استانداری
اب منطقه ای یزد
آب و فاضلاب

 
    دلایلی که "بی آبی" و خشکسالی یزد را سریعا تبدیل به بیابان می کند!1393/08/30
در مجموع در صورتیکه مسئولین استان در خصوص این پدیده با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همکاری ننمایند خظر افزایش سطح بیابان های استان وجود دارد .

به گزارش یزدی نیوز محمدرضا احمدی- رییس اداره مرتعاداره کل منابع طبیعی استان یزد در یادداشتی در سایت این اداره کل نوشت: خشکسالی یکی از ویژگی کشورهایی است که در مناطق گرم و خشک قرار دارند . خصوصیت بارز این مناطق که ایران نیز در زمره ی آنها قرار دارد ،‌ نوسان شدید بارش در سالهای مختلف است . گاهی بارش بیش از حد معمول است و گاهی از از میانگین سالیانه کمتر است . در سالهایی که بارش بیش از حد معمول کمتر است ، به علت اینکه در مجموع میانگجین بارش کم است ، به یکباره شرایط خشکسالی حادث میشود .

استان یزد نیز به دلیل همجواری با کویر مرکزی کشور جزء مناطق گرم و خشک محسوب میگردد و سالهای متوالی است که با پدیده خشکسالی روبرو است .

مراتع استان که 62 درصد از مساحت آن را در بر می گیرد به شدت تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته و می گیرد که از جمله اثرات زیانبار آن عبارتند از:

   کاهش تولید علوفه ی مراتع

میانگین تولید علوفه ی خشک مراتع استان حدود 150 کیلوگرم در هکتار برآورد گردیده است که در اثر پدیده ی خشکسالی ، بر اساس مطالعات صورت گرفته به کمتر از ⅓میزان نرمال در ترسالیها رسیده و باعث کمبود علوفه ی مورد نیاز 500000 واحد دامی وابسته به مراتع استان شده و به تبع آن در آمد 5000 خانوار دامدار به شدت کاهش می یابد .

علاوه بر این خشکسالی ضمن جلوگیری از زادآوری گونه های گیاهی در مراتع باعث شده که برخی از آنها نظیر عروس سنگ ،‌سنبل الطیب کوهی ، شنبلیله یا نخود کوهی ، جاشیر کوهی و ... در حال انقراض قرار گیرند .

از دیگر اثرات خشکسالی بر مراتع کاهش تولیدات محصولات فرعی مرتعی می باشد که به طور متوسط در ترسالیها حدود 40 تن به کمتر از 5 تن می رسد.

شیوع آفات یکی دیگر از خطرات خشکسالی است که قیچ زارهای شهرستانهای مهریز و بافق را درگیر نموده وخسارات جبران ناپذیری را به بار آورده است .

در مجموع در صورتیکه مسئولین استان در خصوص این پدیده با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همکاری ننمایند خظر افزایش سطح بیابان های استان وجود دارد .

 

    پس از 11 روز رخ داد: آبیاری اراضی کشاورزی تشنه "شادگان"1393/08/29
مشکل تامین آب اراضی کشاورزی شهرستان که از طریق رودخانه جراحی تامین می‌شد، از شب‌گذشته حل شده و آب از امروز وارد اراضی می‌شود.

حمید مطرودی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه‌خوزستان- اظهارکرد: آب مورد نیاز اراضی کشاورزی شهرستان از طریق رهاسازی آب از سد مارون در بالادست رودخانه جراحی تامین شد.

وی افزود: ‌از 11 روزگذشته تاکنون به دلیل اعمال محدودیت آبی در حوزه رودخانه جراحی، ‌اراضی کشاورزی شادگان آبیاری نشده‌اند. قرار است در قالب کشت پاییزه امسال 12 هزار هکتار گندم، 5000هکتار جو و 300 کلزا در شادگان کشت شود.

به گزارش ایسنا، در هفته‌های اخیر که فصل کشت محصولات پاییزه و آبیاری اراضی کشاورزی در خوزستان است، قطعی و محدویت‌های آبی در حوزه کرخه و مارون اعمال شد که شادگان نیز از شهرستان‌های بوده که با این مشکل مواجه شده است. این موضوع اعتراض کشاورزان این حوزه و سازمان جهاد کشاورزی استان را درپی داشته است.

 

    ملاقات استاندار یزد با معاون اول رئیس جمهور در خصوص انتقال آب به استان1393/08/28
در این ملاقات در خصوص تسریع در احداث سد بهشت آباد و انتقال آب به استان یزد بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، " سید محمد میرمحمدی" در این ملاقات که عصر دوشنبه 26 آبانماه در نهاد ریاست جمهوری صورت گرفت، در خصوص تسریع در احداث سد بهشت آباد و انتقال آب به استان یزد با معاون اول رییس جمهور به بحث و تبادل نظر پرداخت.
استاندار یزد در این ملاقات طرح مدیریت مصرف آب کشاورزی یزد را به عنوان استان پایلوت در اجرای این طرح تشریح کرد.
وی همچنین طرح ساماندهی مهاجرین به استان یزد را که در جلسات متعدد و با اعلام نظر بسیاری از کارشناسان استان تدوین شده تقدیم معاون اول رییس جمهور نمود.
موضوع تعامل با بانکها و کاهش مسیر طولانی اخذ تسهیلات برای راه اندازی واحدهای تکمیل شده صنعتی و تولیدی و مباحث مربوط به اعتبارات ابلاغی مربوط به اشتغال ، از جمله دیگر مباحث مطروحه در این دیدار بود.
استاندار یزد همچنین در این دیدار، گزارشی از برخی موانع موجود در مسیر تسهیل در امر سرمایه گذاری در استان را ارائه نمود که مقرر شد پیشنهادات لازم در این زمینه به صورت مکتوب به معاون اول رییس جمهور اعلام شود.
در پایان این دیدار گزارشی از روند اجرایی فعالیتهای مربوط به ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری استان مطرح شد و با توجه به تصویب آن در کمیسیون دائمی شورای عتف ، گزارشی جهت تصویب نهایی آن در شورای عتف به استحضار معاون اول رییس جمهور رسید.

 

 

    دو طرح آبرسانی بهاباد در مرحله پایانی1393/08/28
معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای استان یزد، از مراحل پایانی لوله گذاری آب مسکن بهزیستی و ایستگاه های پمپاژ خط انتقال آب شهر بهاباد خبر داد.

'عباسعلی فریمانی' روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات لوله گذاری آب مسکن بهزیستی بهاباد با پیشرفت فیزیکی 80 درصد در مراحل پایانی قرار دارد.

وی افزود: طرح آبرسانی به مسکن بهزیستی این شهر که شامل ساخت خط انتقال آب و شبکه توزیع به طول یک هزار و 100 متر بوده با تامین اعتبار از محل اعتبارات مسکن مهر در حال اجرا است.

این مسوول، با بیان اینکه لوله های این طرح از جنس پلی اتیلن در اقطار 63 تا 200 میلیمتر است، خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این طرح ،60 فقره انشعاب آب با جمعیتی در حدود 300 نفر زیرپوشش خدمات آب شهری قرار خواهند گرفت.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای استان درباره دیگر طرح در حال اتمام شهرستان بهاباد گفت: هم اکنون عملیات اجرایی ایستگاه های پمپاژ شماره یک، دو، سه و چهار خط انتقال آب به بهاباد نیز با پیشرفت 70درصدی بزودی به اتمام می رسد.

فریمانی، با بیان اینکه اجرای این طرح از خردادماه سال 92 با اعتباری افزون بر 41 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی آغاز شده است، خاطرنشان کرد: هر یک از این ایستگاه ها شامل سه دستگاه پمپ است که توانایی پمپاژ 46 لیتر بر ثانیه آب به مخازن بالادست خود را دارد.

وی اضافه کرد: با بهره برداری از این ایستگاه های پمپاژ ضریب اطمینان بهره برداری و ذخیره سازی آب انتقالی در سطح شهر افزایش قابل توجهی یافته و کیفیت آب به شکل قابل ملاحظه ای بهبود خواهد یافت.

هم اکنون امور آبفای بهاباد با 5 هزار و 250 اشتراک جمعیتی بالغ بر 13 هزار نفر را زیرپوشش قرار می دهد.

 

    بازخوانی سخنرانی مقام معظم رهبری درباره "بحران آب " یزد/استفاده از همه پتانسیل ها برای حل بحران آب 1393/08/28
مقام معظم رهبری با دید وسیع و اشرافیت خود به درستی "آب" را مسئله مهم استان دانسته اند و بهتر است برای عملی شدن فرمایش معظم له از همه فرصت ها و پتانسیل ها در حل بحران استفاده کرد.

به گزارش یزدی نیوز رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در اجتماع بزرگ مردم یزد در دوازدهمین  روز دی ماه 1386  در بیاناتی فرمودند:

اشاره کردند به مسئله‏ى آب. من میدانم مسئله‏ى مهم استان یزد، مسئله‏ى آب است. البته در نظرسنجیهاى مردم، مسئله‏ى اشتغال، مسئله‏ى گرانى، جزء مسائلى است که مورد اهتمام شماست. همه‏ى مسئولین؛ چه آنهائى که باید قانون بگذارند، چه آنهائى که باید اجرا کنند، چه آنهائى که باید متخلف را تعقیب کنند - یعنى قواى سه‏گانه - وظیفه دارند در این زمینه‏ها کار کنند. ما هم سفارش کردیم، تأکید کردیم، باز هم تأکید میکنیم؛ اما پیشبردن کارها، مواجه شدن با مشکلات، دست و پنجه نرم کردن با موانع راه - که مسئولین در سطوح مختلف با آن مواجه هستند - کار آسانى نیست؛ دارند تلاش میکنند. باارزش است این تلاشى که دارند انجام میدهند. مهم این است که اعتماد ملت ما به مسئولینش اعتماد عمیقى است و این اعتماد را باید همچنان حفظ کنیم.

 

این سخنان نشان می دهد ایشان با دید وسیع و اشرافیت خود به درستی "آب" را مسئله مهم استان دانسته اند و این مهم را با رویکرد "همه مسئولین" دانسته اند و این کلمه کلیدی "همه‏ى مسئولین " نشان می دهد استان باید از همه ظرفیت ها و پتانسیل ها در این خصوص استفاده کند.

البته چه زیبا معظم له فرموده اند " اما پیشبردن کارها، مواجه شدن با مشکلات، دست و پنجه نرم کردن با موانع راه - که مسئولین در سطوح مختلف با آن مواجه هستند - کار آسانى نیست ... "

امید که مسئولان استان به بهره گیری از تمام ظرفیت های استان در سطوح مختلف چه در گذشته و در چه حال چاره اندیشی وسیعی در خصوص حل بحران آب داشته باشد. ان شالله

 

    بیش از دو هزار فقره انشعاب فاضلاب در اردکان نصب شد1393/08/27
مدیر اجرای طرح‏‏های جمع‎‎آوری و تصفیه فاضلاب استان یزد اعلام کرد: در راستای اجرای شبکه فاضلاب اردکان بیش از دو هزار فقره انشعاب فاضلاب از ابتدای سال جاری تاکنون در این شهرستان نصب شد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، "محمد مهدی ثابتیان" با اعلام این خبر، تصریح کرد: عملیات اجرایی شبکه فاضلاب شهر اردکان به طول 275 کیلومتر توسط سرمایه‏‏گذار بخش خصوصی از ابتدای سال 92 آغاز شده و تاکنون بیش از 130 کیلومتر از شبکه اصلی و فرعی آن اجرا شده است .

وی خاطرنشان کرد: عملیات ساخت تصفیه‏‏خانه فاضلاب شهر اردکان نیز به روش لجن فعال و با پیشرفت فیزیکی 10 درصد در حال اجراست.

 

    تهدید فراگیری در حوزه آب وجود ندارد 1393/08/27
معاون انرژی سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان این‌که موضوع آب با آستانه تحمل مردم در ارتباط است، ضمن این‌که آب می تواند در شرایطی خاص، بحران اجتماعی ایجاد کند گفت: باید مدیریت جامع برای تامین آب صورت گیرد و امکان تامین آب مورد نیاز مردم از منابع مختلف فراهم شود.

سردار محمدعلی مطیعی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان، با اشاره به تهدیدات موجود در حوزه آب افزود: باید برای تامین آب چندین خط انتقال و همچنین مخازن متعددی وجود داشته باشد و از سرچشمه های مختلف آب شرب و کشاورزی تامین شود تا در شرایط بحران مشکلی ایجاد نشود.

 

وی پدافند غیرعامل را مجموعه ای از اقدامات غیرمسلحانه در جهت افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل در مدیریت بحران در مقابل تهدیدات دشمن عنوان کرد و گفت: در حوزه آب ،تهدید غالبی ،وجود ندارد بلکه در این حوزه بیش از هر چیز، آسیب پذیری مطرح است که باید در مرتفع کردن این آسیب ها کوشید.

 

وی با اشاره به ضرورت توجه به مسایل امنیتی و دفاعی در تاسیسات زیربنایی کشور اذعان کرد: یکی از برنامه های پدافند غیرعامل آمادگی برای مقابله با تهدیدات احتمالی است.

 

معاون انر‍ژی سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: مهمترین تهدیداتی که در حوزه آب وجود دارد در حوزه حملات تروریستی و حملات سایبری است و می توان گفت این دو حوزه اساسی ترین تهدیدات هستند.

 

مطیعی گفت: گاز،نفت و آب سه انرژی مهم هستند که برای گروه های تروریستی از اهمیت بالایی برخوردارند و در این خصوص نیز می توان به گروه تروریستی داعش اشاره کرد که در حملات خود به شهر کوبانی برای چندین روز آب را بر مردم این شهر بست.یا ماجرای سدهای آب در موصول و حدیثه عراق.

 

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص کاهش کم سابقه قیمت نفت و چگونگی نگرش پدافند غیرعاملی به این موضوع، اظهار کرد: از آنجا که بودجه کشور ما ارتباط تنگاتنگی با فروش نفت و قیمت آن دارد ، کاهش تولید و پایین آمدن بهای نفت تاثیر زیادی در همه بخش های ما می تواند داشته باشد لذا باید برای آن برنامه جایگزین داشت و کم کم به سمتی حرکت کنیم که بودجه وابستگی کمتری به نفت داشته باشد.

 

    پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان برای اجرای آبیاری قطره ای1393/08/26
رییس جهادکشاورزی یزد گفت: برای اجرای هر هکتار آبیاری قطره ای 65 میلیون ریال کمک بلاعوض به کشاورزان این استان پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا، سید 'جمال سجادی پور' روز یکشنبه در بازدید از طرح های آبیاری تحت فشار باغ های پسته مهدی آباد بهادران افزود: با تغییر سامانه آبیاری موجود به روش های پیشرفته در مصرف آب صرفه جویی و کارایی آن افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه با اجرای هر هکتار آبیاری تحت فشار حدود چهار هزار متر مکعب آب صرفه جویی می شود، اظهار کرد: بااستفاه از این سامانه 30 درصد هم به عملکرد تولید محصولات کشاورزی افزوده می شود.

سجادی پور، با تاکید بر ضرورت اصلاح روش های آبیاری از سنتی به مدرن از کشاورزان استان خواست که از فرصت پیش آمده استفاده و باغ ها و کشتزارهایشان را به روش های نوین آبیاری مجهز کنند.

هم اکنون افزون بر 12 هزار هکتار از اراضی باغی این استان زیر پوشش طرح آبیاری قطره ای قرار دارد.

سطح کل زمین های کشاورزی قابل کشت در استان یزد 170 هزار هکتار است که در 129 هزار و 112 هکتار یعنی معادل 75 درصد آن محصول کشت می شود که این رقم 83 صدم درصد کل اراضی کشاورزی کشور را شامل می شود.

از این میزان 39.4 درصد را اراضی زارعی، 59.7 درصد را اراضی باغی و کمتر از یک درصد را گلخانه ها تشکیل می دهند.

بخش کشاورزی استان یزد 97 هزار بهره بردار دارد.

 

    برخی از مسئولین از رویداد خشکسالی بی‎‎خبرند1393/08/26
معاون مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: تحلیل‎های ما در مورد تغییر اقلیم ناقص و تقریباً ابتدایی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، مراد سپهوند در سومین جلسه کارگروه تخصصی بحران آب که در سالن جلسات مرکز تحقیقات کشاورزی برگزار شد، بیان کرد: در پیشامدهای اخیر و بحث بحران آب یک پای قضیه خشکسالی و تغییرات اقلیمی است.

وی اضافه کرد: با استناد به روند بارندگیها این سوال پیش میآید که ما در خشکسالی هستیم یا نه؟ این در حالیست که برخی از مسئولین از این قضیه بیخبرند.

سپهوند ادامه داد: در این 50 سال با کاهش روند بارندگی مواجه هستیم و در طول این مدت حدود 50، 60 میلیمتر کاهش را داشتهایم اما اینکه این بارشها در چه زمانی اتفاق افتاده باشند مهم است. به طور مثال اگر در زمستان باشد با مشکل جدی روبرو نمیشویم اما اگر در بهار باشد فاجعه است.

معاون مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: در بررسی بحران آب باید میزان تبخیر و تعرق بررسی شود چرا که میخواهیم به یک نتیجه کاربردی برسیم. تأثیر دما و نوسانات فصلی آن در بلندمدت نیز اهمیت دارد. میانگین دما و رطوبت و تغییرات آن برای ما روشن میکند که چه پوشش گیاهی را با این شرایط تطبیق دهیم.

این پژوهشگر کشاورزی تصریح کرد: همچنین چند سالی است که با پدیدههایی چون ریزگردها به صورت جدی مواجه هستیم که باید تأثیر آنها بر سایر عوامل را مطالعه کرد. این بررسیها باید ماهانه صورت بگیرد و روند طولانیمدت آنها تنها تغییرات را بیان میکنند و تأثیر چندانی ندارند.

سپهوند اظهار کرد: متأسفانه تحلیلهای ما در رابطه با تغییر اقلیم ناقص است و نوع بارشها که یکی از پارامترهای بررسی خشکسالی است مشخص نیست و میتوان گفت تحلیلها تقریباً ابتدایی هستند.

 

    وابستگی 80 درصدی منابع آبی به سفره‌های زیرزمینی 1393/08/26
‌مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بیش از 80 درصد از منابع آبی کشور به منابع آب زیرزمینی وابسته است.

سید محمدعلی مصطفوی در در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با اعلام این خبر، اظهار کرد: در تقسیم بندی که صورت گرفته است، 60 درصد از نیاز آب بخش کشاورزی کشور به منابع آب زیرزمینی است.

وی ادامه داد: در بخش آب شرب نیز بیش از 63 درصد از نیاز آبب بخش شرب به آب های زیرزمینی وابسته است، همچنین این عدد در بخش آب روستایی 80 درصد و در بخش صنعت نیز بیش از 70 درصد است.

یک میلیون منبع در حال تخلیه سفره‌های زیرزمینی کشورند!

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه کرد: با وجود این وابستگی شدید منابع آبی در بخش‌های مختلف به آب‌های زیرزمینی، متأسفانه در کشور یک میلیون منبع در حال تخلیه آب سفره‌های زیرزمینی هستند و بیش از 50 درصد تخلیه‌ها در 6 حوزه اصلی کشور و فلات مرکزی ایران صورت می‌گیرد.

مصطفوی با بیان اینکه 165 میلیون هکتار وسعت کشور ایران اسلامی است، افزود: 18 میلیون هکتار از کل وسعت ایران تحت کشت محصولات بخش کشاورزی است که حجم وسیعی از منابع آبی کشور صرف آن‌ها می‌شود.

وی وسعت اراضی آبی کشور را 8.2 میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: در این بخش، ایران اسلامی دارای رتبه چهارم دنیا‌ست.

از دست رفتن 110 میلیارد مترمکعب از آبخوان‌های ایران در 15 سال اخیر

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین ادامه داد: در طول سالهای گذشته 110 میلیارد مترمکعب از سطح آبخوان‌های موجود در کشور از دست رفته است که 80 میلیارد مترمکعب از آن در 15 سال گذشته و 31میلیارد متر مکعب از آن نیز در 7 سال اخیر اتفاق افتاده است.

مصطفوی افزود: سطح آب زیرزمینی در بسیاری از آبخوان های کشور با بارندگی تغییری نمی‌کند و روند افت و نابودی آبخوان‌ها دائمی است.

 

    اگر بحران آب ادامه یابد شاید مجبور شویم شهرهایی از ایران را از نقشه حذف کنیم1393/08/25
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اگر بحران آب ادامه یابد شاید مجبور شویم به‌علت کمبود شدید آن، شهرهایی از ایران را از نقشه حذف کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، دکتر «علی‌اکبر حقدوست» صبح امروز(یکشنبه 25 آبان‌ماه) در کارگاه آموزشی «جایگاه نمک‌زدایی و استفاده دوباره از آب در توسعه منابع» در محل سالن بانک ملت کرمان اظهار کرد: آب که حیات ما به آن وابسته است بیش از سه چهارم وزن بدنمان را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: حیات تک‌تک سلول‌های بدن به آب وابسته است و بدون آن انجام هیچ کاری میسر نیست اما با این همه آنطور که باید قدردان این مایه حیاتی نیستیم.

حقدوست تصریح کرد: آب سالم ده‌ها ویژگی دارد که بدون رعایت آنها تبعات سنگینی را متحمل خواهیم شد بطوریکه وقتی سطح آب‌های زیرزمینی کاهش می‌یابد خیلی از املاح آن‌ها تغییر کرده و در بلند مدت عوارض متعددی خواهند داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: مستندات پزشکی نشان می‌دهد که برخی املاح مانند آرسنیک و آلومینیم تأثیرات مخربی بر روی مغز انسان می‌گذارد بدین ترتیب وقتی آب یک منطقه یا استانی بیش از سه برابر حد استاندارد دارای این املاح است در دراز مدت سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: پدیده خشکسالی نیز بر همه واحدهای جامعه تأثیر می‌گذارد که حوزه بهداشت و درمان هم از این قاعده مستثنی نیست.

حقدوست خاطرنشان کرد: تاکنون شاهد خالی شدن روستاها از سکنه بودیم و چنانچه شرایط به همین روال پیش برود شاهد خالی شدن شهرها هم خواهیم بود و شاید مجبور شویم به‌علت کمبود شدید آب، شهرهایی از ایران را از نقشه حذف کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: استان کرمان که دچار بحران آب بوده و از کمبود آن رنج می‌برد سالانه آب سالم آن به میزان بسیار زیادی از طریق محصولات کشاورزی مانند هندوانه و ... مصرف می‌شود که باید دراین زمینه اقدامی موثر انجام و صرفه‌جویی شود.

وی گفت: بحران آب جدی است و تنها مربوط به نقطه خاصی از زمین نیست اما باید گفت که ما در کانون این بحران واقع شده‌ایم.

 

حقدوست یادآور شد: احترام ما به محیط زیست باید با جنسی که در دنیای امروز است متفاوت باشد و باتوجه به اینکه حتی انجمن‌های محیط زیست هم در این رابطه هشدار می‌دهند اگر درست فکر نکنیم نسل بعدی و فرزندان ما دچار مشکلات جدی خواهند شد، چون ما طبق باورها و نگاه عمیق گذشتگان به جهان امروز به عنوان عضو محترم نگاه نمی‌کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: اجزای خلقت دارای اصالت هستند و اگر با این نگاه به خلقت بنگریم تلاش برای حفظ محیط زیست هم خیلی عمیق‌تر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین عناصر حفظ محیط زیست توجه به آب است خاطرنشان کرد: باید هرکدام از ما کانونی باشیم برای انتقال این پیام‌ها.

 

    از دلایل امروز بحران آب تا راهکاری برای خروج 1393/08/24
یک عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان معتقد است: در خصوص قوانین آب باید گفت که اکنون قانون و مقررات وجود دارد، ولی باید قوانین را به درستی اجرا کرد. بهتر است آب را برای تولید با ارزش‌تر به جای دیگر منتقل کنیم و باید بیلان منفی را سریع‌تر به طریق مختلف جبران کنید.

دکتر"محمد جواد خانجانی" – دکتری منابع آب- در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، با بیان اینکه، بحران امروز آب مربوط به قوانین و نگرش آب است گفت: در ایران قیمت آب را صفر اعلام کردند. کسی برای میزان مصرف آب در کشاورزی هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند، در شهرها برای آب شُرب اندکی آب‌ بها پرداخت می‌شود. در اصل اقتصاد و در قانون عرضه و تقاضا، وقتی ما قیمت کالا را به صفر برسانید، تقاضا بی‌نهایت می‌شود و این طبیعی است که همه‌ متقاضی آب هستند.

وی افزود: متأسفانه نگرش آب و فلسفه‌ی بهره‌برداری از آب در خیلی جاها درست نیست و به جای این‌که به آب، بها بدهید و آن را یک کالا به حساب بیاورید، رایگان می‌شماریدش و قطعأ هر چی که رایگان باشد، متقاضی بیشتری پیدا می‌کند و کمیاب می‌شود.

 

علت بحران آب؛ بهای صفر

 

این استاد تمام دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به دلایل بحران آب گفت: علت بحران آب؛ بهای صفر آن است. تعیین بها و تغییر سیاست آب ازعهده‌ی وزارت نیرو و استانداری خارج است و نیاز به بازنگری قانون آب در سطح مجلس و دولت دارد. بعضی‌ها بحث خشکسالی را مطرح می‌کنند، بپرسید چه زمانی ترسالی بوده است؟ ایران در مدار 30 درجه و در مدار کم‌باران کره‌ی زمین است، و در منطقه‌ی خشک است؛ ضمن این‌که باید فکر کنید، منطقه‌ی خشک نعمت‌هایی دارد.

 

وی در ادامه گفت: کشورهایی که در منطقه‌ی پرباران مثل بنگلادش زندگی می‌کنند، آب مشکلات خیلی بزرگ‌تری برای زندگی‌شان ایجاد می‌کند. آن‌ها باید سرمایه‌گذاری خیلی زیادی برای دفع آب کنند. خوشبختانه در مناطق خشک این مسائل وجود ندارد؛ اما در مناطق خشک باید یاد گرفته شود چگونه آب مصرف کنید.

 

خانجانی افزود: وقتی هفت مترمکعب آب مصرف می‌کنید تا یک کیلو پسته تولید و هشت دلار بفروشید، قطعأ اقتصادی نیست، باید آب مصرفی پسته را به شدت پایین بیاورید و این نیاز به مهندسی دارد. متأسفانه همه در ایران مهندس هستند و فکر می‌کنند می توانند مشکل آب را حل کنند! در حالی‌که منابع آب را کاملأ از بین می‌برند.

این دکتری منابع آب با بیان اینکه، آب، هوا و خاک از نظر شرعی انفال هستند، تصریح کرد: آبی که انفال محسوب می‌شود، باید به نفع همه‌ی مردم به‌کار گرفته شود. یعنی هرکس به منابع آب دست پیدا می‌کند، باید پاسخگو باشد. فردی که یک میلیارد مترمکعب آب مصرف کرد، باید بگوید با این میزان مصرف، چه مقدار گندم یا ذرت و... محصول تولید کرده است. هیچ جای دنیا به یک فرد مجوز نمی‌دهند تا هرچه خواست آب برداشت کند.

خانجانی تاکید کرد: خداوند این انفال را داده است که با آن غذای مردم را تولید کنید؛ بنابراین، باید آب را درست مصرف کنید، اما مشکل مصرف آب شیوه مصرف آن است، جواب خدا را چه می‌خواهید بدهید؟

این عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان با اشاره به راندمان مصرف آب در کشور، گفت: راندمان مصرف آب زمانی مفهوم پیدا می‌کند، مشخص شود کشاورز، با این میزان مصرف آب، چه میزان محصول را تولید کرده است.

 

خاک باید شناسنامه داشته باشد

 

این استاد تمام دانشگاه شهید باهنر کرمان با اظهار به اینکه، خاک باید شناسنامه داشته باشد تصریح کرد: ضمن این‌که خاک هم سفره‌ی خداوند است و باید با این خاک غذا تولید کنید، خاک باید شناسنامه داشته باشد. با این خاک چکار می‌کنید؟ یکی دلش می خواهد نهال، یکی جالیز و دیگری علوفه می‌کارد و این سلیقه‌ای عمل کردن درست نیست؛ باید برای زمین شناسنامه داشته باشید، آب محدودی را به آن زمین اختصاص و راندمان مصرف هر متر مکعب آب را حساب کنید و بعد صلاحیت کشاورز را تأیید که آیا صلاحیت دارد از آب و خاک استفاده کند یا خیر؟

وی در ادامه افزود: کشور مصر به ازای هر مترمکعب آب، 1533 گرم و ایران به ازای یک مترمکعب آب حدود 530 گرم گندم تولید می‌کند؛ بنابراین، هنوز وارد مسائل آب نشده اید، هنوز فکری برای آب، خاک نکرده اید. دائما گفته می‌شود، با کمبود آب مواجه هستیم.

این دکتری منابع آب معتقد است: زمانی که قیمت آب صفر باشد، وقتی حساب و کتابی برای آب نباشد، پیامدهای آن می بینید که، در بسیاری از نقاط ایران، آنقدر آب را از زمین خارج کرده‌اند، که سطح خاک تا 35 متر نشست کرده است.

 

راهکارها برای مقابله با بحران

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به راهکارهای لازم برای مقابله با بحران آب گفت: آب یک کالای تولیدی است، باید آب را تولید و سپس مصرف کنید. خداوند لطف کرده است و مقداری آب داده است، مقداری هم که کمبود است را باید تولید کنید.

 

خانجانی افزود: عربستان سعودی روزانه 5 میلیون مترمکعب و آمریکا روزانه 5 تا 6 میلیون مترمکعب آب تولید می‌کنند، بنابراین، باید برای آب برنامه داشته باشید، باید آب را تولید کنید، بعد با سیستم انتقال، آب را منتقل کنید و سپس آب را به مشتریانی که می‌توانند کالا تولید کنند، بفروشید، اما هنوز این سیستم در کشور به وجود نیامده است.

 

وی افزود: اکنون بخش خصوصی و دولتی برق را تولید می‌کنند، از طریق شبکه‌ی انتقال منتقل می‌کنند، به مشتریان ارائه و طبق تعرفه هزینه‌اش را می‌گیرند؛ چرا چنین چیزی در آب ندارید؟!

 

سرمایه گذاری و مهندسی در زمینه آب ؟!

 

خانجانی با بیان اینکه، بگویید آب ندارید، سخن بی‌ معنی است، کدام سرمایه‌گذاری و مهندسی را در زمینه‌ی آب کرده‌اید تا مشکل آب برطرف شود؟! اظهار کرد: وقتی برنامه‌ریزی در زمینه‌ی برق نتیجه داده است، قطعأ در زمینه‌ی آب نیز نتیجه خواهد داد. باید شرکت‌های تولید آب تأسیس کنید و آب را باید به مصرف‌کننده بفروشید و مصرف‌کننده باید آب را به کالای ارزشمند تبدیل کند.

این استاد تمام با اشاره به اینکه، گام اول؛ آموزش است افزود: آب یک کالاست، یک منابع طبیعی است؛ بنابراین، این آب را هر کس مصرف می‌کند، باید اقتصادی مصرف کند. نخست باید آب را با برنامه مصرف کرد. آب نباید بی برنامه باشد.

وی با اشاره به گام بعد، افزود: گام بعدی بهادار کردن آب است. قطعأ هر کالایی که رایگان باشد، با کمبود آن کالا مواجه می‌شوید. اگر قیمت برق را از فردا صفر اعلام کنید، قطعأ تقاضا بی‌نهایت و هزار نوع مصرف قلابی برای برق پیدا می‌شود.

 

باید فلسفه‌ی آبِ ایران را عوض کرد

 

این استاد تمام دانشگاه شهید باهنر کرمان با اعتقاد به اینکه، باید فلسفه‌ی آبِ ایران را عوض کرد ادامه داد: آب به عنوان یک برکت الهی، رایگان نیست. هرکس آب را مصرف می‌کند، یک نعمت خدادادی را از بین می‌برد؛ بنابراین، باید یک نعمت دیگری را جایگزین کند و این قضیه هم مربوط می‌شود به مجلس شورای اسلامی، مجلس باید قانون آب را بازنگری کند، دولت نیز باید در مسأله‌ی آب دخالت کند. نگرش نسبت به آب باید عوض و قوانین مربوط به آب باید تغییرکند، تا این قوانین را دارید، همیشه با بحران مواجه هستید.

وی تاکید کرد: اگرچه بحران آب وجود دارد؛ اما همین که نگرش آب تغییر کند، آب به اندازه‌ی کافی تولید می‌شود و به اندازه‌ی کافی به دست مصرف‌ کنندگان واقعی می‌رسد. ایران کشوری نیست که با بحران آب ضربه بخورد، ما آینده‌ی بسیار روشنی در مسأله‌ی آب داریم و موضوعی که باید به طور جدی دنبال کنید، سدهای ایران است؛ 80 میلیارد مترمکعب آب را می‌توانید پشت سدها ذخیره کرد و این مقدار بسیار عالی است.

 

مدیریت رسوب در سدها

 

خانجانی گفت: سدهای زیادی در کشور ساخته شده است، اما حوضه‌ها‌ی آبریز در اثر چرای بی‌رویه‌ی حیوانات اهلی و غیراهلی آسیب می‌بیند و با فرسایش شدید خاک مواجه هستید؛ بنابراین، دریاچه‌های پشت سدها که باید بیش از 200 سال عمر داشته باشند، طی 20 تا 25 سال از بین می‌روند.

وی تصریح کرد: باید برای سدها چاره‌ای بیاندیشید و در این زمینه سرمایه‌گذاری کنید. پیش از هرچیز باید پوشش گیاهی بالای سدها را به سطح بالایی برسانید و از رسوب پشت آن‌ها جلوگیری کنید. در سایر کشورها، سدهایی وجود دارد که 100 سال قبل ساخته شده و حتی نیم متر رسوب هم پشت سد جمع نشده است.

 

استادهای دانشگاه‌های ایران در خارج از کشور معروف‌ترند

 

این استاد تمام دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به اینکه، ایران از نظر مهندسی و تکنولوژی با کمبود مواجه نیست و فقط باید از این پتانسیل به بهترین نحو استفاده و با بودجه و قوانین خوب، بهره‌برداری کنید افزود: فاصله‌ی بین استادهای دانشگاه و سایر بخش‌ها، یک حرف عامه است و در طول 50 سال گذشته مردم، استانداران، شهرداران و نمایندگان مجلس همواره این سخن را گفته‌اند؛ درحالی‌که استادهای دانشگاه‌های بسیار عملی هستند، علم تئوری را تبدیل به فعل کرده‌اند و دانشجویان ما هم بسیار علاقه‌مند هستند.

خانجانی افزود: مقالات آنها خارج از کشور همواره چاپ می‌شود، خارجی‌ها به خوبی از مقالات استادهای دانشگاه ایران استقبال می‌کنند و استادهای دانشگاه‌های ایران در خارج از کشور معروف‌تر از داخل کشور هستند؛ ضمن این‌که اگر بخش دولتی مُصر باشد مسأله‌ای را حل کند، می‌داند تنها جایی که باید دنبالش برود، دانشگاه است، حتی آدم‌هایش را می‌شناسد.

این دکتری آب اظهار کرد: مسائل عمده‌ای در ایران توسط دانشگاه‌ها حل شده است، مسأله‌ی آب که خیلی ساده است و وقتی بخش دولتی جدی باشد، باید دنبال دانشگاهیان رفته و برای آن بودجه در نظر بگیرد.

این دکتری منابع آب گفت: تا کنون هر مشکلی که در کشور ایجاد شده است، اگر دستگاه اجرایی مربوطه و دولتی‌ها خواسته‌اند که حل شود، مردم و دانشگاهیان ورود کرده و مشکل را حل کرده‌اند.

خانجانی ادامه داد: اکنون طرح‌هایی در دست اجرا است؛ به طور مثال طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان که یک طرح آماده‌ی اجراست. البته قطر لوله‌ی انتقال را 1 متر و 30 سانتی‌متر در نظر گرفته‌اند که باید قطر این لوله 6 متر باشد و به اندازه‌ی آب چند رودخانه از آن عبور دهید.

 

مساله دریاچه ارومیه

 

وی در ادامه اظهار کرد: در موضوع دریاچه‌ی ارومیه، هموطنان ترک در آذربایجان حق داشته‌اند که برای مصارف مختلف، آب شیرین بخواهند، مسئولین در وزارت نیرو نیز باید پاسخ مردم این منطقه را می‌دادند؛ بنابراین، سد احداث و آب مردم را تأمین کردند و در نتیجه دریاچه‌ی ارومیه خشک شد. اکنون در ارومیه هیچ کس موافق نیست که آب شیرینش را بگیرید و به دریاچه‌ی شور بریزید. در این خصوص یک سال است که از طریق پایان‌نامه‌ی دانشجویی مطالعه کرده‌اند؛ مسیر بیش از 300 کیلومتر است و حدود 2 هزار میلیارد تومان هزینه دارد تا از خزر لوله‌کشی شود و سالیانه حدود 6 میلیارد مترمکعب آب به دریاچه‌ی ارومیه انتقال دهیم و آب شور دریاچه را در سطح معمول نگه داشته شود.

 

اگر دولت اراده کند، مساله حل است

 

خانجانی با بیان اینکه، برای همه‌ی این مسایل راه‌حل وجود دارد و از طریق مختلف راه‌کارها را به استحضار دولت محترم رسانده‌ایم. تصریح کرد: دولت هر وقت اراده کند، مسأله را حل می‌کند. اکنون در بندرعباس کارخانه می‌سازند و چند خط در نظر گرفته‌اند تا آب خلیج فارس را شیرین کنند و به کرمان انتقال دهند، اما هر مترمکعب آب خلیج فارس، حدود 42 کیلوگرم نمک دارد، دریاچه خزر 16 کیلوگرم؛ بنابراین، شیرین کردن آب خزر، یک‌سوم آب خلیج فارس هزینه دارد.

وی افزود: وقتی که راه‌حل وجود دارد، نباید مردم را بترسانید که ابتدا آب تمام می‌شود، بعد همه از هستی ساقط می‌شوند؛ بلکه امید است روز‌به‌روز همه چیز توسعه پیدا کند و تا صد سال آینده این کشور بیشتر از 200 میلیون نفر جمعیت و آب فراوان داشته باشد.

نیاز به قوانین و اعتبارات

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: اگر، قوانین خوب در مجلس تصویب کنند و اعتبارات خوبی تخصیص دهند، مشکل آب برای سی سال آینده حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه آب نیاز به مهندسی دارد و هیچ بحران آبی وجود ندارد گفت: حوزه‌ی آبریز کالیفرنیای آمریکا بیلان منفی دارد، ولی آن‌ها هر سال آب خریداری و سفره‌های آب زیرزمینی را تغذیه می‌کنند. در دشت‌ها بیلان منفی وجود دارد؛ بنابراین، باید آب تهیه و دشت‌ها را تغذیه کنید و سطح آب زیرزمینی را بالا بیاورید. نباید بگذاریم سفره‌ی آب زریزمینی نابود شود؛ ضمن این‌که وقتی در یک دشت بیلان منفی است، نباید آب برداشت کنید.

وی افزود: به طور مثال، دشت جوپار که آب شُرب مردم کرمان را تأمین می‌کند، ببنید چند چاه غیرمجاز وجود دارد و حالا افرادی که آبِ انفال و حق خدا و مردم را از چاه‌های غیرمجاز برداشت می‌کنند، در چه زمینه‌ای مصرف می‌کنند؟!

خانجانی با اشار به اینکه نمی دانم مشکل از کجاست؟ گفت: قانون اشکال دارد یا در اجرا مشکل وجود دارد؟! آب ثروت است و باید از این ثروت مواظبت کرد. این ثروت باید حساب و کتاب داشته باشد. اگر این ثروت را رها کنید، چه انتظاری دارید که مردم از این ثروت مواظبت کنند.

 

آب باید دارای قانون و قیمت باشد

 

وی با بیان اینکه، وقتی که بهای آب صفر باشد، از نظر اصل اقتصاد هیچ لزومی ندارد بهره‌بردار به فکر کم مصرف کردن باشد گفت: بهره‌بردار حتی اگر درآمد چندانی نداشته باشد، بیشترین مصرف را می‌کند و این روال طبیعی دنیاست؛ اما اگر آب دارای قانون و قیمت باشد و بهره‌بردار محدود به مصرف خاص برای تولید خاص باشد، آن زمان تمام ابتکارات بهره‌بردار به کار گرفته می‌شود و متخصص و تجهیزات لازم را تهیه می‌کند تا آب را بهینه مصرف و محصول با صرفه‌ی اقتصادی تولید کند. راندمان آبیاری در کشور خیلی پایین و غیرمهندسی است و کشاورزان ایرانی، چهار برابر بیشتر از سایر نقاط جهان آب مصرف می‌کنند و دلیل آن قیمت صفر آب ‌است.

 

چند بار استفاده کردن از آب

این استاد تمام دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به تجربیات کشورهای دیگر تصریح کرد: در سایر نقاط دنیا، آب رودخانه را برداشت، تصفیه و مصرف می‌کنند و دوباره به رودخانه برمی‌گردانند و هیچ وقت آب رودخانه کم نمی‌شود.

خانجانی ادامه داد: می‌توانید آبی که در اختیار دارید را ده‌ بار در بخش‌های مختلف مصرف کنید. ابتدا در پرورش ماهی استفاده کنید، سپس در کارخانه و دوباره تصفیه کرده و در گلخانه مصرف کنید و در آخر اگر آب زیادی بود و در جای دیگری نمی‌توانید استفاده کنید، به کشاورز بدهید؛ آب زلال را همان ابتدا به کشاورز می‌دهید تا فقط آن را یک بار مصرف کند.

 

وی افزود: کجای دنیا آب درجه یک را از سفره‌ی آب زیرزمینی برداشت می‌کنند و مستقیم به کشاورز می‌دهند تا آب را بدون مهندسی زیر درخت بریزد، تبخیر و هدر رود؟! آب را باید 5 تا 10 بار بر اساس ابتکار استفاده کرد. چاه حفر می‌کنید، 60 لیتر در ثانیه آب برداشت و زیر درخت می‌ریزید و سپس می‌خواهید با بحران مواجه نشوید.

 

طرح سیستمهای آبیاری

این دکتری منابع آب با بیان اینکه، سیستم نوین و غیرنوین نداریم گفت: اکنون در برخی مناطق راندمان سیستم نوین را اندازه بگیرید، مصرف آب بیشتر از غیرنوین است. برخی از آبیاری نوین که اجرا شده چندین برابر غیر نوین آب مصرف می‌کند و مسئولان باید در این زمینه پاسخ دهند. پرداخت تسهیلات و پخش لوله روی زمین و با تسهیلاتی که دریافت می‌کنند، خودروهای آن‌چنانی خریداری می کنند، مصرف آب را کاهش نمی‌دهد.

وی در ادامه گفت: آبیاری نوین با پرداخت 85 درصد تسهیلات بلاعوض، بهانه‌ای شده برای سوءاستفاده‌ی برخی افراد و سایر مردم هیچ سودی از آن نمی‌برند. باید تفکر و فلسفه آب در ایران عوض شود. آب را باید به عنوان یک کالای مقدسِ تولیدیِ با ارزش و برکت خدا دید و این برکت خدا را به صورت شایسته استفاده کرد.

 

فضای آب چشمه‌ی امام رضا(ع) را در کرمان نابود کردند

این استاد آب تصریح کرد: در برخی نقاط کرمان، کارهای غیراصولی انجام شده است. به طور مثال آب چشمه‌ی امام رضا(ع) در کرمان که 15 کیلومتر درخت توت با زیبایی خاص در اطراف جوی این چشمه تا سرآسیاب بود. کجای علم و دانش آبیاری نوین گفته است که وارد لوله کنید، درختان را خشک کنید و آن کانالی که 100 سال و شاید هم بیشتر آن جا برقرار بوده است و اصلأ آب را نفوذ نمی‌داد حذف کنید. کدام مهندس بالا دست آب را اندازه‌گیری کرده و پایین دست را هم اندازه گرفته و گفته 2 لیتر در ثانیه آب هدر می‌رود. حالا نوین یعنی این‌که یک لوله گذاری کنید و آن همه درخت را خشک، همه طبیعت را از زیبایی بی‌بهره و گنجشکان و پرندگان را بی‌خانمان کنید و غذای حیوانات را از بین ببرید و سپس معلوم نیست 4 لیتر آب در سراسیاب بیشتر شده یا خیر؟!

 

مهندس عامل یا متفکر عامل؟!!

 

وی در ادامه داد: در اقتصاد آب استاد کم است و این رشته در سیستم آموزشی نیست. یا در حقوق آب، برنامه‌ریزی آب و تجارت آب ضعیف هستیم و علت این است غربی‌هایی که قبلأ برنامه‌ریزی دانشگاه را انجام داده‌اند، می‌خواستند مهندس عامل باشیم نه متفکر عامل؛ در نتیجه مهندسی آب، خوب بلد هستیم، اما در اقتصاد، حقوق، مدیریت و تجارت آب ضعیف هستیم.

 

    دانش بومی مردمان یزدبرای بی آبی چیست؟1393/08/24
رییس پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد از همکاری این دانشگاه در اجرای طرح کلان ملی "دانش و فناوری استفاده از آب دریا و شور در کشاورزی، شرب و صنعت" خبر داد.

"حمیدرضا عظیم‌زاده" در گفت‏‏وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، در این باره اهمیت اجرای این طرح، گفت:با توجه به معضل کمبود آب به عنوان یکی از اصلی‏‏ترین مشکلات کشور، بررسی ظرفیت‏‏های موجود و تبدیل چالش آب‎‎های شور به فرصت با استفاده بهینه از آن سبب شد تا این طرح به عنوان یکی از طرح‌های کلان ملی مصوب شود.

وی افزود: این طرح در دو بخش دانش و فناوری تعریف شده است، به عبارتی در آن به مجموعه اطلاعات و دانش موجود در زمینه کاربرد آب‌های شور و آب دریا و همچنین تکنیک‎‎های فنی استفاده از آن در جهان و ایران پرداخته می‏‏شود.

عظیم‌زاده در رابطه با بازه زمانی اجرای این طرح، تصریح کرد: این طرح کلان ملی در سه فاز و در بازه زمانی پنج ساله اجرا می‏‏شود که هم اینک فاز صفر طرح، نهایی شده و اولویت‏‏بندی‏‏های اجرای فاز یک نیز انجام شده است.

وی از موضوعات مهم در اجرای این طرح را تهیه و تدوین منابع بانک اطلاعات منابع آب شور در فلات مرکزی کشور، امکان بهره‏‏برداری از آب شور در برخی صنایع نظیر معادن و جایگزینی آن با آب شیرین، استفاده از فناوری‏‏های جدید دنیا در شیرین‏‏سازی آب و ارزیابی اثرات زیست محیطی شیرین‎‎سازی منابع آب ذکر کرد.

وی همچنین با اشاره به سهم زیاد مصرف آب در بخش کشاوری، توجه به امکانات استفاده از منابع آب شور در کشاورزی با انتخاب گونه‏‏های متحمل به شوری و شیوه‏‏های آبیاری را نیز از دیگر موضوعات مهم محورهای این طرح برشمرد.

رییس پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد تاکید کرد: در هر یک از محورهای 9گانه این طرح، طرح‏‏های پژوهشی و کاربردی هدف‏‏داری تعریف شده است که نتیجه هر کدام پاسخ به نیازهای فنی یا افزایش و ارتقای دانش بهره‏‏برداری از منابع آب دریا و شور خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که این طرح تا چه حد می‌تواند مشکل کم‌آبی استان را مرتفع کند، گفت: آنچه که در دهه‏‏های آینده کشورهای مختلف جهان با آن روبرو هستند، کم‏‏آبی به مفهوم واقعی کلمه است و این موضوع در کشور ما به ویژه در بخش‎‎های مرکزی و استان یزد نیز وجود دارد و لذا باید برای چنین شرایطی آماده باشیم.

وی افزود: البته با وضعیت موجود آنچه در وهله اول راهگشا است، استفاده از دانش بومی مردمان یزد که در استحصال و استفاده از منبع با ارزش آب در شرایط سخت بیابانی و کویری شهره بوده‏‏اند، است.

به گفته عظیم‎‎زاده، توسعه فرهنگ استفاده از آب مطابق آنچه نیاکان ما از آن بهره برده‏‏اند، بسیار مهم است که در محور تدوین برنامه‎‎های آموزشی و فرهنگی به آن توجه شده است.

وی یادآور شد: بخش اجرایی طرح برعهده دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری است و دانشگاه یزد نیز همکار محوری در کنار دانشگاه صنعتی بابل دارد.

عظیم‌زاده در پایان نیز ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به اهمیت موضوع منابع آب در کشور و به ویژه در فلات مرکزی، نتایج طرح در بخش‎‎های مختلف کشاورزی، شرب و صنعت راهگشا باشد.

 

    کمبود کیفیت و کمیت آب موجب تخلیه روستاهای کرمان شده است 1393/08/22
استاندار کرمان گفت: کرمان استانی معدنی و کشاورزی است که اشتغال بخش کشاورزی قابل ملاحظه بوده که شورای حفاظت از منابع آب را تشکیل داده‌ایم که حضور بخش کشاورزی بسیار فعال است و هدف این است که طی برنامه پنج ساله بتوانیم 30 درصد صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، "علیرضا رزم حسینی" صبح امروز در جلسه‌ای با معاون وزیر جهاد کشاورزی در کرمان اظهارکرد: کرمان در یک شرایط بحرانی قرار گرفته و کمبود کیفیت و کمیت آب موجب مهاجرت و تخلیه روستاها و مشکلات فراوان دیگری شده و از سوی دیگر بهره وری بخش کشاورزی بسیار پایین است.

وی افزود: در استان کرمان بهره وری بخش کشاورزی نسبت به مصرف آب بسیار پایین بوده و این اتلاف منابع استان و کشور است.

رزم حسینی تصریح کرد: در کنار اجرای طرح‌های انتقال آب به استان کرمان، در راستای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی که 94 درصد آب استان را مصرف می‌کند، طرح همیاران آب را در دستور اجرا داریم.

وی بیان کرد: کرمان استانی معدنی و کشاورزی است که اشتغال بخش کشاورزی قابل ملاحظه بوده که شورای حفاظت از منابع آب را تشکیل داده‌ایم که حضور بخش کشاورزی بسیار فعال است و هدف این است که طی برنامه پنج ساله بتوانیم 30 درصد صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی داشته باشیم.

استاندار کرمان با بیان اینکه وزیر نیرو طرح همیاران آب استان کرمان را تائید کرده، گفت: یکی از مصوبات طرح، اجرای آبیاری تحت فشار است و کار را شروع کرده‌ایم و قیمت چاه‌های غیرمجاز کاهش پیدا کرده است.

رزم حسینی با بیان اینکه بخشی از موفقیت طرح در وزارت نیرو و بخش دیگر در وزارت جهاد کشاورزی است اظهارکرد: قصد داریم در مجموع شمال و جنوب استان 60 هزار هکتار از مزارع را مجهز به آبیاری تحت فشار بکنیم که 30 درصد صرفه جویی معادل 1.7 میلیارد مترمکعب خواهد بود.

وی بیان کرد: مدیریت کشت، برداشت و فروش در بخش کشاورزی نداریم و کشاورزان ما دانش فروش و بازاریابی ندارند، از وزارت جهاد کشاورزی می‌خواهیم یا در این زمینه به ما طرح ارائه کرده و یا اختیارات بدهد، در استان کار انجام دهیم.

استاندار کرمان گفت: یکی از اشتباهات طرح آبیاری تحت فشار، پرداخت‌های رایگان به کشاورزان بود که در حال حاضر از مشکلات طرح همیاران آب شده و کشاورزان انتظار دارند هیچ پولی پرداخت نکنند.

وی افزود: طرح همیاران آب را مرحله به مرحله جلو می‌بریم و کار را با فرهنگسازی انجام خواهیم داد و در صورتی که اجرا شود، انقلابی در بخش کشاورزی ایجاد خواهد کرد.

رزم حسینی تصریح کرد: 11 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمان وجود دارد، در صورتی که اختیارات به استان داده شود، این چاه‌ها را تعیین تکلیف می کنیم.

وی تاکید کرد: خارج از مسوولیت استانداری، به خاطر استان کرمان فداکاری کرده و می‌خواهیم وضعیت آب استان کرمان را نجات دهیم و این کار را با همکاری مردم جلو می‌بریم.

 

    جلسه هیئت امنای مؤسسه خیریه غیرانتفاعی و عام المنفعه کوثر1393/08/22
هیئت امنای مؤسسه خیریه غیرانتفاعی و عام المنفعه کوثر یزد، به ریاست استاندار تشکیل جلسه داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، صبح پنج شنبه 22 آبانماه، مدیرعامل و اعضاء هیئت مدیره مؤسسه خیریه غیرانتفاعی و عام المنفعه کوثر یزد با استاندار و رئیس هیأت امنای این مؤسسه دیدار کردند.


در این نشست گزارش حسابرسی سال 92 این مؤسسه پس از ارائه گزارش از سوی حسابرس و توضیحات مدیرعامل مؤسسه تصویب شد.
در ادامه این جلسه درخصوص آئین نامه های مالی، استخدامی و اداری این مؤسسه نیز بحث و تبادل نظر مابین اعضاء هیئت امنا صورت  گرفت و تصمیمات لازم در این زمینه اخذ شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

    معاون وزیر نیرو: جامعیت دادن به مدیریت آب در دستور کار است1393/08/21
معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو گفت: بیشترین تلاش ما جامعیت دادن به مدیریت آب کشور و جبران ضعف ها است.

به گزارش ایرنا 'رحیم میدانی' روز یکشنبه در دیدار با مدیران عامل صنعت آب استان یزد ابراز داشت: تأمین آب شرب شهری و روستایی از مشکلات اساسی ماست که با منابع محدود مالی نمی توان انتظارات به حق مردم را جواب داد اما امیدواریم منبع مالی مناسبی اختصاص داده شود و ما شاهد یک انقلاب در تأمین آب شرب شهری و روستائی باشیم.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو بیان نمود: الزامات مدیریت آب کشور، در همت، حمایت از سیاستهای آب کشور و تغییر رویکرد است.

معاون وزیر نیرو از اختصاص چهار هزارو 500 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح تعادل بخشی در کشور خبر داد و گفت: اجرای این طرح زمان بر و سخت است و مثل پروژه های عمرانی قابل رؤیت نیست و افرادی که متولی کار هستند باید صبور باشند چرا که این پروژه، پروژه ای خاموش است.

وی در ادامه ابراز داشت: اعتبار اختصاص داده شده به اجرای طرح تعادل بخشی در کشور نسبت به سال گذشته 5 برابر شده و لذا باید در مقابل، ما هم تلاش خود را صد برابر کنیم.

میدانی با بیان اینکه بخش آب کشور دارای کارنامه درخشانی است هرچند ضعف هایی درکارهای غیرعمرانی و غیرسازه ای داشته ایم گفت: طبیعتاً در کارهای اجرائی ضعف هم دیده می شود.

وی گفت: در بخش آب کشور، همه کوتاهی کرده اند چرا که سازمان برنامه و بودجه در تبیین برنامه سوم، چهارم و پنجم می توانست حمایت بیشتری از بخش آب کشور انجام دهد.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد تا در حق بخش آب کشور ظلم شود و اگر هم در جایی مشکلی پیش آید به مردم اطلاع رسانی خواهد شد تا بیگانگان به آن مشکل دامن نزنند.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: نگاه متولیان بخش آب کشور باید نسبت به مسائل آب یک نگاه خاص باشد و اگر قبلاً با این دید به مسائل آب نگاه شده بود آب کشور وضعیت بهتری داشت.

وی گفت: تنها با نوشتن و تصویب کردن کاری انجام نمی شود بلکه باید مصوبات اجرایی شود.

وی اظهار داشـت: آنچه مایه دلخوشی ما است تحول در مدیران آب کشور است و آنها به عنوان موتور محرک آب کشور باید همه را با خود همراه سازند.

معاون وزیر نیرو افزود: به تنهایی از عهده این کار برنمی آئیم و باید قوه قضائیه، رسانه ها، جامعه بهره برداران و... همراهی لازم را داشته باشند.

میدانی بیان کرد: باید تلاش کنیم تا حقیقتاً مدیر آب باشیم و به قوانین و بخشنامه ها متعهد بوده و به آموخته های خود عمل کنیم.

وی با ابراز خرسندی از حمایتها و پیگیری های وزیر نیرو در امور بخش آب کشور بیان کرد: وزیر نیرو درخصوص مسائل آب حساس و پیگیر بوده و در دیدار هیئت وزیران با مقام معظم رهبری به مسائل آب کشور توجه ویژه ای شد و این پشتوانه معنوی بزرگ برای ما است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد هم در خصوص شرایط اقلیمی و منابع آبی استان گفت: میزان متوسط بارندگی استان 93 میلیمتر یعنی 2.5 برابر کمتر از متوسط کشوری و 8 برابر کمتر از متوسط جهانی است.

حسین غفوری افزود: متوسط بارندگی استان در سال آبی جاری82.3 میلیمتر بوده که این میزان در سال گذشته 133.2 میلیمتر و میزان متوسط بارندگی یزد در سال آبی جاری 43 میلیمتر است.

حسین غفوری یادآور شد: میزان بارندگی در ارتفاعات شیرکوه که مهمترین منبع تغذیه منابع آب استان می باشد در سال آبی جاری نسبت به میانگین درازمدت بیش از 40 درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: از 19دشت استان، سطح آب 14 دشت در حال افت است و مهمترین دشت های استان در شرایط بحرانی قرار دارند.

وی افزود: مجموع کسری حجم مخزن در دشت های استان یزد در سال 92-91 معادل 391 میلیون مترمکعب است.

علی اسلامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد هم به بیانات مقام معظم رهبری در سفر به استان یزد اشاره و بیان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند: مهمترین مسئله استان یزد مسئله آب است اما 7 سال از سفر ایشان به استان یزد می گذرد و در دولت قبل و دولت کنونی اقدام شایسته ای جهت اجرای دستور ایشان صورت نگرفته است.

وی افزود: اگر برای این استان فکر اساسی نشود مطمئن باشید تا 10 سال آینده با چالشی بزرگ روبرو می شویم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد بیان کرد: در استان یزد تقریباً همه شهرها بجز ابرکوه، هرات و مروست، بخشی از نیاز آبی خود را از آب انتقالی تأمین می نمایند و آن سه شهر هم از دیگر حوضه های آبریز، آب مورد نیازشان تأمین می گردد.

اسلامی ادامه داد: در ابتدا مقرر شد آب انتقالی به مصرف شهر یزد، اردکان و میبد برسد ولی طی سفر رئیس جمهور سابق به استان مصوب گردید که 9 شهر دیگر استان با نیاز آبی بالای 500 لیتر در ثانیه از آب انتقالی استفاده نمایند و این در حالیست که میزان آب اختصاص داده شده روز به روز با کاهش همراه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستائی استان نیز گفت: این استان در سال زراعی گذشته با 43.5 درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن کم بارش ترین استان کشور بوده است.

محمد رضا حاتمی افزود: این در حالیست که در ردیف میزان اعتبارات تخصیص داده شده به خشکسالی ها، استان یزد در ردیف چهاردهم قرار دارد.

استان یزد بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و خشکسالی های دو دهه گذشته، خسارات جبران ناپذیری بر منابع اقتصادی آن وارد کرده است.

 

    همکاری دانشگاه یزد در اجرای طرح ملی استفاده از آب‏‏های شور1393/08/20
رییس پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد از همکاری این دانشگاه در اجرای طرح کلان ملی "دانش و فناوری استفاده از آب دریا و شور در کشاورزی، شرب و صنعت" خبر داد.

"حمیدرضا عظیم‌زاده" در گفت‏‏وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، در این باره اهمیت اجرای این طرح، گفت:با توجه به معضل کمبود آب به عنوان یکی از اصلی‏‏ترین مشکلات کشور، بررسی ظرفیت‏‏های موجود و تبدیل چالش آب‎‎های شور به فرصت با استفاده بهینه از آن سبب شد تا این طرح به عنوان یکی از طرح‌های کلان ملی مصوب شود.

وی افزود: این طرح در دو بخش دانش و فناوری تعریف شده است، به عبارتی در آن به مجموعه اطلاعات و دانش موجود در زمینه کاربرد آب‌های شور و آب دریا و همچنین تکنیک‎‎های فنی استفاده از آن در جهان و ایران پرداخته می‏‏شود.

عظیم‌زاده در رابطه با بازه زمانی اجرای این طرح، تصریح کرد: این طرح کلان ملی در سه فاز و در بازه زمانی پنج ساله اجرا می‏‏شود که هم اینک فاز صفر طرح، نهایی شده و اولویت‏‏بندی‏‏های اجرای فاز یک نیز انجام شده است.

وی از موضوعات مهم در اجرای این طرح را تهیه و تدوین منابع بانک اطلاعات منابع آب شور در فلات مرکزی کشور، امکان بهره‏‏برداری از آب شور در برخی صنایع نظیر معادن و جایگزینی آن با آب شیرین، استفاده از فناوری‏‏های جدید دنیا در شیرین‏‏سازی آب و ارزیابی اثرات زیست محیطی شیرین‎‎سازی منابع آب ذکر کرد.

وی همچنین با اشاره به سهم زیاد مصرف آب در بخش کشاوری، توجه به امکانات استفاده از منابع آب شور در کشاورزی با انتخاب گونه‏‏های متحمل به شوری و شیوه‏‏های آبیاری را نیز از دیگر موضوعات مهم محورهای این طرح برشمرد.

رییس پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد تاکید کرد: در هر یک از محورهای 9گانه این طرح، طرح‏‏های پژوهشی و کاربردی هدف‏‏داری تعریف شده است که نتیجه هر کدام پاسخ به نیازهای فنی یا افزایش و ارتقای دانش بهره‏‏برداری از منابع آب دریا و شور خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که این طرح تا چه حد می‌تواند مشکل کم‌آبی استان را مرتفع کند، گفت: آنچه که در دهه‏‏های آینده کشورهای مختلف جهان با آن روبرو هستند، کم‏‏آبی به مفهوم واقعی کلمه است و این موضوع در کشور ما به ویژه در بخش‎‎های مرکزی و استان یزد نیز وجود دارد و لذا باید برای چنین شرایطی آماده باشیم.

وی افزود: البته با وضعیت موجود آنچه در وهله اول راهگشا است، استفاده از دانش بومی مردمان یزد که در استحصال و استفاده از منبع با ارزش آب در شرایط سخت بیابانی و کویری شهره بوده‏‏اند، است.

به گفته عظیم‎‎زاده، توسعه فرهنگ استفاده از آب مطابق آنچه نیاکان ما از آن بهره برده‏‏اند، بسیار مهم است که در محور تدوین برنامه‎‎های آموزشی و فرهنگی به آن توجه شده است.

وی یادآور شد: بخش اجرایی طرح برعهده دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری است و دانشگاه یزد نیز همکار محوری در کنار دانشگاه صنعتی بابل دارد.

عظیم‌زاده در پایان نیز ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به اهمیت موضوع منابع آب در کشور و به ویژه در فلات مرکزی، نتایج طرح در بخش‎‎های مختلف کشاورزی، شرب و صنعت راهگشا باشد.

 

    مشکل ما با وزارت کشاورزی بر سر آمار مصرف آب نیست 1393/08/20
قائم مقام وزیر نیرو در مورد مناقشه موجود بین وزارت نیرو وزارت و جهاد کشاورزی بر سر آمار آب کشاورزی گفت: مشکل آمار نیست. مشکل ما واقعیت موجود در مورد منابع آبی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ستار محمودی در مراسم اختتامیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی برق با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند بخش کشاورزی 90 درصد آب کشور را مصرف می‌کند گفت: آمار بیان شده براساس آمار رسمی کشور است که مرکز آمار نیز اعلام کرده اما من نمی‌توانم روی آمار قسم بخورم.

وی در مورد قیمت آب نیز با اشاره به این‌که نرخ تمام شده آب منطقه به منطقه متغیر است گفت: به صورت میانگین قیمت تمام شده برای هر متر مکعب آب شرب 1000 تومان است درحالی که در بخش شهری 300 تا 320 تومان و در بخش روستایی 100 تا 110 تومان دریافت می‌شود.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به این‌که قیمت تمام شده آب در بخش کشاورزی 50 تومان است نیز گفت: از کشاورز در بخش سنتی نیمه مدرن و مدرن کمتر از هشت تومان به ازای هر متر مکعب دریافت می‌شود، بنابراین قیمت آب نسبت به قیمت تمام شده ارزان‌ترین است اما ممکن است با توجیه این که کشاورز بابت حفاری چاه و غیره هزینه پرداخت می کند تلقی شود که گران‌ترین است.

محمودی با تاکید بر این‌که 55 درصد از آب کشور توسط آب‌های زیرزمینی تامین می شود گفت: در ازای 50 درصد از این آب‌ها حتی تک ریالی گرفته نمی‌شود.

وی در مورد پیشنهاد وزارت نیرو برای واقعی شدن قیمت‌ها گفت: ایده آل برای ما قیمت تمام شده است اما شرایط به گونه ای نیست که بتوان این نرخ را تحمل کرد. آب کالای اجتماعی است و باید شرایط بازار و تحمل پرداخت مصرف‌کننده در نظر گرفته شود، بنابراین مجلس و دولت در این زمینه تصمیم می‌گیرند.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به این‌که هدفمندی‌ یارانه‌ها مشخص کرده که در پنج سال باید قیمت آب به نرخ تمام شده برسد بنابراین باید سالانه 20 درصد افزایش نرخ می داشتیم گفت: قیمت آب در سال 1394 بستگی به مجوزهای قانونی و تصمیم دولت دارد. در تمام دنیا آب با قیمت تمام شده عرضه می‌شود. البته به این معنا نیست که قیمت تمام شده همواره افزایش پیدا می کند بلکه می‌تواند کاهش نیز داشته باشد به گونه ای که با بهینه کردن مدیریت و شیوه های مصرف می‌توان باعث کاهش قیمت تمام شده شد.

محمودی با تاکید بر این‌که‌ در حال حاضر قیمت ذاتی آب در نرخ فروش آن دیده نشده است گفت:‌ پرداخت قیمت آب به نرخ تمام شده باعث بهبود خدمات هم می‌شود.

 

    جزییات طرح مقابله با مشترکان پر مصرف آب 1393/08/20
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب‌ کشور با تشریح جزییات طرح برخورد با مشترکان پر مصرف گفت: این طرح در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و تاکنون انشعاب آب تعدادی از مشترکان پر مصرف قطع شده است.

حمیدرضا جانباز که در غرفه خبرگزاری دانشجویان ایران در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها حضور یافته بود، درباره برخورد با مشترکان پرمصرف که در تابستان گذشته مطرح شد اظهار کرد: در استان‌ها با مجوز و مصوبه شورای تامین با مشترکانی که رعایت حقوق دیگران را نمی کردند برخورد صورت گرفت.

وی در ادامه با بیان این‌که اگر بخواهیم برخوردها به صورت سیسماتیک و خارج از سلایق باشد به قوانین دراین زمینه نیاز داریم، گفت: قوانین مورد نیاز تحت عنوان طرح اصلاح الگوی مصرف در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، به گونه‌ای که با اعلام مراجع ذیربط مانند سازمان هواشناسی و وزارت نیرو مبنی بر این که منطقه‌ای در شرایط بحران قرار دارد رفتار مشترکان آن منطقه و میزان صرفه جویی و نحوه برخورد با مشترکان پر مصرف مشخص می‌شود.

مدیر عامل آب و فاضلاب‌ کشور این طرح را گام موثری برای برخورد سیستماتیک و هدفمند با مشرکانی که الگوی مصرف را رعایت نمی کنند عنوان و اضافه کرد: این طرح از سوی تعدادی از نمایندگان پیشنهاد شده و یک فوریت آن طی دو هفته گذشته در مجلس بررسی شده است.

جانباز افزود:‌ بنا به این طرح مشترکانی که میزان مصرفشان از متوسط الگوی مصرف بیشتر باشد و به هشدار آبفا توجه نکنند با قطع انشعاب روبرو خواهند شد.

به گفته مدیر عامل آب و فاضلاب‌ کشور، تاکنون انشعاب برخی از مشترکان پر مصرف قطع شده است.

 

    آب دریاچه ارومیه باز هم کاهش یافت 1393/08/20
احیای دریاچه ارومیه نیازمند همگرایی و هماهنگی مسئولان و مردم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه آذربایجان‌غربی، هادی بهادری در نشست خبری در خصوص مصوبات دولت برای احیای دریاچه که در سالن جلسات معاونت امور عمرانی ترتیب یافت، اظهارکرد: اهمیت دریاچه ارومیه بر فردی پوشیده نیست و بر تمام مناسبات اقتصادی، اجتماعی، زیستی، فرهنگی و معیشتی منطقه تاثیر دارد.

 

وی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه مهم ترین اولویت دولت در منطقه شمال غرب است، افزود: اولین مصوبه دولت مربوط به دریاچه ارومیه بوده و تاکنون دولت هر بودجه‌ای که ستاد احیای دریاچه ارومیه پیشنهاد داده تصویب کرده است.

 

بهادری به همگرایی و هماهنگی مسئولان در رابطه با احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: باید تمامی مسئولان استان، استان‌های مجاور و مسئولان ملی در خصوص احیای دریاچه ارومیه اجماع کامل و هماهنگی در بحث اجرا داشته باشند.

 

وی با تاکید بر اینکه نباید استفاده ابزاری از موضوع دریاچه ارومیه شود، خاطر نشان کرد: وضعیت فعلی دریاچه ارومیه ناشی از سیاست‌های نادرستی بوده که در گذشته اعمال شده است.

 

معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی با بیان اینکه بحث بهره‌گیری از مشارکت مردم در خصوص بحث دریاچه ارومیه درگذشته مغفول مانده است، گفت: نقش مردم در احیای دریاچه ارومیه محوری بوده و باید از ظرفیت و مشارکت مردم در اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه به درستی بهره‌گیری شود.

 

بهادری با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه فرصتی برای توسعه منطقه محسوب می‌شود، اظهارکرد: در حال حاضر پروژه‌های تعریف شده به منظور احیای دریاچه ارومیه با پروژه‌هایی که دستگاه‌ها باید انجام بدهند تناقض نداشته بلکه هم راستا است به طوری که توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، جلوگیری از هدر رفت آب و ...در توسعه یافتگی منطقه تاثیر دارد.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه 1270.40 متر بوده که نسبت به پنج روز گذشته شش سانتیمتر کاهش یافته است، افزود: با توجه به افزایش دما و به تبع ان افزایش تبخیر، اگر این روند ادامه یابد به وضعیت پارسال دریاچه ارومیه خواهیم رسید.

 

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز اکولوژیک 3.7 متر فاصله دارد.

 

معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی با اشاره به مصوبه اخیر هیئت دولت در خصوص تصویب بودجه پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه، خاطر نشان کرد: طرح احیای دریاچه ارومیه در 27 محور و در قالب 79 پروژه مطالعاتی و اجرایی تدوین شده که برای عملیاتی‌شدن این پروژه‌ها بودجه حدود 729 میلیارد تومان به تصویب رسیده است.

 

وی با بیان اینکه اعتبارات مصوب دولت در سه بخش بوده، اذعان کرد: علاوه بر این اعتبار در قالب برنامه‌های سالیانه دستگاه‌های اجرایی حدود 190 میلیارد تومان و از محل صندوق توسعه ملی نیز 487 میلیارد تومان نیز برای پروژه‌های ویژه احیای دریاچه ارومیه پیش‌بینی شده که مجموع اعتبارات سه بخش حدود 1403 میلیارد تومان را شامل شده که تخصیص این اعتبارات مصوب به صورت مرحله به مرحله انجام خواهد شد.

 

وی در ادامه اضافه کرد: 1403 میلیارد تومان کل بودجه مصوب درسال 93 بوده که از این میزان 19 میلیارد تومان برای نظارت و مطالعات در اختیار ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار گرفته و از این 19 میلیارد تومان حدود پنج میلیارد تومان صرف مطالعات خواهد شد.

 

معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی به منتفی شدن بحث طرح نکاشت با توجه به بارش‌های اخیر صورت گرفته اشاره و تصریح کرد: حدود 6000 هکتار تغییر الگوی کشت چغندر به قند و جو در پایاب نوروزلو انجام می‌شود که در این صورت 30 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه اضافه خواهد شد.

 

1 2 صفحه: