ریزگردها است و همیشه نقش بازدارنده‌ای در مقابل این عارضه زیست‌محیطی ایفا کرده‌اند.

 

    اختصاص 83 میلیارد ریال برای جبران خسارت‌های ناشی از خشکسالی استان یزد1393/09/23
با تصویب هیأت وزیران، مبلغ هشتاد و سه میلیارد ریال برای جبران خسارت‌های وارده ناشی از خشکسالی و تکمیل بازسازی تأسیسات خسارت دیده ناشی از حوادث غیرمترقبه، در اختیار استانداری یزد قرار می گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط اقدام شود.

 به گزارش یزدی نیوز،در مصوبه هیأت وزیران آمده است:1. مبلغ هشتاد و سه میلیارد ریال به صورت تملک دارایی سرمایه ای از محل منابع ماده(10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، موضوع بند (ش) ماده (224) قانون برنامه پنجم توسعه، برای جبران خسارتهای وارده ناشی از خشکسالی و تکمیل بازسازی تأسیسات خسارت دیده ناشی از حوادث غیرمترقبه، به شرح جدولی در اختیار استانداری یزد قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط اقدام شود.
2. استانداری یزد موظف است گزارش عملکرد اعتبار یادشده را هر سه ماه به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ارایه کند.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور این مصوبه را در تاریخ 17/9/1393 برای اجرا به وزارت کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ابلاغ کرد.

 

 

    کمبود آب شرب در 80 روستای کهگیلویه و بویراحمد 1393/09/22
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه وبویراحمد گفت:1470 خانوار در 80 روستا با مشکل تامین آب روبرو هستند که با تانکر سیار به آنان آبرسانی می‌شود.

فیض الله پاسره در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، کهگیلویه وبویراحمد افزود: 1676 روستا با بیش از 73 هزار و 94 هزار نفر مشترکدر این استان وجود دارد. از این تعداد روستا 1470روستا با 72 هزارو 247 خانوار از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند.

پاسره عنوان کرد: 998 آبادی در استان با 52 هزار و 561 مشترک دارای شبکه آب و فاضلاب روستایی هستند. آب روستاهای زیر پوشش آب و فاضلاب از طریق 119 حلقه چاه و 73 دهنه چشمه تامین می‌شود.

وی اضافه کرد: در روستاهای کهگیلویه وبویراحمد 310 هزار و 518 نفر ساکن هستند.

 

    تخصیص درصدی از درآمد وزارت نفت به فصل آب 1393/09/21
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: بر اساس قانون بودجه، ۱ درصد از درآمدهای وزارت نفت و میعانات گازی به فصل آب تخصیص یافته است که سالانه بیش از یک‌هزار و۸۰۰ میلیارد تومان به فصل آب پرداخت می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: بر اساس قانون بودجه، ۱ درصد از درآمدهای وزارت نفت و میعانات گازی به فصل آب تخصیص یافته است که سالانه بیش از یک‌هزار و۸۰۰ میلیارد تومان به فصل آب پرداخت می‌شود.

به گزارش  تسنیم ، رحیم میدانی عصر امرور در بازدید از ساختگاه سد دالکی در دشتستان با بیان اینکه حفاظت از منابع آبی از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت نیرو در امور آب است، اظهار داشت: منابع آبی کشور از نظر کمی وکیفی دچار مشکلاتی متعددی است که حفاظت از منابع آبی در اولویت برنامه‌های وزارت نیرو قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه سد دالکی یکی از طرح‌های مهم سازمان آب منطقه‌ای استان بوشهر است، تصریح کرد:  برای ساخت این سد و تامین اعتبارات آن تلاش می‌شود راهکارهای عملی به کار گرفته است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه اعتبارات فصل آب نسبت به قبل افزایش یافته است، بیان کرد: به هیچ وجه رویکرد این معاونت کم کردن پروژه‌های فصل آب نیست بلکه طرح‌های نیمه تمام گذشته تکمیل و در صورت ضرورت پروژه‌های جدیدی هم اجرا می‌شود.

میدانی با بیان اینکه اولویت نخست در طرح‌های آبرسانی به کارگیری بخش خصوصی در این حوزه است افزود: مجتمع‌های آبرسانی برای تامین آب مطلوب و با کیفیت به بخش خصوصی واگذار می‌شود که با مشارکت این بخش سرمایه‌گذاری در این حوزه افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه از لحاظ کمی وکیفی در منابع آب با مشکل جدی روبه‌رو هستیم تاکید کرد: 30 حوزه کشور با تشکیل شورای هماهنگی آب‌ریزان ساماندهی می‌شود و وضعیت منابع آبی بهبود می‌یابد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه 1 درصد از اعتبارات حوزه نفت به فصل منابع آبی تخصیص یافته است گفت: در قانون بودجه 1 درصد  اعتبارات نفت و میعانات گازی به فصل آب تخصیص یافته است که سالانه یک‌هزار و 800 میلیارد تومان به این فصل پرداخت می‌شود.

میدانی با اشاره به اینکه سد دالکی از پروژه‌های مهم آبرسانی در دشتستان است افزود: سعی می‌شود اعتبارات لازم این سد تامین و عملیات اجرایی آن آغاز شود.

 

    خروجی آب سدها همچنان بیش از ورودی است 1393/09/21
وزیر نیرو گفت: با وجود بارندگی‌های مناسب در سال آبی جاری، میزان ورودی آب به سدهای کشور همچنان کمتر از آب خروجی از سدها است.
وزیر نیرو گفت: با وجود بارندگی‌های مناسب در سال آبی جاری، میزان ورودی آب به سدهای کشور همچنان کمتر از آب خروجی از سدها است.
 
به‌گزارش واحد مرکزی خبر، حمید چیت‌چیان گفت: میزان بارش‌ها در سال آبی جاری در مقایسه با متوسط 47 سال گذشته حدود 30 درصد افزایش یافته اما متاسفانه هنوز در سدها میزان ذخیره آب رو به کاهش است.
 
وی علت کاهش ذخیره سدها با وجود افزایش 30 درصدی بارش‌ها را پایین آمدن حجم ورودی آب سدها در مقایسه با خروجی آنها بیان و ابراز امیدواری کرد این روند تا پایان آذر تغییر کند و در ادامه سال آبی جاری بارش‌های بیشتری داشته باشیم.
 
چیت چیان تاکید کرد: مدیریت مصرف آب و کاهش مصارف در بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی یک الزام است و باید همیشه صورت بگیرد.
 
بهره برداری از تصفیه خانه ساری سال آینده
 
وزیر نیرو در ادامه  با بیان اینکه تصفیه‌خانه طرح آب‌رسانی به شهر ساری از سد شهیدرجایی به ظرفیت 500 لیتر در ثانیه، در اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد ، افزود :  هم‌اکنون امکان انتقال آب سد شهیدرجایی به تصفیه‌خانه و مخازن ذخیره شهر فراهم شده است ضمن آنکه تصفیه‌خانه آب شرب نیز به میزان 65 درصد پیشرفت دارد.
 
فراهم شدن امکان کشت دوم با بهره‌برداری از سد هراز
 
وزیر نیرو همچنین از فراهم شدن امکان کشت دوم در بخشی از زمین‌های کشاورزی استان مازندران با بهره‌برداری از سد هراز خبر داد و گفت: یکی از طرح‌های عمرانی مهم بخش آب سد هراز است که توانایی تنظیم 600 میلیون مترمکعب آب در سال را دارد.
 
وی افزود: اجرای این طرح یک میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت استان مازندران را زیرپوشش خدمات قرار می دهد و 100 هزار هکتار از شالیزارهای منطقه را تامین خواهد کرد.
 
چیت چیان پیشرفت عملیات اجرایی سد هراز را 23 درصد بیان کرد و گفت:این طرح در سال 97 به بهره‌برداری می‌رسد.
 
سد هراز از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته مخلوط است که ارتفاع آن 150 متر و حجم مخزن نیز 250 میلون مترمکعب است و قابلیت تنظیم 600 میلیون مترمکعب آب را دارد.
 
آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران
 
همچنین عملیات اجرایی آب‌رسانی به شهرهای گروه الف استان مازندران با حضور وزیر نیرو آغاز شد.
 
آقای چیت‌چیان در آیین  خطوط انتقال و تصفیه‌خانه به شهرهای گروه الف استان مازندران (شهرهای بابل، امیرکلا، بابلسر، فریدونکنار، خزرشهر، دریاکنار و روستاهای مسیر) و نیز آغاز بهره‌برداری فوری –اضطراری طرح آب‌رسانی به شهرهای بابل، امیرکلا، بابلسر و فریدونکنار، گفت: این طرح آغاز فعالیت اساسی است که آثار خوبی در زندگی مردم خواهد داشت.
 
وی با اشاره به وجود سد شهیدرجایی در استان مازندران گفت : یک سامانه آب‌رسانی ازطریق این سد 550 هزار نفر را زیرپوشش آب شرب باکیفیت و پایدار قرار می‌دهد.
 
 

    بهره برداری خط انتقال آب به بهاباد با اعتبار ۲۵۰ میلیارد ریال در دهه فجر 1393/09/20
مدیر کل آمور آبفای استان یزد در بازدید از ایستگاه خط انتقال آب در شهرستان بهاباد از بهره برداری پروژه آب به بهاباد در ایام الله دهه فجر خبر داد.
به گزارش خبرنگار یزد رسا از بهاباد، علی اسلامی مدیر کل آمور آبفای استان یزد در بازدید از ایستگاه خط انتقال آب در شهرستان بهاباد از بهره برداری پروژه آب  به بهاباد در ایام الله دهه فجر خبر داد.
وی گفت :   خط انتقال آب به شهرستان بهاباد از سال 89 شروع شد و قرار بود در سال 91 به بهره برداری برسد متاسفانه به دلیل کمبود اعتبارات یک مقدار زمان بر شد.
اسلامی افزود : خوشبختانه با اعتباری  که در سالجاری به این پروژه اختصاص داده شد پروژه با شدت بیشتری فعال شدت بیشتری فعال شده است و همان طور که ملاحظه می کنید تمام کار های سازه ای و مکانیکی به طور کامل انجام شده است.
مدیر کل آبفای استان یزد گفت  : صرفا سیستم برق آن مانده است که در حال اجراست و امیدواریم به خواست خدا و دعای مردم عزیز بهاباد بتوانیم در ایام الله دهه فجر این پروژه را به بهره برداری برسانیم تا ان شاء الله مردم بهاباد از این نعمت آب  بهره مند شوند.
 اسلامی اظهار کرد : این پروژه یکی از پروژه های اساسی استان یزد است که 80 کیلومتر طول دارد این خط دارای 4 ایستگاه پمپاژ و 5 مخزن بین  راهی دارد و همچنین یک مخزن انتهائی که 5 هزار متر مکعبی میباشد.
وی گفت  : این خط انتقال 30 کیلومتر خط انتقال برق دارد که یک پروژه بسیار عظیمی است که با کمک همکاران ما از جمله پیمانکار ان انجام شده است  وی اعتبار اجرای این طرح را 250 میلیارد ریال معادل 25 میلیار د تومان اعلام کرد.
گفتنی است در این بازدید مدیر عامل شرکت آبفای استان و همراهان فرماندار و رئیس شورای اسلامی شهر و رئیس اداره آبفای بهاباد حضور داشتند.
 

    بندرخشک کوثر آماده همکاری با سرمایه گذاران 1393/09/20
معاون اقتصاد و بازرگانی شرکت پیشگامان توسعه بندرخشک کوثر معتقد است: احداث بندرخشک پیشگامان موجب افزایش رشد اقتصادی استان می گردد

منصور ندافیون در گفتگویی اظهار داشت: بنادر خشک که از دیر باز در کشورهای مختلف دنیا احداث و بهره برداری شده، باعث تسریع در رشد و توسعه اقتصادی کشورها گردیده است. مسلما احداث بندر خشک در استان یزد نه تنها می تواند باعث افزایش رشد اقتصادی کشور گردد بلکه باعث رونق کسب و کار و اقتصاد استان نیز میگردد.

 

وی افزود: در این راستا گروه تعاونی پیشگامان با مساعدت مسئولین کشور و استان در این خصوص نیز پیشگام بوده و مبادرت به دریافت اولین مجوز  بندر خشک خصوصی در کشور نموده است.

معاون اقتصاد و بازرگانی شرکت پیشگامان توسعه بندرخشک کوثر خاطرنشان کرد:  این پروژه که از پروژه های زیر بنائی کشور محسوب می شود نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارد و یکی از موضوعات مهم آن جذب سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف می باشد.

ندافیون با اشاره به توانمندی بندرخشک پیشگامان در جذب سرمایه خرد و کلان مردم، افزود: در این راستا بالغ بر چهل و دو کسب کسب و کار جهت استقرار در بندر خشک تعریف شده است که بسیاری از آنها از طریق مدل مشارکتیb.o.t   برون سپاری خواهد شد. وی ادامه داد: این مدل یک روش مناسب برای سرمایه گذاری و ساخت پروژه های زیربنائی جامعه می باشد لذا بندر خشک پیشگامان آمادگی دارد تا کسب و کارهای تعریف شده از طریق مشارکت با  سرمایه گذار  داخل و خارج کشور انجام دهد.. معاون اقتصاد و بازرگانی شرکت پیشگامان توسعه بندرخشک کوثر در پایان با اشاره به آمادگی این شرکت برای جذب سرمایه های خردو کلان گفت:  معاونت اقتصاد و بازرگانی بندر خشک آمادگی لازم را برای گفتگو و رایزنی و همچنین انعقاد قرارداد همکاری با با کلیه سرمایه گذاران علاقه مند در حوزه زیرساختی با ارزش افزوده بالا را دارد

 

 

    معاون عمرانی :باید فعالیت های بندرخشک تسریع یابد1393/09/20
معاون عمرانی استانداری یزد معتقد است که بندرخشک یزد سرعت انتقال کالا به داخل و خارج کشور را افزایش می دهد.

سید محمد رضا سید حسینی در گفتگوی اختصاصی خاطرنشان کرد: مرکزیت استان یزد و وجود واحدهای متوسط و بزرگ صنعتی  متعدد از ویژگیهای این استان برای راه اندازی این بندر است.  به گفته این مقام مسئول،رساندن کالاهای وصول شده به مرکز ایران است و سرعت عمل بالای شبکه ریلی می تواند مزیت های بسیاری در  سرعت بخشیدن چرخ های اقتصادی کشور ایجاد کند .
وی تاکید کرد:تحقق این موضوع مشروط بر هم راستا بودن فعالیتهای بندر خشک و شبکه ریلی است .
این مقام مسئول اظهارداشت:بندر خشک طیف وسیعی از سازمان های مختلف را در بر می گیرد، لذا باید تعداد کارگروه های تخصصی را برای این کار در نظر گرفت و همراه  با رابطه ای تنگاتنگ با راه آهن پیش رفت.
سید حسینی در ادامه تاکید کرد که با توجه به اینکه مجوز ایجاد بندر خشک دریزدصادر شده است باید در این مسیر قدمهای مهمی برداشته شود.
وی با بیان اینکه این موضوع باید به صورت جدی تر و منسجم تر پیگیری شود، توصیه کرد: با توجه به وجود رقبای دیگر در این عرصه باید به صورت محکم تر و با سرعت بیشتر عمل نماییم.
وی افزود: احداث بندر خشک تاثیر اقتصادی عظیمی را در کل کشور ایجاد خواهد کرد و شکوفایی خوبی را می تواند در این منطقه داشته باشد.
این مقام مسئول درپایان با اشاره به اینکه استان یزد از ابزارها و امکانات خوبی نسبت به سایر استان ها در احداث بندر خشک برخوردار است؛ تاکید کرد: این پروژه باید با قوت پیگیری شود

 

 

    بندرخشک کوثر آماده همکاری با سرمایه گذاران 1393/09/18
معاون اقتصاد و بازرگانی شرکت پیشگامان توسعه بندرخشک کوثر معتقد است: احداث بندرخشک پیشگامان موجب افزایش رشد اقتصادی استان می گردد

منصور ندافیون در گفتگویی اظهار داشت: بنادر خشک که از دیر باز در کشورهای مختلف دنیا احداث و بهره برداری شده، باعث تسریع در رشد و توسعه اقتصادی کشورها گردیده است. مسلما احداث بندر خشک در استان یزد نه تنها می تواند باعث افزایش رشد اقتصادی کشور گردد بلکه باعث رونق کسب و کار و اقتصاد استان نیز میگردد.

 

وی افزود: در این راستا گروه تعاونی پیشگامان با مساعدت مسئولین کشور و استان در این خصوص نیز پیشگام بوده و مبادرت به دریافت اولین مجوز  بندر خشک خصوصی در کشور نموده است.

معاون اقتصاد و بازرگانی شرکت پیشگامان توسعه بندرخشک کوثر خاطرنشان کرد:  این پروژه که از پروژه های زیر بنائی کشور محسوب می شود نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارد و یکی از موضوعات مهم آن جذب سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف می باشد.

ندافیون با اشاره به توانمندی بندرخشک پیشگامان در جذب سرمایه خرد و کلان مردم، افزود: در این راستا بالغ بر چهل و دو کسب کسب و کار جهت استقرار در بندر خشک تعریف شده است که بسیاری از آنها از طریق مدل مشارکتیb.o.t   برون سپاری خواهد شد. وی ادامه داد: این مدل یک روش مناسب برای سرمایه گذاری و ساخت پروژه های زیربنائی جامعه می باشد لذا بندر خشک پیشگامان آمادگی دارد تا کسب و کارهای تعریف شده از طریق مشارکت با  سرمایه گذار  داخل و خارج کشور انجام دهد.. معاون اقتصاد و بازرگانی شرکت پیشگامان توسعه بندرخشک کوثر در پایان با اشاره به آمادگی این شرکت برای جذب سرمایه های خردو کلان گفت:  معاونت اقتصاد و بازرگانی بندر خشک آمادگی لازم را برای گفتگو و رایزنی و همچنین انعقاد قرارداد همکاری با با کلیه سرمایه گذاران علاقه مند در حوزه زیرساختی با ارزش افزوده بالا را دارد

 

 

    تایید آلودگی آب های زیرزمینی تهران به نیترات 1393/09/18
مدیرکل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بالا بودن میزان نیترات در برخی آبهای زیر زمینی پایتخت قطعی است گفت: تفکیک آب شرب از آب غیر شرب مانند تمام کشورهای دنیا برای افزایش سلامت آب ضروری است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بالا بودن میزان نیترات در برخی آبهای زیر زمینی پایتخت قطعی است گفت: تفکیک آب شرب از آب غیر شرب مانند تمام کشورهای دنیا برای افزایش سلامت آب ضروری است.

به گزارش مهر دکتر محمد هادی حیدرزاده گفت: از اینکه میزان نیترات در برخی منابع آب زیرزمینی تهران بالاتر از استاندارد است هیچ شکی نیست و این موضوع بارها از سوی دستگاه های مختلف اعلام شده است.

به گفته وی اما به هر حال متولی بحث سلامت آب وزارت بهداشت است و زمانی که وزیر بهداشت اعلام می کند که آب شرب تهران آلوده نیست حتما دلایل کافی برای آن دارد.

او با بیان اینکه محیط زیست متولی تعیین قابل شرب بودن یا غیر قابل شرب بودن آب نیست گفت: اما به هر حال آب های زیر زمینی تهران به علت اینکه سیستم تصفیه فاضلاب و اگو در پایتخت کامل نیست حتما در برخی مناطق آلوده است.

حیدرزاده گفت: بین کمیت آب و افزایش کدورت و غلظت آلاینده های آب ارتباط وجود دارد و زمانی که آب پشت سدها کاهش می یابد قطعا میزان آلاینده ها افزایش خواهد داشت.

مدیر کل محیط زیست استان تهران گفت: به عنوان مثال در حال حاضر بر اثر بارش های اخیر میزان BOD و COD آب نسبت به مرداد ماه بسیار بهتر شده است بنابراین کم شدن آب پشت سدها در افزایش آلودگی آب نقش دارد.

او گفت: در ماه های گذشته که ذخیره پشت آب سدها در تهران از میزان استاندارد بسیار پایین تر بود حتما میزان غلظت آلاینده ها افزایش داشته اما اینکه آیا تصفیه خانه ها می توانند این آلاینده ها را از آب شرب بزدایند یا نه بحث دیگری است که به عهده وزارت بهداشت است.

مدیر کل محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه نیترات موجود در آب های زیر زمینی در برخی مناطق تهران نیز قطعا وارد سیستم تصفیه می شود گفت: در خصوص اینکه تصفیه خانه ها قادرند میزان نیترات را در آب شرب کاهش دهند یا نه محیط زیست نباید نظر دهد بلکه وظیفه وزارت بهداشت است.

حیدرزاده یادآور شد: اما آنچه مسلم است بایستی به سمت تفکیک آب شرب و غیر شرب مانند تمام دنیا برویم و نباید انتظار داشته باشیم آب لوله همیشه کیفیت شرب داشته باشد چراکه در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد اما برای این تفکیک نیز در حال حاضر عزمی در این زمینه در هیچ یک از نهادهای کشور دیده نمی شود.

 

    استاندار یزد: هر دو خط انتقال آب استان از بهشت‎‎آباد می‎‎آید1393/09/16
استاندار یزد اظهار کرد: با انتقال خط اول انتقال آب استان به بهشت آباد هر دو خط انتقال آب استان یزد از این محل تامین خواهد شد و امیدواریم با آغاز عملیات اجرایی این خطوط تا ۵ سال آینده شاهد بهره برداری از این خطوط باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد‍٬ "سید محمد میرمحمدی" عصر امروز شنبه در جمع اصحاب رسانه استان به ارائه گزارش یک سال گذشته فعالیت خود و مجموعه تحت امرش در استان و میزان تحقق وعده‌‌هایش در آیین معارفه خود به عنوان استاندار یزد پرداخت.

وی با اشاره موضوع آب در استان یزد که اهمیت آن از بسیاری مسائل بیشتر است،  را رابطه با اقداماتی صوتر گرفته گفت: انتقال آب از سد بهشت آباد در شورای عالی آب به تصویب رسیده است و بعد در شورای هماهنگی مدیریت یکپارچه حوزه آبریز سد زاینده رود در چندین جلسه مطرح و نظرات اصلاحی که استان‎‎ها نسبت به مصوبه داشتند مطرح و به تصویب رسید.

وی افزود: براین اساس 150 میلیون مترمکعب تخصیص جدید آب به استان داده شد و 98 میلیون مترمکعب آب نیز از خط اول انتقال به استان منتقل می‎‎شود، هرجند که تاکنون حدود 60 میلیون مترمکعب به استان تخصیص داده شده است.

وی با بیان این که در همین جلسه شورای هماهنگی اختصاص سهم 64 میلیون مترمکعب برای سال آینده استان از خط اول به تصویب رسیده است، از تامین آب هر دو خط انتقال آب یه استان از بهشت آباد در آینده اشاره کرد.

استاندار در این باره با اشاره به تفکر اشتباه کشاورزان در مسیر خط اول مبنی بر تامین آب یزد از حق آبه آنها از زاینده رود و مشکلاتی که در این مورد در سال‎‎های قبل روی داده است، افزود: از طرفی عمر مفید خط اول انتقال 25 تا 30 سال است و از سال گذشته نیز خردگی شروع شده و چندین بار تعمیرات داشته‎‎ایم و برای سال آینده نیز درخواست اعتبار برای مرمت این خط داده شده است لذا به این نتیجه رسیدیم که هر دو خط 150 و 98 میلیون مترمکعبی را از مسیر جدید از محل بهشت آباد به یزد اجرا کنیم.

وی این روش را به لحاظ امنیت خطوط و افتصادی مقرون به صرفه خواند و ابراز امیدواری کرد که با آغاز عملیات اجرایی این خطوط اهد انتقال این حجم آب در 4 تا 5 سال آینده به یزد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: البته 98 میلیون مترمکعب مصوب شده تا موقعی که سامانه جدید برای انتقال آب به طور کامل مورد بهره برداری قرار نگیرد، همچنان از محل فعلی به یزد منتقل خواهد شد و پس از آن متوقف خواهد شد.

پیگیری انتقال آب از خلیج فارس

میرمحمدی در مورد انتقال آب از خلیج فارس نیز گفت: شرکت گل گهر و چادرملو اقداماتی برای مطالعه انتقال آب داشتند و در این باره کنسرسیومی با حضور علاقمندان تشکیل شد و در این باره شرکت انتقال و توزیع آب به یزد ایجاد شده است.

استاندار یزد از پیگیری موضوعات زیست محیطی این طرح خبر داد و گفت: در این راستا پیگیر نشستی با استانداری هرمزگان برای تعیین محل سایت آب شیرین کن و مسیری متفاوت با خط انتقال استان کرمان هستیم.

وی همچنین از اجرای طرح مدیریت مصرف آب بخش کشاورزی خبر داد و گفت: پیگیر مصوبه کمیسیون ماده 215 برای تامین اعتبار این طرح هستیم چرا که این طرح نیازمند 1600 میلیارد تومان اعتبار برای اجرا در مدت 10 سال است که با اجرای آن 298 میلیون مترمکعب آب برای ترمیم یا جبران بیلان منفی سفره‎‎های زیرزمینی استان صرفه‎‎جویی خواهد شد و در ارتباط با واحدهای صنعتی می‎‎توان از این صرفه‎‎جویی استفاده کرد.

استاندار یزد از دیگر موضوعات مطرح شده به اجرای طرح‎‎های آبخوان داری و پخش سیلاب اشاره کرد و گفت: در این باره سه طرح در مناطق نیوک میبد، حسن آباد بافق و شهریاری خاتم مطاله و در حال اجراست و دو مورد نیز در عقدا و ترک آباد اردکان در دست مطالعه است.

وی ادامه داد: موضوع بعدی استفاده از پسآب‏‏های شهری است که در اردکان و بافق شروع شده و در سایر شهرستان‏‏ها نیز به دنبال جلب سرمایه‎‎گذار بخش خصوصی هستیم.

میرمحمدی موضوع باروری ابرها را دیگر موضوع مورد توجه خواند که در بودجه سال 94 اعتباری برایش پیشنهاد شده و با تصویب این اعتبارات، در سال آینده در این باره اقدام خواهد شد.

وی جداسازی شبکه‏های آب شهری با آب فضای سبز در 9 شهرستان استان و بهره‎‎گیری از آب‏‏های قعری زمین با اکتشافات شرکت نفت را از دیگر اقدامات در باره موضوع آب در استان خواند و افزود: نظارت بر بهره‏‏برداری از آبهای زیرزمینی با مشارکت مردم نیز از شهرستان خاتم آغاز شده است.

وی در مورد فرهنگ سازی مصرف آب نیز از اقدامات صورت گرفته از طریق مدیریت بحران و مسئولین ذیربط در جراید خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با کمک مردم مشکلی برای تامین آب آنها بروز نکند.

 

    سهم کامل آب به یزد اختصاص نیافته است!1393/09/16
استاندار یزد با بیان اینکه مشکل آب بزرگترین مشکلی است که استان یزد با آن مواجه است، از عدم اختصاص سهم کامل استان در زمینه آب خبر داد.

استاندار یزد با بیان اینکه مشکل آب بزرگترین مشکلی است که استان یزد با آن مواجه است، از عدم اختصاص سهم کامل استان در زمینه آب خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، سید محمد میرمحمدیدر نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد با تبریک روز دانشجو اظهار داشت: مسئله آب مسئله‌ای ضروری و زیربنایی برای استان یزد است. در این راستا، انتقال آب از بهشت آباد یکی از مواردی است که تمام اقدامات برای اجرای آن انجام شده است.

میرمحمدی افزود: 150 میلیون متر مکعب تخصیص جدید آب برای استان است و این در حالی است که  هنوز از مبلغ 98 میلیون مترمکعب سهمیه قبل هرگز محقق نشده و فقط حدود 60 میلیون مترمکعب آن تخصیص داده شده است.

وی تصریح کرد: در جلسه‌ای که با حضور مجمع نمایندگان استان یزد در دفتر آیت الله ناصری نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، خط اول آب انتقال به یزد مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت که مشخص شد خط اول انتقال به دلیل برخی ذهنیت‌های غلط کشاورزان اصفهانی با تهدید مواجه است.

میرمحمدی افزود: باید فکری جامع برای انتقال آب داشته باشیم چون عمر خط انتقال آب به استان به دلیل فرسودگی زیاد رو به اتمام است و مسئولین باید قبل از بوجود آمدن مشکلی جدی تدبیری در این مورد بیاندیشند. امیدواریم حداکثر تا 5 سال آینده امکان انتقال آب به استان فراهم شود.

 

    آب زاینده رود بالا آمد؛ مترو زیر آب رفت 1393/09/16
برخی از خبرها حاکی از ادامه دار بودن این وضعیت برای استان اصفهان تا بهار سال بعد بودند؛ اما با گذشت یک ماه دریچه‌های این سد بسته شد و عده‌ای از این وضعیت ناراضی شدند.

به گزارش دانا، اوایل آبان ماه سال جاری بود که با باز شدن دریچه‌های سد زاینده رود، دوباره وضعیت آب شرق اصفهان بهبود پیدا کرد و اطرافیان روخانه زاینده رود در استان اصفهان شاهد عبور آب از این رودخانه بودند.

برخی از خبرها حاکی از ادامه دار بودن این وضعیت برای استان اصفهان تا بهار سال بعد بودند؛ اما با گذشت یک ماه دریچه‌های این سد بسته شد و عده‌ای از این وضعیت ناراضی شدند.

در این میان اتفاق عجیبی رخ داد و با بالا آمدن آب رودخانه زاینده رود، ایستگاه متروی نزدیک به سی و سه پل اصفهان یعنی ایستگاه هتل پل، زیر آب رفت تا آب همه تونل هوارسان این ایستگاه را فرا بگیرد.

سازمان قطار شهری اصفهان و حومه مسوولیت ساخت و بهره‌برداری متروی اصفهان را بر عهده دارد که تا کنون خبری از این موضوع را منتشر نکرده است.این خط از شمال شهر اصفهان شروع شده تا ترمینال مسافربری صفه در جنوب امتداد دارد.

طول کل مسیر حدود ۲۰ کیلومتر است و حدود ۲۱ ایستگاه در طول آن ساخته خواهد شد. ایستگاههای این خط عبارتند از: پاسداران، ایستگاه کاوه، ایستگاه مدرس، ایستگاه شهدا، ایستگاه تختی، ایستگاه هتل پل، ایستگاه شریعتی، ایستگاه آزادی، ایستگاه مرداویج، ایستگاه فنی حرفه‌ای، ایستگاه کوی امام و ایستگاه صفه عبور مترو در عمق، همراه با حفاری‌ها و تخریب‌های زیادی در سطح زمین است. در حال حاضر محوطه­های وسیعی در محل ایستگاههای شهدا، تختی، امام­ حسین (ع)، شریعتی و آزادی گودبرداری شده‌است.

تلاش برای این همه عملیات عمرانی در نزدیکی برخی نقاط خاص اصفهان عهد صفوی همچون باروی اصفهان، دروازه دولت، ورودی عباس­ آباد، محل سردر و کاخ هزارجریب، مایه نگرانی است.

 

 

  

 

    دریچه‌های سد زاینده رود بسته شد 1393/09/13
سرانجام مهلت یک ماهه کشاورزان برای کشت پاییزه به پایان رسید و دریچه‌های سد زاینده‌رود بسته شد.

سرانجام مهلت یک ماهه کشاورزان برای کشت پاییزه به پایان رسید و دریچه‌های سد زاینده‌رود بسته شد. دریچه‌هایی که در ساعت 24 روز دوشنبه، 12 آبان‌ماه امسال باز شده بودند و میزان آب خروجی از دریاچه سد زاینده‌رود را به حداکثر میزان خود رسانده بودند تا کشاورزان منطقه شرق اصفهان کشت پاییزه خود را انجام دهند.

پس از اینکه زاینده‌رود جاری شد، اصفهانی‌ها باز هم شور و نشاط دیگری را در شهر خود حس کردند. چه آنکه زاینده‌رود، به عنوان یکی از مهمترین عناصر نشاط‌آور شهر اصفهان دوباره جان گرفته بود و می‌توانست قلب اصفهان را از خشکی پاک کند.

شادی اصفهانی‌ها اما زیاد طول نکشید. همانطور که مسئولان نیز پیش از این گفته بودند، دریچه‌های سد در ساعت 24 روز دهم آذرماه بسته شد تا با پایان کشت پاییزه کشاورزان، جریان آب در زاینده‌رود هم متوقف شود. این اقدام البته پنج روز زودتر از زمان وعده داده شده رخ داد.

پس از اینکه زاینده‌رود جاری شد، برخی مسئولان اصفهانی اعلام کردند که احتمال جاری بودن این رودخانه تا فروردین‌ماه سال آینده نیز وجود دارد. البته آنها یک شرط نیز برای این موضوع در نظر گرفته بودند: «بارش‌های زمستان امسال باید مطلوب باشد.»

با این وجود اما، به نظر می‌رسد که بارش‌های امسال، آنگونه که باید مطلوب نبوده تا گمانه‌زنی‌هایی درباره جریان داشتن یا نداشتن آب در بستر زاینده‌رود انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در این ارتباط گفت که جاری بودن یا نبودن آب در بستر زاینده‌رود هنوز مشخص نیست؛ اما قطعاً جریان کنونی آب اینگونه هم نخواهد بود. البته پیش از این نیز رسول زرگرپور، استاندار اصفهان گفته بود که بعد از 15 آذرماه فشار آب زاینده‌رود کاهش می‌یابد و به 20 تا 25 درصد شرایط کنونی خواهد رسید.

بنابراین کشاورزان اصفهانی برای 25 روز آب دریافت کرده‌اند. اکنون نیز با بسته شدن دریچه‌های زاینده‌رود، خروجی سد این رودخانه به حدود 40 متر مکعب بر ثانیه رسیده؛ میزانی که پیش از این و در زمان بازگشایی سد به 80 متر مکعب بر ثانیه رسیده بود و در ادامه بین 65 تا 70 متر مکعب بر ثانیه نوسان داشت.

سال گذشته و زمانی که زاینده‌رود برای انجام کشت بهاره کشاورزان جاری شد، حرف و حدیث‌های بسیاری پیش آمد. چه‌آنکه در زمان قطع جریان آب، کشاورزان اعتراض کردند و گفتند که به زمان بیشتری نیاز داشته‌اند تا محصولات خود را برداشت کنند. این‌بار هم جریان آب زاینده‌رود پنج روز زودتر از زمان مقرر قطع شد ولی مسئولان می‌گویند که کشاورزان ناراضی نیستند. این موضوع را مهرداد مرادمند، رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان اعلام کرده است.

او می‌گوید: با توجه به اهمیت آب کشت بهاره برای کشاورزان، تصمیم گرفته شد آب زودتر بسته شود؛ البته پیش‌بینی‌ بارش‌های مطلوبی را هم داشته‌ایم که قرار است این آب ذخیره شده و در اسفندماه به کشاورزان تحویل داده شود. در مقابل اما، رییس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان نیز می‌گوید که با آب جاری شده ۴۰ درصد از زمین‌های کشاورزان منطقه شرق زیر کشت رفته و بسته شدن آب زودتر از موعد، مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد می‌کند.

حسین محمدرضایی تاکید می‌کند: قرار بود که این آب فقط برای کشاوزی شرق اصفهان باشد ولی بعد از آن، منطقه غرب اصفهان نیز به آن اضافه شد و سپس شمال اصفهان افزوده شد؛ زمانی که آب مرحله دوم از نیمه‌های اسفند جریان پیدا می‌کند، در مناطق دیگر نیز جریان پیدا کرده و این مناطق برای ادامه کشت خود به دو الی سه برابر آب فعلی نیاز به آب دارند. بنابراین کشاورزان اصفهانی از شرایط فعلی راضی نیستند.

 

    آب 8 منطقه تهران آلوده است 1393/09/13
رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به نمونه برداری از مناطق مختلف تهران در شهریور ماه سال جاری گفت: بر اساس این گزارش در 8 منطقه تهران آب آلوده بوده است.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به نمونه برداری از مناطق مختلف تهران در شهریور ماه سال جاری گفت: بر اساس این گزارش در 8 منطقه تهران آب آلوده بوده است.

به گزارش ایسنا رحمت الله حافظی با اشاره به حضورش در یازدهمین اجلاس شورای عالی استان ها به دعوت مهدی چمران برای امضای تفاهم نامه ای میان شورای عالی استان ها و وزارت بهداشت گفت:اسناد آلودگی آب تهران را برای یکی از سازمان های نظارتی ارسال کردم و امروز نیز در جلسه بسیج جامعه پزشکی که با وزیر بهداشت داشتیم صحبت کردم و قرار شد در جلسه حضوری این اسناد را تقدیم وزیر کنم.

حافظی در خصوص زمان انتشار اسناد آلودگی آب تهران گفت: وزیر بهداشت باید این اسناد را منتشر کند. البته ایجاد آرامش و دادن اطمینان خاطر به مردم از وظایف وزیر بهداشت است. ولی شورا نیز به استناد ماده 100 و 103 قانون اساسی باید وظیف نظارتی خود را اجرا کند.

او گفت: نظر اصلی را مسئولین اجرایی آب و فاضلاب باید اعلام کنند که مدعی هستند در بیش از 40 نقطه رصد و پایش نیترات آب را انجام می دهند و امیدوارم ادعایی که مسئولین اداره کل آب و فاضلاب استان تهران می کنند صحت داشته باشد. چرا که قبلا یکبار در شهریور ماه اعلام شد که آب آلودگی دارد و بعدا تکذیب کردند. در حال حاضر نیز اعلام می کنند که آب شهر تهران سالم است.

 

    4 هزار لیتر آب برای یک کیلوگرم برنج 1393/09/13
اخیراً وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است که کشت برنج در سراسر کشور به جز در استان‌های شمالی و حاشیه دریای خزر، ممنوع می‌شود. علت این ممنوعیت نیز تغییر در الگوی کشت با توجه به وضعیت آبی کشور اعلام شده است.

به گزارش ایسنا، پول‌نیوز در ادامه آورده است: شاید برای بسیاری، تصمیم وزارت کشاورزی برای ممنوعیت کشت برنج در غیر استان‌های شمالی تعجب‌آور باشد زیرا باور عامه مردم این است که برنج ایرانی فقط در شمال کشور کشت می‌شود زیرا با توجه به آب‌بری فوق‌العاده برنج، تنها اقلیم مناسب برای کشت آن، شمال پر آب است.

اما واقعیت این است که در برخی استان‌ها، مانند اصفهان و سیستان و بلوچستان نیز با وجود محدودیت‌های شدید آبی، برنج می‌کارند!

این در حالی است که تقریباً همه استان‌های کشور - به جز نوار ساحلی خزر - از بحران کم‌آبی رنج می‌برند. در برخی استان‌ها نیز مانند اصفهان، کم‌آبی پیامدهای سیاسی، اجتماعی و حتی در برخی موارد، امنیتی به دنبال داشته است.

با این حال، هنوز زمین‌های زیادی در این مناطق به کشت برنج اختصاص می‌یابند و آب منطقه را می‌بلعند.

بد نیست بدانید که برای استحصال یک کیلوگرم برنج، حدود 4 هزار لیتر آب مصرف می‌شود (چهار بشکه 1000 لیتری آب!).

بنابراین تصمیم وزارت جهاد کشاورزی درباره ممنوعیت کشت برنج در غیر شمال کشور، نشانه‌ای از یک رویکرد علمی است که انتظار می‌رفت بسیار پیش از این در وزارت جهاد کشاورزی شکل گرفته باشد. با این حال، تأکید می‌شود که این تصمیم تنها یک نشانه است و باید منتظر بود تا هم عملیاتی شود و هم سایر ابعاد تغییر الگوی کشت مشخص، اعلام و عملی شود.

 

    درباره بحران وخیم آب 1393/09/13
مدیرکل دفتر مدیریت حوضه های آبریز خلیج فارس و دریای عمان شرکت مدیریت منابع آب ایران وضعیت ذخایر سدها را نا مطلوب، موقعیت دشت ها را در حال نشست و سفره های آب زیر زمینی را در حال خالی شدن ارزیابی کرد و به کارگیری راهکارهای بهینه تامین و مصرف آب را ضروری دانست.

ارسلان هاشمی روز چهارشنبه در گردهمایی حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان در شیراز با بیان اینکه در کشور ما میانگین بارش 240 میلی متر است سرانه مصرف آب را دو برابر سایر کشورها اعلام کرد.

وی گفت: وضعیت مخازن سدهای کشور در شرایط مناسبی نیست و علاوه براین، بیشتر دشتهای کشور دچار ممنوعیت برداشت شده اند.

هاشمی ضمن مقایسه وضعیت آبهای زیرزمینی ایران با سایر کشورها گفت: در این زمینه در کشور مان توانمندی بالقوه کمی داریم و روند تغییرات تخلیه چاهها در دوره 37 ساله نشانه آن است که هرچه قدرت برداشت از چاهها افزایش یافته، تخلیه آب رو به کاهش بوده و بنابراین پتانسیلی برای برداشت و مصرف بیشتر نداریم.

وی همچنین افت آبهای زیرزمینی و فرونشست های مختلف در اکثر نقاط کشور را خطری جدی عنوان کرد و افزود: در راستای ایجاد تعادل میان تغذیه و برداشت از سفره های آب زیرزمینی در دشتهای کشور نظام مدیریتی آب کشور اجرا می شود.

هاشمی ابراز امیدواری کرد که با مشارکت مردم و افراد ذی نفع، ارائه خدمات به شکل مشارکتی صورت گیرد و برنامه ها تحقق یابد.

مدیرکل دفتر مدیریت حوضه های آبریز خلیج فارس و دریای عمان گفت: با توجه به محدودیت منابع آب، تهدیدات این بخش بسیار جدی است و ضرورت استقرار حوضه های آبریز در کشور به خوبی احساس می شود.

وی با بیان اینکه حدود 93 درصد از منابع آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می گردد استفاده کارآمد از منابع آب را ضروری دانست و افزود: با توجه به محدودیت منابع آب کشور، مدیریت به هم پیوسته حوضه های آبی نیازمند برنامه راهبردی مبتنی بر طراحی ساختار اطلاعاتی منسجم، بهره مندی حداکثری از فناوری های نوین، ابزارهای نظارتی، مدیریت دانش و حاکمیت راهبری سرمایه انسانی خواهد بود.

این گردهمایی یک روزه با حضور مدیران و کارشناسانی از سازمان های مرتبط با آب در جنوب کشور و با جمع بندی نظرات به کار خود پایان داد.

 

    باشگاه آب در یزد راه‌‏‏اندازی می‎‎شود1393/09/13
باشگاه آب؛ طرحی فناورانه با بهر‏ه‏‏گیری از ایده‌ها و نظرهای اقشار مختلف مردم ‌به ویژه نخبگان و کارشناسان است

بحران آب در استان، همه مسئولان و نخبگان را به فکر چاره‏‏اندیشی و اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با این بحران و کاهش تبعات آن در سال‏‏های آینده انداخته است. راه‏‏اندازی باشگاه آب برای اجتماعی کردن چالش آب در جامعه برای نخستین بار در کشور از طرح‏‏هایی است که به‌تازگی در دستور کار مرکز توسعه فناوری آب وابسته به پارک علم وفناوری یزد قرار گرفته است.
 باشگاه آب، طرحی فناورانه با بهر‏ه‏‏گیری از ایده‌ها و نظرهای اقشار مختلف مردم ‌به ویژه نخبگان و کارشناسان است که در رابطه با بحران بی آبی کشور به ویژه استان فعالیت خواهد کرد.
در این باره با «علی اکبر قیومی» مسئول ‎‎مرکز توسعه فناوری آب وابسته به پارک علم وفناوری یزد به گفت‌وگو نشستیم تا با برنامه‎‎های این مرکز برای مقابله با بحران آب بیشتر آشنا شویم.

  • هدف از راه‎‎اندازی باشگاه آب در استان چیست؟

باشگاه آب، نهادی است وابسته به مرکز توسعه فناوری آب پارک علم و فناوری یزد که بازوی اصلی این مرکز در طراحی و اجرای طرح‏‏های آموزشی، ترویجی و فرهنگ‏‏سازی به شمار می‏‏رود. در این زمینه معتقدیم که برای اثربخشی برنامه‏های مقابله با بحران آب، لازم است دانش و دغدغه‌های موجود از ستادهای مدیریتی استان به بدنه جامعه منتقل شود.

  • چه چشم‎‎اندازی برای باشگاه آب تعریف شده است؟

باشگاه آب با ملاحظه رسالت و مأموریت اساسی مرکز توسعه فناوری آب، سعی در کمک به کاهش حجم برداشت‎‎ها از مخازن و منابع آبی و در واقع اجتماعی کردن موضوع آب از طریق ارتقای آگاهی‌های عمومی جامعه در این باره دارد.

  • منظور شما از اجتماعی‏‏کردن مسأله آب در باشگاه آب چیست؟

منظور از «اجتماعی کردن» مسأله آب، درگیر ساختن همه افراد و اقشار جامعه در این امر و جلب مشارکت، همراهی و همکاری آنان در طراحی و اجرای برنامه‏‏هایی به منظور مواجهه مؤثر با بحران آب است.

  • برای تحقق اهداف مد نظر چه راهکارهایی تعریف شده است؟

برای تحقق اهداف این طرح، فعال کردن شبکه‌های اجتماعی و تشکیلات مردمی، دریافت و پردازش ایده‌های مردمی، الگوسازی و تلاش برای تعمیم تجارب موفق و معرفی برندگان، شمول و فراگیری تشکل در پهنه جغرافیایی استان و در میان تمام ‌اقشار و صنوف با اولویت برقراری ارتباط با افراد مؤثر و متنفذ در رابطه با چالش آب از برنامه‏‏های مدنظر باشگاه آب است. البته اولین و مهم‌ترین شرط در تحقق اهداف طرح، طراحی کارشناسانه و اثربخشی برنامه‏‏ها و نیز کامیابی در اجرای موفق تدابیر است تا فرد فرد جامعه، در این باره احساس وظیفه کنند و به وظیفه اخلاقی و انسانی خود عمل کنند.

  • فرهنگ‏‏سازی تا چه حد در مدیریت چالش آب موثر خواهد بود؟

 علاوه بر وجود بی‏‏برنامگی در مورد چالش بی‏‏آبی در استان، متاسفانه امروز در رابطه با مشکل آب کشور، دچار نوعی سطحی‏‏نگری هستیم که در این میان فرهنگ‏‏سازی، ترویج و اطلاع‏‏رسانی به عنوان فرایندی کاملاً تخصصی و عنصری مهم، مغفول مانده است.

  • چه طرح‏هایی در باشگاه آب دنبال خواهد شد؟

باشگاه آب که از ستادهای مدیریتی استان تا نقاط دوردست روستایی و از استادان دانشگاه تا کشاورزان و مالکان منابع و مزارع را شامل خواهد شد، محتواهای تولید شده در مرکز توسعه فناوری آب را در شبکه فراگیر اعضای خود توزیع خواهد کرد. مهم‏‏ترین برنامه مرکز، کاستن از شعارهای رسانه‎‎ای مختلف در این رابطه و گام برداشتن بیشتر در مسیر راهکارهای کلیدی و به‌کار بستن ایده‌های مدبرانه است به طوری که در نظر داریم با همکاری سازمان‎‎های مسئول به ویژه سازمان جهادکشاورزی استان در بازه‏‏ای کوتاه، شبکه‏‏ای فراگیر را در استان ایجاد کنیم.

  • همکاران باشگاه آب استان چطور انتخاب شده‏‏اند؟

علاقه، تجربه و تخصص نسبی اصلی‎‎ترین ملاک انتخاب سرگروه‏‏های شبکه اعضای باشگاه آب در هر روستا، منطقه، شهرستان و دستگاه اجرایی است و این افراد به صورت افتخاری با این تشکل همکاری خواهند داشت.

  • در حال حاضر، تشکیل این باشگاه در چه مرحله‏‏ای است؟

برای آغاز به کار رسمی ‌باشگاه آب، لازم است که کلیات طرح در شورای راهبری مرکز توسعه فناوری آب مورد موافقت قرار گیرد و در مرحله بعد برای تهیه طرح تفصیلی اقدامات لازم انجام شود.

 

    آب معدنی چگونه سرطان‌ زا می‌شود؟1393/09/13
نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی با تاکید بر اینکه که آب های معدنی که در بطری های پلاستیکی عرضه می شوند باید در دمای مناسب نگهداری شود، گفت:آب های معدنی براثر یخ زدن و تابش نور خورشید سرطان زا می شوند.

دکتر سید ضیاء الدین مظهری اظهار کرد:آب های معدنی اغلب در طول سفر که دسترسی به آب های آشامیدنی وجود ندارد، مصرف می شود و افراد برای خنک نگهداشتن آنها در طول سفر، این آب ها را در فریزر قرار می دهند و به صورت یخ زده حمل می کنند.

وی تصریح کرد:بطری های آب های معدنی از پلیمرهایی ساخته شده است که فریز کردن آنها سبب آزاد شدن مونومرهای آنها و تولید ماده ای به نام 'دی اکسین' می شود که سرطان زا است.

مظهری افزود:بهتر است از کلمن هایی که در داخل آن قالب های یخ قرار داده می شود برای خنک نگهداشتن این آب ها استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد:البته خنک کردن آب های معدنی مشکلی ایجاد نمی کند و می توان آنها را به صورت خنک مصرف کرد.

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی در باره تاثیر تابش نور خورشید به آب های معدنی نیز اظهار کرد: گرم شدن آب معدنی در مقابل نور آفتاب سبب ورود ترکیباتی از بطری به داخل آب می شود. بنابراین نباید آب های معدنی که در معرض نور خورشید قرار گرفته اند، خریداری و مصرف شوند.

وی افزود: مواد سرطان زایی که از طریق آلودگی های ثانویه وارد بدن می شود در بلند مدت تغییراتی را در سیستم سلول ها یا جهشی را در سلول های DNA ایجاد می کند که سبب سرطانی شدن سلول ها می شود.

مظهری گفت: افراد باید در هنگام خرید توجه داشته باشند از فروشگاه هایی خرید کنند که آب های معدنی را در مقابل نور خورشید قرار ندهند.

وی افزود:صاحبان حرف و اتحادیه های مربوطه نیز باید اصول حمل و نقل صحیح آب های معدنی و نگهداری آنها در فروشگاه ها و مغازه ها را به صنوف مربوطه آموزش دهند.

مظهری اظهار کرد: همچنین لازم است سازمان استاندارد ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز برای حفظ سلامت و پیشگیری از بروز بیماری ها و حمایت از مصرف کنندگان نظارت کافی بر مواد اولیه تولید مواد غذایی، مواد دارویی و آرایشی داشته باشند.

مظهری در مورد جوشاندن آب معدنی و استفاده از آن برای پخت و پز یا دم کردن چای گفت: جوشاندن آب معدنی لطمه ای به ترکیبات آن وارد نمی کند و حتی طعم غذا و چای را بهتر می کند.

وی در مورد حد مجاز نیترات موجود در آب های معدنی اظهار کرد: میزان مواد معدنی موجود در این آب ها به منبع و مسیر عبور آب بستگی دارد، بنابراین مواد معدنی به ویژه نیترات موجود در آنها متفاوت است. البته هرچه میزان نیترات کمتر باشد، آب کیفیت بهتری دارد.

به گفته مظهری، مصرف آب معدنی در صورتی که ترکیبات مندرج شده بر روی بطری های آنها صحیح باشد، می تواند بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند کلسیم را به ویژه برای کودکان تامین کند.

 

    خسارت سیل در استان کم باران یزد 1393/09/12
معاون آبخیزداری اداره ‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان یزد با تاکید بر لزوم اجرای طرح‎‎های آبخیزداری در استان کم‏‏باران یزد، از تاثیر این طرح‏‏ها علاوه بر کاهش خسارت سیل به آمادگی در برابر خشکسالی‏‏ها و کنترل فرسایش‏‏ و رسوب اشاره کرد.

رضاباقری معاون آبخیزداری اداره ‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان یزد در گفت‎‎وگو با ایسنا، در خصوص اهمیت آبخیزداری در استان یزد به شرایط آب و هوایی حاکم بر استان اشاره و از ویژگی‎‎های آن را کمی بارندگی، پراکنش نامناسب بارش، ریزش بارندگی‏‏های با شدت بالا در مدت زمانی کوتاه، پتانسیل بالای تبخیر و همچنین روند رو به رشد سیر بیابان‏‏زایی ذکر کرد.

این مسئول اظهار کرد: هر چند خشکسالی در چند دهه گذشته نگاه‏‏ها را در استان یزد به خود معطوف کرده ‌است، ولی در همین سال‏‏ها، شاهد وارد شدن خسارت از ناحیه جاری شدن سیل در مناطقی از استان نیز بوده‏‏ایم به طوری که تنها از دهه 30 تا 80، 127 مورد وقوع سیل در استان گزارش و ثبت شده است.

وی از اهداف کلی حوزه آبخیزداری استان را حفظ و بهره‌برداری مناسب از منابع آب و خاک به عنوان دو بستر اصلی موجود در طبیعت برای ادامه حیات و توسعه پایدار خواند و گفت: حصول این امر علاوه بر نیاز به اعتبارات قابل توجه عمرانی و حمایت‏‏های سیاسی و اجتماعی، افزایش مشارکت مردم و ارتقای آگاهی‎‎ آنها از فعالیت‏‏های آبخیزداری را می‌طلبد.

 

طرح مطالعاتی دو میلیون هکتار حوزه‎‎های آبخیز

باقری در ادامه مساحت حوزه‏‎های آبخیز استان را برابر با شش میلیون و 453 هزار و 900 هکتار عنوان ‌کرد و گفت: از این مقدار بیش از دو میلیون هکتار دارای طرح مطالعاتی است که توسط معاونت آبخیزداری و با همکاری مشاوران تخصصی تهیه شده است.

وی ادامه داد: این معاونت در حوزه‎‎های آبخیز دارای مطالعه، اقدام به اجرای طرح‎های آبخیزداری به صورت مکانیکی و بیولوژیکی جهت اهدافی مانند کنترل سیل، تغذیه آبخوان‏‏ها، کنترل فرسایش خاک، تقویت پوشش گیاهی، بهبود معیشت خانوارهای ساکن در حوزه‏‏های آبخیز و غیره می‏‏کگند.

وی با اشاره به اجرای این برنامه‏‏ها از سال 1371 تاکنون، اعلام کرد: در این مدت بالغ بر 180 هزار مترمکعب عملیات خاکی شامل سیل‌بند حفاظتی، بند خاکی، گوراب و پخش سیلاب، قریب به شش هزار مترمکعب عملیات سنگی ملاتی شامل دیوار ساحلی، بندهای پلکانی و سد زیرزمینی و همچنین بیش از پنج هزار مترمکعب عملیات خشکه چینی صورت گرفته است.

 

طرح‏‏ های بیولوژیکی در 3200 هکتار از حوزه‎‎های آبخیز

این مسئول افزود: همچننی در این مدت حدود سه هزار و 200 هکتار طرح‌‌های بیولوژیکی در قالب عملیات بذرپاشی، کپه‎‎کاری، چاله فلسی، بانکت، سکو بندی و نهال کاری اجرا شده است.

وی از اثرات مهم اجرای این طرح‏‏ها را کاهش خسارات سیل، کنترل تراز آب زیرزمینی، آمادگی در برابر خشکسالی‏‏ها، کنترل فرسایش و رسوب و افزایش مشارکت مردمی را برشمرد و ابراز امیدواری کرد: با اهتمام مسئولان و ارتقای آگاهی مردم و افزایش مشارکت آنها بتوان جهت مدیریت جامع  و هر چه بهتر حوزه‏‏های آبخیز در استان گام برداشت.

باقری، مشارکت مردمی در طرح‏‏های منابع طبیعی را به ‌عنوان یکی از ساز و کارهای اصلی در ایجاد حس مالکیت و مسئولیت مردم در قبال منابع‎‎طبیعی بسیار اثرگذار دانست و افزود: اجرای طرح‏‎‏های منابع طبیعی مستلزم جمع‏‏آوری اطلاعات و داده‌هایی از عوامل مختلف عرصه طبیعی مورد نظر است که از طریق مشارکت‏‏های مردمی امکان‏‏پذیر است.

 

اجرای طرح بین‏‏المللی منارید برای ارتقای مشارکت‎‎های مردمی

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان ادامه داد: البته به منظور ارتقای مشارکت مردم در حوزه‎‎های آبخیز استان، طرح بین‌المللی منارید(طرح مشارکتی و جامع‌ محور تقویت و انسجام سازمانی برای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی) در شهرستان بهاباد یزد در حال اجراست.

وی افزود: این طرح با انجام برنامه‎‎های مشارکتی و توانمندسازی جوامع محلی، سعی در مداخله موثر مردم در برنامه‏‏ریزی برای سرنوشت خود به ویژه اموری که مربوط به روش‏‏های حفاظت، توسعه و بهره‏‏برداری چندمنظوره از منابع‎‎ طبیعی در راستای مدیریت یکپارچه حوزه آبخیز اهتمام دارد.

باقری گفت: همچنین نظرات مردم در تصمیم‌‌گیری نیز در قالب این طرح، به دیدگاه برنامه‌ریزان و مدیران در سطوح مختلف اعم از شهرستان، استان و کشور برای برنامه‌ریزی مشارکتی نزدیک می‌شود.

 

« 1 2 3 » صفحه: