استانداری
اب منطقه ای یزد
آب و فاضلاب

 
    حفر چاه‌های غیرمجاز در یزد محدود شد1393/07/29
مدیرکل مدیریت بحران استان یزد، حفر چاه‌های غیرمجاز در یزد را بسیار محدود و انگشت شمار اعلام کرد.

محمدحسین امامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: در چند سال اخیر در استان یزد دیگر شاهد حفر چاه‌های غیرمجاز نبوده‌ایم و اگر مواردی مشاهده شده، بسیار محدود و انگشت شمار است.

وی با بیان اینکه چاه‌های خانگی را نمی‌توان مانند چاه‌های غیرمجاز کشاورزی دانست، عنوان کرد: چاه‌های خانگی به ویژه در مناطقی که عمده حفاری‌ها در آنجا صورت گرفته، اغلب در تابستان برداشت می‌شود که میزان برداشت‌ها نیز بسیار محدود است.

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد خاطرنشان کرد: شاید مجموع آب‌های برداشت شده از چاه‌های خانگی، حتی به اندازه برداشت از دو چاه کشاورزی نیز نباشد.

وی با بیان اینکه برداشت‌های غیرمجاز به سرعت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، بیان کرد: منابع آب زیرزمینی بسیار محدود شده و اکنون استان یزد نه تنها از ذخیره خود استفاده کرده بلکه بیش از میزان ذخائر نیز برداشت صورت گرفته است.

امامی با بیان اینکه برداشت‌های غیرمجاز از یک‌سو، خشکسالی و کم‌آبی از سوی دیگر، خسارت‌های جبران‌ناپذیری ایجاد می‌کند، عنوان کرد: فرو نشست زمین از مواردی است که قابل جبران نیست و در دشت‌ها یزد بسیار اتفاق می‌افتد.

این مسئول تصریح کرد: اگر بخواهیم میزان برداشت از منابع زیرزمینی یزد را با نمود بیرونی مقایسه کنیم، میزان برداشت‌ها از لحاظ ارتفاع به معادل دو سد ذخیره آب می‌رسد اما از آنجا که منابع آب زیرزمینی با چشم مشاهده نمی‌شود و نمود بیرونی ندارد، باور آن برای مردم مشکل است و اغلب کاهش ذخیره سدها بر اذهان عمومی تاثیرگذار است.

امامی با بیان اینکه خشکسالی یکی از مهم‌ترین چالش‌های طبیعی استان یزد است، خاطرنشان کرد: این بلای طبیعی، سالانه خسارات جبران ناپذیر بسیاری بر جای می‌گذارد.

وی عنوان کرد: به جز خشکسالی، ریزگردها، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع و کاهش ذخائر مناطق حفاظت شده محیط زیست، از چالش‌های اصلی استان یزد در زمینه رخدادهای طبیعی به شمار می‌رود.

 

 

 

 

 

    فاز دوم آبرسانی به واحد های مسکن مهرمهریز1393/07/29
مدیر امور آبفای مهریز گفت: عملیات فاز دوم آبرسانی به واحد های مسکن مهر مهریز به پایان رسید .

' یوسف زارع ' در گفت و گو با ایرنا افزود: این عملیات اجرایی در سه شهرک شهید باهنر، شهید بهشتی و شهید رجایی انجام گرفت.

وی ادامه داد: عملیات شامل لوله گذاری به طول چهار هزار و 620 متر است که برای اجرایی آن دو میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است .

مدیر آبفای مهریز گفت: از این میزان لوله گذاری در شهرک شهید باهنر 930 متر ، شهرک شهید بهشتی یک هزار و 680 متر و همچنین در شهرک شهید رجائی نیز به طول دو هزار و 10 متر اجرا شد .

زارع گفت: این میزان لوله گذاری شامل لوله هایی از جنس پلی اتیلن و در اقطار63 الی 200 میلیمتر است .

وی خاطر نشان کرد: اجرای طرح آبرسانی به واحد های مسکونی مهر مهریز جزء برنامه های اصلی بوده که با همکاری خوب دستگاه های اجرایی انجام شد .

مهریز با 50 هزار نفر جمعیت در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .

 

    وزارت نیرو در تامین اعتبار اجرای خط دوم انتقال آب به یزد تسریع کند1393/07/29
نماینده مردم اردکان در مجلس در صحن علنی به بیان برخی از مسائل و مشکلات استان یزد از جمله مسئله کم آبی پرداخت.

تابش همچنین از وزارت نیرو و معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری خواست تا نسبت به تسریع در اجرای خط دوم انتقال آب به استان یزد و تامین اعتبار لازم و ارجاع کار به آب منطقه ای که تجربه و صلاحیت  این کار را دارد، اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمبود آب در استان بیداد می کند به نحوی که بارندگی سال گذشته 80 میلیمتر بوده که این میزان در مقایسه با میانگین بارندگی سالیانه کشوری به میزان 240 میلیمتر، قابل تامل است.

نماینده مردم اردکان در مجلس ادامه داد: دشت های استان یزد سالانه حدود 300 میلیون متر مکعب بیلان منفی دارند و اگر یک روز جریان آب انتقالی به استان قطع شود، باید آب جیره بندی شود و در شهرهایی همچون اردکان بحران خواهیم داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    آبیاری قطره ای در 500 هکتار از باغ های ابرکوه1393/07/29
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: آبیاری قطره ای در سطح بیش از 500 هکتار از باغ های میوه و پسته این شهرستان اجرا شد.

'محمدعلی حاتمی زاده'  در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در استای استفاده بهینه از آب کشاورزی و افزایش راندمان آبیاری این طرح توسط 50 نفر از کشاورزان در باغات این شهرستان اجرا شده است.

وی اظهار کرد: برای اجرای این طرح بیش از 30 میلیاردریال هزینه شده است که دولت برای کمک به کشاورزان 20میلیاردریال تسهیلات بلاعوض و 10 میلیارد ریال هم تسهیلات بانکی تامین کرده است.

این مسوول خاطرنشان کرد، بابیان اینکه سیستم آبیاری قطره ای علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از علفهای هرز ادامه داد: با اجرای این طرح راندمان آبیاری تا70 درصد افزایش می یابد.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه خاطرنشان کرد: شرایط بحران وافت آب های زیر زمینی وخشک شدن بخشی از قنوات در این شهرستان کشاورزان باید در اجرای سیتم آبیاری نوین بویژه آبیاری قطره ای تلاش کنند.

وی اضافه کرد: تاکنون بیش یکهزارو 750 هکتار باغات شهرستان ابرکوه به سیستم آبیاری قطره ای تجهیز شده است.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه بابیان اینکه سطح زیر کشت اراضی زراعی و باغی این شهرستان 17 هزار هکتار است، خاطرنشان کرد: حدود 6 هزار هکتار در این شهرستان به باغ های میوه اختصاص دارد.

شهرستان ابرکوه با دو بخش و 50 هزار نفر جمعیت در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد واقع شده است.

 

    بیش از 2 میلیون متر مکعب آب در شهرستان مهریز تامین شد1393/07/29
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان مهریز از تامین 2 میلیون و 446 هزار و 624 متر مکعب آب در شش ماهه نخست سال جاری در این شهرستان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان یزد یوسف زارع در تشریح
گزارش عملکرد این امور در شش ماه نخست سال جاری از نصب و فروش یک هزار و
227 فقره انشعاب آب ، تعویض 77 فقره کنتور خراب ، رفع 555 مورد اتفاق
اصلی، فرعی و انشعاب و ساخت 28 مورد حوضچه شیر فلکه خبر داد .

زارع توسعه شبکه آبرسانی به طول 4 هزار و 754 متر و ایجاد خط انتقال به
طول یک هزار و 503 متر را از دیگر فعالیت های این امور بر شمرد .

وی هم چنین از تجهیز و راه اندازی یک حلقه چاه آب شرب ، وارد مدار نمودن
چاه آب با دبی 14 لیتر در ثانیه ، انجام 900 مورد کلرسنجی آب و 220 مورد
آزمایش میکروبیولوژی در این شش ماه خبر داد .

زارع گفت : اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب به طول 20 کیلومتر و با اعتبار 25
میلیارد ریال از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط این امور می باشد .

 

 

    آسمان بدون بارش در 15 استان کشور 1393/07/27
گزارش بارش‌های کشور در سه هفته نخست سال آبی جدید (اول تا 23 مهر 93) نشان می‌دهد که 15 استان کشور در این مدت، شاهد آسمانی بدون بارش بوده‌اند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، از ابتدای سال آبی جدید تا 23 مهر‌ استان‌های اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی و شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قم، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، هرمزگان و یزد بدون بارش گزارش شده است.

در این مدت، در استان تهران سه میلی‌متر و استان کرمان نیز فقط یک میلی‌متر بارش ثبت شده است.

همچنین در این مدت بیشترین بارش در استان گیلان به میزان 190 میلی‌متر ثبت شده که این میزان بارش درمقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته 109 درصد و در قیاس با بارش‌های دوره مشابه درازمدت 98 درصد افزایش داشته است.

استان‌های مازندران با 118 میلی‌متر، آذربایجان‌شرقی با 37، اردبیل با 36 و آذربایجان غربی با 26 میلی‌متر بارندگی مناسبی را در ابتدای سال آبی جدید داشته‌اند.

 

    یزد بدون آب یعنی هیچ است1393/07/26
یک کارشناس محیط زیست با بیان این که یزد بدون آب یعنی هیچ، اظهار کرد: اگر مشکل کم آبی استان را مدیریت نکنیم، شاید روزی مجبور شویم که کویر مرکزی ایران را ترک کنیم.

به گزارش یزدی نیوز،"نادر پیری اردکانی"  با اشاره به حاد بودن مشکل کمبود آب در استان یزد، افزود: فرایندی که در حوزه آب در استان یزد به وجود آمده، کاملاً جدی است و این موضوع تبعات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: ولی در حال حاضر یزد بدون آب یعنی هیچ و مسلماً زندگی در این کویر بدون در اختیار داشتن آب، میسر نخواهد بود.

این پژوهشگر تصریح کرد: امروز اگر مشکل کم آبی استان را مدیریت نکنیم، شاید روزی مجبور شویم که کویر مرکزی ایران را ترک کنیم.

وی اظهار کرد: باید از تمام پتاسیل‎‎های حفظ و نگهداری آب، کاهش مصرف و مدیریت در آب بهره جست و بهترین راهکار این است که در این حوزه به مطالعه و پژوهش پرداخته شود.

پیری اردکانی با بیان این که به طور میانگین هر خانواده روزانه 100 لیتر آب مصرف می‏‏کند، گفت: باید برای این مصرف برنامه‎‎ریزی کنیم چرا که تاکنون برای مدیریت آب شرب خانگی، مدیریتی هدفمندی وجود نداشته است.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به این که با توجه به کمبود آب، نباید آب منازل را بعد از استفاده مستقیم به فاضلاب روانه کنیم، اظهار کرد: در این خصوص اگر بتوانیم هر چند لیتر را از این میانگین کم کنیم، مسلماً می‎‎تواند کمک خوبی برای آب منطقه باشد.

وی ادامه داد: تاکنون در حوزه آب فرهنگ‎‎سازی مناسبی نداشته‎‎ایم و شایسته است که مسوولان در این مورد همایش یا مسابقاتی برگزار کنند و با نظرات مردم به سمت فرهنگ‏‏سازی در حوزه آب بروند و این در حالیست که خیلی از مردم هنوز این وضعیت بحرانی را جدی نگرفته‏‏اند.

این پژوهشگر حوزه قنات با بیان این که هزاران سال پیشین گذشتگان ما با درایت، تدبیر و مدیریت در کویر زندگی می‏‏کردند، اعلام کرد: برخی قنوات در استان یزد مخصوصاً در اردکان وضعیت مناسبی ندارند و متاسفانه این موضوع مود توجه مسئولان و مردم قرار نگرفته و اگر این چند رشته قنات نیز در شهرستان فوت شوند، جبران آن بسیار سخت خواهد بود.

وی گفت: قنات مجموعه‎‎ای از دانش‏‏ها، سختی‏‏ها و مدیریت اجتماعی و اقتصادی است که الگو قرار دادن آن می‎‎تواند بسیاری از مشکلات این حوزه حل کند.

این محقق بیان کرد: البته در این مورد به شورای اسلامی شهر اردکان پیشنهاد نامگذاری روز 16 مهر ماه به عنوان روز قنات ارائه شده تا هر ساله در این روز برنامه‎‎هایی برای معرفی هر بیشتر این میراث گذشتگان انجام شود.

رییس انجمن حامیان میراث کهن اردکان در پایان تاکید کرد: قطعاً معرفی قنات و مشقت‎‎های ایجاد آن به مردم، می‏‏تواند بسیاری از مشکلات فرهنگ‏‏سازی آب در جامعه را به خودی خود حلکند.

 

    اولین باران خوزستان بدون تلفات بود1393/07/26
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: با توجه به مشکلات تنفسی ایجاد شده در باران‌های سال گذشته خوزستان، از نخستین بارندگی امسال جهت شناسایی ترکیبات و میزان مواد موجود در آب باران نمونه‌برداری شد.

احمدرضا لاهیجان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، اظهار کرد: امروز و روز گذشته با استفاده از اصولی‌ترین و علمی‌ترین شیوه‌های نمونه‌برداری کشور، از اولین بارش باران در استان خوزستان نمونه‌برداری شد.

وی ادامه داد: با همکاری یک اکیپ از دانشگاه شیراز، از 11 ایستگاه مستقر در سطح استان خوزستان با دستگاه‌های خاص، نمونه‌برداری انجام شد. این نمونه‌ها جهت شناسایی ترکیبات موجود در هوا و باران مورد آزمایش قرار می‌گیرند. بخشی از نمونه‌های باران خوزستان در کشور بررسی می‌شوند و بخش دیگر برای انجام آزمایش به کشور کانادا ارسال خواهند شد.

مدیرکل محیط زیست خوزستان گفت: خوشبختانه امسال در نخستین بارش باران مشکلی برای شهروندان خوزستانی ایجاد نشد.

 

    انتقاد از توقف طرح جامع آب 1393/07/26
استادیار دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: استفاده از منابع آب کشور تا زمانی که این کالا دارای ارزش واقعی خود نباشد، بدون حساسیت‌های لازم بوده و هرگونه اقدام دیگری پیش از آن مؤثر واقع نخواهد شد.

«مجتبی شوریان» در گفت‌وگو با خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه ایلام اظهار کرد: امروزه بحران آب در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد، اما این بحران فقط به دلیل کمبود آب به‌منظور برطرف نمودن نیازهای فزاینده بشر نیست، بلکه این بحران، بیشتر ناشی از سوء مدیریت منابع آب در دسترس درگذشته و حال بوده که در اثر آن زندگی میلیون‌ها انسان و همچنین محیط‌زیست کره زمین به مخاطره افتاده است.

استادیار دانشکده مهندسی آب و محیط‌ زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: اگرچه کل میزان آب در جهان ثابت است، اما توزیع نامناسب و ناهمگن آن در سطح جهان و از همه مهم‌تر فقدان آب سالم در بسیاری از نقاط جهان نگرانی‌های زیادی را پیش روی بشر قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه حدود 70 درصد از سطح زمین را آب فراگرفته است، تصریح کرد: متأسفانه بحران آب در بسیاری از کشورهای جهان ازجمله کشورهای کمربند خشک زمین مثل ایران، به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی فراروی آینده جوامع بشری است و نشانه‌های این بحران امروزه به‌ویژه در شرایط خشک‌سالی‌های اخیر به‌خوبی نمایان شده است.

شوریان گفت: با افزایش مصرف آب شیرین در سطح جهان جهت پاسخگویی به نیازهای فزاینده شرب، بهداشت، صنعت و کشاورزی، منابع تأمین‌کننده این نیاز به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته و در معرض خطر نابودی قرارگرفته است. به‌طورکلی در نقاط مختلف کشور، کاهش منابع آبی مناسب و عدم تأمین نیازهای روزافزون بخش‌های مختلف به آب را می‌توان از اثرات این بحران دانست.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه ایران تنها کشوری نیست که در مهروموم‌های اخیر با مسئله بحران آب درگیر است، بلکه جهان در حال تجربه بحران آب است، ادامه داد: بیش از یک میلیارد از مردم جهان به آب سالم آشامیدنی و نیمی از مردم جهان به بهداشت مناسب دسترسی ندارند و در بسیاری از مناطق جهان آب کافی برای تولید غذا و رشد جمعیت در دسترس نیست.

وی افزود: نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری نیز حقایق دیگری هستند که در بسیاری از نقاط جهان اتفاق افتاده که می‌توانند باعث تغییر روش زندگی نسل‌های آینده شوند. بنابراین، بررسی این پدیده و تبعات ناشی از آن‌که به‌درستی زلزله خاموش نامیده شده است، می‌تواند ابزار مناسبی جهت ارائه راهکارهای مؤثر مقابله با آن و کاهش اثرات ناشی از آن در اختیار صاحبنظران و تصمیم‌گیران گذارد.

شوریان با اشاره به متوسط بارش سالیانه درازمدت در کشور در حدود 250 میلی‌متر است که این رقم در حدود یک‌سوم بارش متوسط سالیانه جهانی (750 میلی‌متر) است، تصریح کرد: خود این عامل به‌تنهایی بیانگر این موضوع است که استفاده مناسب از منابع آبی در دسترس نیازمند برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند است. این در حالی است که بررسی‌های صورت گرفته در مطالعات طرح جامع آب کشور نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر میزان بارندگی متوسط سالیانه کشور از حدود 250 میلی‌متر به 242 میلی‌متر کاهش پیداکرده است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: بر این اساس طبق آمار درازمدت 40 ساله ثبت‌شده در ایستگاه‌های آب‌سنجی و چاه‌های پیزومتری، سابق بر این جمعاً در کشور 130 میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر سالیانه داشته‌ایم، درحالی‌که مطالعات اخیر نشان می‌دهد این میزان به کمتر از 120 میلیارد مترمکعب در سال کاهش پیدا کرده است. لذا این کاهش 10 میلیارد مترمکعبی منابع آب قابل‌استفاده، در کنار رشد جمعیت و توسعه‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار در پیدایش بحران آب دخیل است.

وی افزود: در کنار این عامل، الگوی مصرف ناصحیح آب، عدم توزیع همگن مکانی و زمانی بارش‌ها، رشد جمعیت، توسعه ناهمگون و ناپایدار در بخش‌های مختلف بدون توجه به آمایش سرزمین و وقوع خشکسالی‌های پی‌درپی و ممتد که به‌نوعی می‌توان آن را ناشی از تغییر اقلیم کره زمین دانست، از جمله دیگر دلایل اصلی بروز بحران‌ها و چالش‌های بخش آب است.

استاد دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست گفت: الگوی مصرف آب در زندگی هر فرد ایرانی در مقایسه با مقدار متوسط جهانی بسیار بالاست. هر فرد ایرانی به‌طور متوسط روزانه 200 تا 250 لیتر آب جهت شرب و بهداشت مصرف می‌کند، درحالی‌که این میزان در کشورهای توسعه‌یافته در حدود 120 تا 150 لیتر در شبانه‌روز هست و دلیل اصلی این موضوع را شاید بتوان در فرهنگ ناصحیح استفاده از این منبع حیاتی و عدم آگاهی آحاد مردم جامعه نسبت به این موضوع دانست.

شوریان با اشاره به اینکه این الگوی مصرف بالا طبیعتاً منجر به وارد شدن فشار بیش‌ازحد به منابع آب سطحی و زیرزمینی در نقاط مختلف کشور شده به‌گونه‌ای که در حال حاضر به ازای هر فرد در کشور حدود 1500 مترمکعب آب تجدید پذیر در سال در دسترس است، خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه‌یافته به‌طور متوسط این میزان در حدود 6400 مترمکعب به ازای هر نفر در سال است.

بحران آب در وهله اول یک بحران مدیریتی است

این پژوهشگر مسائل آب بابیان اینکه استانداردهای بین‌المللی نشان می‌دهد که اگر سرانه آب تجدید پذیر در هر کشور کمتر از 1700 مترمکعب در سال باشد، آن کشور در وضعیت شدید بحران آبی قرار دارد، افزود: طبق شاخص بین‌المللی فالکن مارس، اگر از مجموع منابع آب تجدید پذیر بیش از 40 درصد برداشت شود، ناپایداری در منابع آب ایجاد می‌شود، درحالی‌که از مجموع 120 میلیارد مترمکعب آب تجدیدشونده در کشور، 96 میلیارد مترمکعب آن یعنی معادل 80 درصد در حال برداشت و استفاده است که میزانی در حد دو برابر وضعیت بحرانی را نشان می‌دهد.

وی گفت: اگرچه این عوامل هر یک به میزان معینی در پیدایش بحران آب نقش دارند، شاید بتوان مؤثرترین عامل وقوع مشکلات سر راه تأمین نیازهای آبی را در سوء مدیریت بهره‌برداری و استفاده ناصحیح از منابع آب سطحی و زیرزمینی کشور در دهه‌های اخیر دانست. به‌عبارت‌دیگر، بحران آب در وهله اول یک بحران مدیریتی است.

شوریان تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان بر این باورند که چگونگی مدیریت منابع آب می‌تواند نقش مهمی در مقابله با پیامدهای ناشی از بحران جهانی آب داشته باشد. از آنجائی که افزایش تقاضا برای استفاده از آب شیرین در بسیاری از نقاط دنیا فراتر از منابع موجود برای تأمین نیازهای انسان‌های ساکن این کره خاکی بوده است، اهمیت استفاده هوشمندانه از منابع موجود باگذشت زمان به‌مراتب بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد.

راهکارهای اساسی جهت حل و کاهش تبعات بحران آب

استادیار دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران منطقه بندی کشت کشاورزی و تعیین الگوی کشت مناسب در کشور بر اساس منابع آب در دسترس در هر حوضه آبریز اولین راهکار اساسی جهت حل و کاهش تبعات این بحران عنوان کرد و گفت: نباید اجازه انجام هرگونه کشتی در مناطق کم آب صادر شود یا می‌توان به کشاورزان اعلام کرد تسهیلات موردنیاز در صورتی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت که کشت‌هایی را که آب کمتری نیاز دارند، انجام دهند.

وی ادامه داد: در این خصوص می‌توان به اقدامات ناصحیحی نظیر کشت برنج در استان فارس و اصفهان‌ یا کشت محصولات پر آب بر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرد که منجر به از بین رفتن تالاب‌ها و دریاچه‌های این مناطق شده است.

شوریان تجارت هدفمند آب مجازی را دومین راهکار حل بحران آب عنوان کرد و گفت: آب مجازی مجموعه آبی است که از ابتدا تا انتهای فرایند تولید یک محصول مورداستفاده قرار می‌گیرد تا درنهایت آن محصول تولید شود. به‌عنوان‌مثال تولید یک کیلوگرم برنج به 3000 لیتر آب، یک کیلوگرم گندم به 1400 لیتر، یک کیلوگرم گوشت به 16000 لیتر، یک ساندویچ همبرگر به 2400 لیتر، یک فنجان قهوه به 140 لیتر و یک جفت کفش با چرم گاو به 8000 لیتر آب نیاز دارد تا به دست مصرف‌کننده برسد.

وی ادامه داد: لذا در حقیقت به‌عنوان نمونه با واردکردن هر کیلوگرم گوشت در مصرف 16000 لیتر آب صرفه‌جویی شده است. آب مجازی در دنیای امروز بحث بسیار مهمی است و کشورهای توسعه‌یافته و یا درحال‌توسعه در خصوص این موضوع برنامه‌ریزی‌های زیادی کرده‌اند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در کشور ما نیز باید در این زمینه تحقیق و پژوهش لازم انجام‌شده و بر این اساس واردات محصولاتی که تولیدشان نیازمند آب فراوانی است در دستور کار قرارگرفته و در عوض توجه و تمرکز بیشتر بر روی صادرات محصولاتی باشد که آب کمتری مصرف می‌کنند. به‌عنوان‌مثال در این خصوص نیز می‌توان به صادرات هندوانه از کشور اشاره نمود که جزو محصولات پر آب بر بوده و در عوض ارزش‌افزوده اقتصادی پایین‌تری نسبت به بسیاری از تولیدات کشاورزی با مصرف آب کمتر دارد.

وی بابیان اینکه مقوله آب مجازی مقوله پیچیده‌ای ایست که در آن باید ملاحظات امنیت غذایی جامعه نیز مدنظر قرار گیرد، افزود: لذا باید در این زمینه مطالعات جامع و کامل صورت گرفته و بر اساس آن الگوهای کشت محصولات باارزش افزوده بالاتر در اولویت قرارگرفته و راهکارهای اجرایی نمودن آن‌ها نیز پیاده‌سازی شود.

شوریان گفت: راهکار بعدی سرمایه‌گذاری درزمینهٔ استفاده بهینه از منابع آب سطحی و زیرزمینی و استفاده از روش‌های نوین آبیاری بجای آبیاری سنتی است. بدین معنی که باید روش‌های گوناگون مدرن آبیاری موردبررسی قرارگرفته و مشخص شود که کدام‌یک از این روش‌ها نظیر آبیاری بارانی، قطره‌ای و ... برای چه محصولی و در کدام منطقه مناسب است.

وی اضافه کرد: هوشمند کردن چاه‌های برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی توسط دستگاهی نظیر کارت سوخت بسیار مؤثر است و بدین معنی که برق هر چاه پس از برداشت به میزان مجاز صادرشده در پروانه آن، قطع گردد تا امکان اضافه برداشت از این منابع فراهم نباشد.

این پژوهشگر افزود: در حال حاضر در تمامی حوضه‌های آبریز کشور متأسفانه تعداد بسیار زیادی چاه پمپاژ آب زیرزمینی غیرمجاز حفر شده که منجر به پایین‌افتادگی بیش‌ از حد سطح آب زیرزمینی و خشک شدن سفره‌ها شده است، لذا پلمب کردن چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت‌ها یکی دیگر از اقدامات مؤثر حل بحران آب است.

استاد دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست گفت: از دیگر اقدامات مؤثر، استفاده از منابع آب غیرمتعارف نظیر آب‌های شور و لب‌شور، استفاده از سطوح باران‌گیر، استحصال آب از مه، بارورسازی ابرها و تصفیه و استفاده صحیح از پساب‌های در دسترس است.

وی تصریح کرد: پساب‌های شرب، کشاورزی، صنعتی و ... منابع آب قابل‌استفاده ارزشمندی برای اهداف مختلف هستند که اولاً باید از ورود آن‌ها به آب‌های سالم جلوگیری نمود و ثانیاً استفاده مجدد از آن‌ها پس از بازیافت می‌تواند منابع آب قابل‌توجهی را در اختیار متقاضیان هر بخش قرار دهد.

شوریان اقدام مؤثر دیگر را سرمایه‌گذاری برای آموزش و ارتقای فرهنگ عمومی درزمینه مصرف صحیح آب و تهیه برنامه‌های لازم در آموزش‌وپرورش و صداوسیما عنوان کرد و گفت: نهادینه شدن این موضوع را که منابع آب کشور محدود بوده و واردکردن خسارت به آن سبب اجحاف در حق برخورداری از یک زندگی سالم و راحت برای نسل‌های آینده می‌شود، به دنبال داشته باشد.

بازدهی کشاورزی ایران یک‌سوم دنیا‌ست

استاد دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست دانشگاه شهید بهشتی گفت: اولین سؤالی که نهادهای حکمرانی آب کشور باید درصدد پاسخگویی به آن باشند، میزان بهره‌وری و ارزش اقتصادی آب مورداستفاده در بخش‌های مختلف بوده و اینکه چگونه می‌توان این کالای ارزشمند را با بهره‌وری بالاتری مورداستفاده قرارداد. در این راستا، بخش کشاورزی به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده منابع آب کشور که سهمی در حدود 90 درصد از استحصال منابع آبی در سال را به خود اختصاص می‌دهد، بیشترین تأثیر رادار است.

وی ادامه داد: درصورتی‌که مصرف آب کشاورزی در کشور بهینه گردد بسیاری از مشکلات پیش‌آمده در شرایط حاضر مرتفع خواهد شد. به‌طور متوسط یک مترمکعب آب در دنیا ۲.۵ کیلوگرم و در ایران فقط ۸۴۰ گرم محصول کشاورزی می‌دهد که یعنی بازدهی کشاورزی ایران یک‌سوم دنیاست. واقعیت تلخی که در سیستم عرضه و تقاضای آب در بخش کشاورزی وجود دارد بهره‌وری پایین این منبع حیاتی است که ناشی از عدم وجود و یا اجرای سیاست‌های هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده جهت استفاده از این کالای ارزشمند است.

شوریان گفت: ناچیز بودن قیمت و ارزش آب، عدم توجه به الگوی کشت استفاده‌شده توسط کشاورزان، کاشت محصولات پر آب بر باارزش افزوده اقتصادی پایین، پایین بودن راندمان دستگاه‌های آبیاری سنتی کشاورزی و عدم نظارت و کنترل بر برداشت‌های غیرمجاز از طریق اضافه برداشت‌ یا حفر چاه‌های پمپاژ آب زیرزمینی در مناطق مختلف کشور بیشترین سهم را در هدر رفت این منابع به خود اختصاص داده است.

این استاد دانشگاه گفت: راندمان آبیاری در کشورهای توسعه‌یافته در حدود 60 تا 70 درصد است درحالی‌که راندمان آبیاری سنتی در مزارع کشور ما در حدود 30 الی 35 درصد است. به‌ بیان‌ دیگر از هر 100 واحد آب تحویل داده‌شده به مزرعه 65 واحد آن یا تبخیر شده‌ یا در زمین نفوذ پیداکرده و از حیض انتفاع خارج می‌شود.

شوریان ادامه داد: ممکن است بخشی از این آب در پایین‌دست مجدداً مورداستفاده قرار گیرد، اما بخش فراوانی از آن از طریق تلفات از دسترس خارج می‌شود، لذا بهبود الگوی کشت کشاورزی، استفاده از دستگاه‌های آبیاری نوین و روی آوردن به کشت‌های گلخانه‌ای که در آن‌ها تلفات به حداقل مقدار ممکن می‌رسد، می‌تواند مؤثرترین اقدامات در بخش کشاورزی جهت مقابله با بحران آب باشد.

10 تا 12 میلیارد مترمکعب، حجم آب‌های خروجی از رودخانه‌های مرزی کشور

استاد دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: یکی از عوامل تشدید تضادهای بین‌المللی، بیش از ۲۵۰ رودخانه مرزی و مشترکی است که بین ۱۴۵ کشور جهان وجود دارد. با افزایش جمعیت این کشورها و نیاز بیشتر به آب طبیعتاً درگیری‌ها و برخوردهای بین کشورهای هم‌جوار و ذی‌نفع بر سر آب‌های مشترک هم‌شدت بیشتری خواهد یافت.

وی بابیان اینکه در کشور ما، حجم آب‌های خروجی از رودخانه‌های مرزی کشور حدود 10 تا 12 میلیارد مترمکعب است، خاطرنشان کرد: حجم آب‌های رودخانه‌های ورودی به کشور نیز بین 5 تا 7 میلیارد مترمکعب برآورد شده است و رودخانه‌های مرزی ایران حدود 89 رودخانه است که شامل 17 رودخانه مشترک با کشورهای هم‌جوار، 4 رودخانه ورودی و 68 رودخانه خروجی است.

شوریان اضافه کرد: سهمی در حدود 10 درصد از منابع آب قابل استحصال سالیانه از طریق رودخانه‌های مرزی از کشور خارج‌شده و وارد کشورهای همسایه و یا دریاهای شمال و جنوب کشور می‌شود. این منابع آب باارزش به‌مثابه ثروت عظیمی است که به دلیل عدم بهره‌برداری از آن‌ها در داخل کشور از دسترس خارج می‌شود.

وی گفت: با بررسی و مطالعه حداقل نیاز زیست‌محیطی اکوسیستم‌های طبیعی واقع‌شده در پایین‌دست این رودخانه‌ها می‌توان جهت مهار آب مازاد برنامه‌ریزی کرده و حتی در صورت عدم امکان استفاده از آن‌ها در داخل کشور نسبت به فروش آن به کشورهای همسایه اقدام کرد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه در میان کشورهای همسایه، ایران با کشور عراق دارای بیشترین پیوند توپوگرافیکی و تداخل حوضه آبریز ازنظر جریانات آب‌های سطحی است، تصریح کرد: به علت قرار گرفتن ایران در بالادست و داشتن موقعیت کوهستانی، سالیانه میلیاردها مترمکعب آب به کشور عراق جریان می‌یابد. در همین زمینه کشور ترکیه با انحراف آب فرات باعث شده حقایق کمتری به عراق و ایران برسد.

شوریان با بیان اینکه کاهش رواناب رودخانه فرات درنهایت منجر به خشک شدن هورالعظیم در مرز ایران و عراق شده که از تبعات منفی آن می‌توان به پیدایش ریز گردهای آلوده‌کننده هوا در استان‌های مرزی اشاره کرد که بعضاً تا مناطق مرکزی ایران نیز می‌رسد، خاطرنشان کرد: نمونه‌های دیگر در این زمینه، خروج حجم عظیمی از منابع آب زیرزمینی مشترک بین ایران و ترکمنستان از طریق حفر چاه در کشور همسایه، کاهش شدید رواناب ورودی به سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان به دلیل احداث سد "سلما" در کشور افغانستان و خشک شدن تالاب‌های هامون و هیرمند در شرق کشور به دلیل مهار رواناب‌ها در کشور افغانستان است.

وی افزود: البته در این خصوص اقدامات مفیدی نیز انجام‌شده‌ در یا در حال انجام است، اما مشخص است که هنوز حجم بسیار بیشتری از آب‌های خروجی از مرزها را می‌توان مهار نموده و در داخل کشور استفاده کرد.

چگونه می‌توان بحران را مدیریت کرد؟

این استادیار دانشگاه شهید بهشتی تهران بابیان اینکه مؤثرترین راهکار مدیریت بحران آب استفاده از متخصصین علم آب در برنامه‌ریزی‌ها و عمل کردن به برنامه‌های تدوین‌شده بر اساس مطالعات و بررسی‌های علمی است، تصریح کرد: اقدامات مؤثر برشمرده می‌توانند در دسته برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم‌بندی شده و با تدوین یک‌چشم انداز جامع جهت تحقق اهداف نهایی استفاده صحیح و کارآمد از منابع آب کشور قانونمند شده و راهکارهای اجرایی هر چه مؤثرتر آن‌ها نیز عملی شود.

وی افزود: در این خصوص باید اشاره‌کنم که مطالعات به ‌روز رسانی طرح جامع آب کشور از سال 89 آغاز گردید و تا سال 92 ادامه یافت اما متأسفانه به دلایل متعدد نظیر کمبودهای مالی و یا تغییر مدیران تصمیم‌گیر بدون اینکه خروجی نهایی مطلوبی داشته باشد، ناتمام باقی ماند. درحالی‌که این مطالعات باید مبنای هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص تخصیص و بهره‌برداری از منابع آب کشور باشد.

شوریان در پایان خاطرنشان کرد: به نظر بنده استفاده از منابع آب کشور تا زمانی که این کالا دارای ارزش واقعی خود نباشد، بدون حساسیت‌های لازم بوده و هرگونه اقدام دیگری پیش از آن مؤثر واقع نخواهد شد. بنابراین اولین و مؤثرترین اقدام در این زمینه باید افزایش سطح آگاهی و فرهنگ عمومی و خصوصاً بخش کشاورزی نسبت به ارزش این کالای حیاتی و در کنار آن پیاده‌سازی قانونی راهکارهای افزایش بهره‌وری استفاده از آب در کلیه سطوح و بخش‌ها باشد.

 

    هدررفت منابع آب در روستاهای زنجان 1393/07/25
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان زنجان، حفر چاه‎های غیرمجاز در روستاها را دلیل عمده برداشت غیرمجاز آب دانست.

رحمت‎الله دانشمندخسروی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اظهار کرد: استقرار نیافتن کشاورزی نوین باعث هدررفت بخش عظیم منابع آبی در روستاها می‌شود.

 

وی ادامه داد: امسال تامین آب 10 روستا که با مشکل کمبود آب مواجه هستند در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم با تامین اعتبارات بتوانیم با اقدامات به موقع مشکل آب‌رسانی در این روستاها را رفع سازیم. متاسفانه امسال با مشکل کمبود آب در روستا مواجه هستیم که با تخصیص 2 دستگاه تانکر به این روستاها توانستیم در نیمه نخست امسال آبرسانی کنیم.

 

 

دانشمندخسروی یادآور شد: یکی از دلایل مهمی که باعث هدررفتن آب در روستاها می‌شود فرسوده بودن تأسیسات آبرسانی است که نیازمند نوسازی و تعمیر مجدد هستند. خوشبختانه طبق برنامه‎ریزی‎های صورت گرفته با اختصاص مبلغ 7 میلیارد تومان، این بخش وارد مرحله اجرایی می‌‎شود تا شاهد کاهش مشکلات تأمین آب در روستاها باشیم.

 

    ایجاد کشت‌های گلخانه‌ای بحران آب در یزد را کاهش می‌دهد1393/07/25
مدیر تعاون روستایی استان یزد با اشاره به بحران شدید منابع آبی در این استان گفت: با تغییر روش‌های کشت و روی آوردن به سمت کشت‌های گلخانه‌ای، بحران آب تا حد زیادی در یزد کاهش خواهد یافت.

به گزارش یزدی نیوز،علی جهازی در جلسه هماهنگی طرح شناسایی و احصاء مسائل و مشکلات مربوط به صادرات محصولات گلخانه‌ای استان یزد به تشریح کامل این طرح پرداخت و اظهار کرد: این استان به دلیل کاهش شدید میزان بارندگی در سال‌های اخیر و در نتیجه افت سطح آب‌های زیرزمینی و شور شدن منابع آب زیرزمینی موجود از جمله استان‌های بحرانی در زمینه منابع آبی است.

وی عنوان کرد: این استان در عین حال دارای اراضی مستعد و کشاورزان خبره و پرتلاش است که باید از این ظرفیت به بهترین نحو استفاده شود.

مدیر تعاون روستایی استان یزد بیان کرد: با توجه به سیاست‌های توسعه‌ای استان مبنی بر تحول فنی در بخش کشاورزی و تغییر الگوی کشت و توسعه کشت گیاهان کم‌آب‌خواه و اقتصادی، بهترین راه برای تعدیل آثار خشکسالی و افزایش بهره‌وری از آب استفاده از روش‌های نوین کشاورزی است.

جهازی ادامه داد: از جمله این روش‌ها که در طول چند سال اخیر در یزد ترویج یافته است، کشت‌های گلخانه‌ای است که این نوع کشت تا حد زیادی از بحران تامین آب کشاورزی در یزد جلوگیری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در طرح شناسایی و احصاء مسائل و مشکلات مربوط به صادرات محصولات گلخانه‌ای، تلاش شده تا قسمتی از مسائل با حضور بخش‌های مربوطه احصاء و در قالب دستورالعمل تهیه شده و در نهایت ضوابط اجرایی آن، مشخص و با تصویب و حمایت مسئولان استانی اجرایی شود.

این جلسه با حضور رئیس گروه محصولات گلخانه‌ای وزارت جهاد کشاورزی، مدیر سازمان تعاون روستایی و مدیریت امور باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد در تعاون روستایی برگزار شد.

در این طرح همچنین نقایص و مشکلات طرح شناسایی و احصاء مسائل و مشکلات مربوطه به صادرات محصولات گلخانه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

 

    راه اندازی مرکزتوسعه فناوری آب در پارک فناوری1393/07/25
به گزارش یزدی نیوز به نقل از مرکز توسعه فناوری آب (وابسته به پارک علم و فناوری یزد) با توجه به اینکه چالش بی آبی و خشکسالیهای وسیع چند ساله مهم ترین مسئله ملی در سطح کشور به ویژه استان یزد ،که در زمره استانهای پر تنش و فقیر در زمینه آب و بارندگی است در پارک علم و فناوری استان یزد مرکز توسعه فناوری آب یزد تشکیل شد.

خشک شدن رودخانه‌های فصلی، قنوات و چاه¬های کشاورزی، شور شدن بسیاری از منابع آب، فرسایش شدید
منابع خاکی در اثر خشکی و تبعات منفی آن نظیر از بین رفتن بافت‌های زنده گیاهی، گسترش کویر، طوفان‌های سهمناک شن و انقراض نسل حیوانات ساکن در اکوسیستم‌های طبیعی، خالی از سکنه شدن روستاها و افزایش مهاجرت به شهرها و تبعات منفی اجتماعی، و حتی امنیتی مترتب بر آن، از جمله مظاهر آشکار بحران آب است که تقریباً به طور روزمره با آنها مواجه هستیم،این مرکز تازه بنیان که برای نخستین بار در سطح ملی ایجاد شده در نظر دارد با بهره گیری از فکر و ایده نخبگان ،کارشناسان چالش آب را با راهکارعلمی و فناوری نوین مقابله کند
بر همین اساس پارک علم و فناوری یزد بر اساس رسالت¬های ذاتی خود در مسیر تلاش برای توسعه دانش بنیان منطقه¬ از طریق کمک به شکل¬گیری و ارتقای توان تخصصی این مرکز را راه اندازی کرده است.
با ملاحظه ابعاد عمیق اجتماعی، اقتصادی و امنیتی معضل عمده و اساسی کمبود آب در کشور که بر اثر خشکسالی¬های متعدد و برداشت بی¬رویه از منابع زیرزمینی تشدید یافته است، "مرکز توسعه فناوری آب" به عنوان ساختاری نخبه¬گرا و تخصص محور و کانون تولید فکر، محتوی و سیاست، سعی دارد به توفیق الهی و با تلاش برای گرد¬هم آوردن تمامی ظرفیت¬ها و استعدادهای انسانی، اداری و اعتباری موجود در بخش¬های خصوصی و دولتی و به مدد کاربست علم در عمل، به الگویی کارآمد، مؤثر و موفق در کمک به مواجهه مدبرانه با مسأله کم¬آبی در سطح ملی تبدیل گردد.
این مرکز علمی در ابتدای راه خود با در نظر گرفتن مهم ترین مسئله اساسی کشور و با توجه به تاکیدات و منویات مقام معظم رهبری مبنی بر بهره گیری از شرکتهای دانش بنیان و نخبگان در مسائل مهم کشور سیاست مهم خود را ایجاد فکر از نخبگان مهم استانی و کشوری برای کاهش بحران بی آبی تعریف کرده است وبرای تحقق این سیاست حمایت مسئولین اجرایی استان را خواهان است.

 

 

    مشکلات ابرسانی به روستاهای یزد1393/07/25
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی یزد با بیان اینکه اعتبارات موجود جوابگوی مشکلات آبرسانی به روستاهای استان نیست گفت: در این زمینه مسوولان باید مساعدت بیشتری نمایند.

 ˈمحمدرضا حاتمیˈ در دیدار با فرماندار خاتم افزود: در سال گذشته هفت میلیارد و 300 میلیون ریال برای آبرسانی به روستاهای شهرستان خاتم تصویب شده بود که از این مبلغ فقط سه میلیارد و 200 میلیون ریال تخصیص یافت.

 


وی آب کالایی است و جایگزین ندارد و یکی از اصلی ترین نیازهای مردم می باشد اظهار داشت: باید اعتبارات بیشتری به این بخش اختصاص یابد که مشکلات آبرسانی مناطق روستایی رفع شود.

مدیرعامل آبفار یزد در ادامه افزود: تعداد 47 روستای این شهرستان از نعمت آب شرب برخوردار هستند و مصمم هستیم با همیاری مسئولان استان در سال جاری به روستاهای دارای جمعیت بالای 20خانوار آبرسانی انجام دهیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سرانه مخزن ذخیره آب برای هر اشتراک، یک متر مکعب است ادامه داد: در حالی که این عدد کمتر از متوسط کشوری است و جوابگوی نیاز مردم در زمان اوج مصرف نیست .

فرماندار خاتم هم در این دیدار گفت : امیدوارم با برنامه ریزی انجام گرفته برای توسعه شهرستان خاتم ، مشکل آب روستاهای این شهرستان رفع شود.

ˈمحمد زاده رحمانیˈ به نقش مردم در حل مشکلات موجود تاکید کرد و افزود: می توان با دخیل کردن مردم در تامین آب روستاهای شهرستان ، شاخص های بهره برداری روستاهای را افزایش داد.

 

    اجرای طرح ملی استفاده از آب دریا با همکاری دانشگاه یزد 1393/07/25
جلسه کمیته طرح کلان ملی "دانش و فناوری استفاده از آب دریا و شور در کشاورزی، شرب و صنعت" با حضور اساتید مختلف از دانشگاه ساری ، مرکز تحقیقات ملی شوری وزارت کشاورزی و اعضا هیات علمی مشارکت کننده در فاز صفر طرح از دانشگاه یزد برگزار شد.

در آغاز این جلسه  رییس پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی به طور مختصر به معرفی پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد پرداخت و گزارشی از فعالیت های انجام شده در راستای اجرای این طرح کلان ملی ارایه کرد. سپس دکتر مصلح آرانی رییس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی به بیان برخی از  فعالیت های آموزشی- پژوهشی دانشکده و توانمندیهای آن پرداخت.

 

 

در ادامه  دکتر سلیمانی مجری طرح کلان ملی با تشکر از همکاری های مستمر و تاثیرگذار دانشگاه یزد به عنوان همکار محوری طرح و تاسیس دبیرخانه طرح در دانشگاه یزد، به صورت مبسوط نحوه پیشرفت طرح و مراحل اجرایی آن را تشریح کرد. وی گفت: طرح کلان ملی دانش و فناوری استفاده از آب دریا و شور یکی از طرح های کلان مورد توجه دولت است و اظهار امیدواری کرد این طرح با سرعت و دقت در فاز یک عملیاتی شود. حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا مرتبط با طرح کلان ملی ، ارتباط منسجم با نهادهای اجرایی، فناورانه و کاربردی از دیگر مواردی بود که به گفته وی در چارچوب اجرای  این طرح دنبال می شود.

 

 

دکتر سودایی زاده به عنوان مسؤول دبیرخانه طرح کلان ملی شعبه دانشگاه یزد به طور مبسوط اهم فعالیت های انجام شده را به اطلاع حاضران رساند.

 

 

در ادامه دکتر یارقلی، ناظر طرح  نیز دیدگاه های خود را درباره صنعت طرح و آینده پیش روی آن ارایه کرد. وی رویکرد طرح را مثبت ارزیابی و بر تعامل بین نهادهای اجرایی و مجریان طرح تاکید کرد.

 

 

در این جلسه همچنین دکتر دهقانی، رییس مرکز ملی تحقیقات شوری، دکتر شاه نظری قائم مقام و مدیر اجرایی طرح کلان  و دکتر ملکی نژاد، دکتر طالبی و دکتر دهقان از دانشکده معدن و متالورژی و مهندس موحدی از گروه مکانیک دانشگاه یزد دیدگاه های خود را بیان کردند.

 

 

بازدید از مناطق تحت کشت با آب های شور در منطقه چاه افضل و ایستگاههای تحقیقاتی مرکز ملی شوری و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی از برنامه های جنبی این نشست بود که طی آن ظرفیت ها و توانمندیهای این بخش ها تشریح شد و  مورد توجه مجریان طرح قرار گرفت. در این جلسه که تا پاسی از شب ادامه یافت، عناوین طرح ها برای فاز اول طرح اولویت بندی شد.

 

 

 

 

    بیش از 8 هزار فقره انشعاب آب در استان یزد واگذار شد 1393/07/23
سرپرست معاونت خدمات مشترکین و درآمد شرکت آبفا گفت : در 6 ماهه نخست سال جاری 8 هزار و 564 فقره انشعاب آب در استان یزد واگذار شده است .

به گزارش روابط عمومی شرکت آب وفاضلاب استان یزد ابوالقاسم سهیلی نیا
بیان کرد : در شش ماهه نخست سال جاری 8 هزار و 564 فقره انشعاب آب در
استان یزد واگذار شده که از این تعداد ، 5 هزار و دو فقره انشعاب در شهر
یزد و در محدوده منطقه یک و دو  ، بنابر درخواست مشترکین واگذار گردیده
است .

سهیلی نیا اظهار داشت : در حال حاضرشرکت آبفای استان یزد دارای 372 هزار
و 605 فقره اشتراک می باشد که عملیات آبرسانی به این تعداد مشترکین از
طریق 5 هزار و 319 کیلومتر شبکه آبرسانی انجام می شود .

وی افزود : هرساله افزون بر 16 هزار فقره انشعاب به انشعاب های آب استان
یزد افزوده می شود .

 

 

    پرمصرف‌های کم‌مصرف‌تر در انتظار محدودیت آبرسانی باشند 1393/07/23
معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به قطع موقت انشعاب مشترکین پر مصرف بالای 200متر مکعب و 50 متر مکعب که در مرداد و شهریور ماه صورت گرفت، اظهار کرد: حال درصددیم به سراغ مشترکینی که بیش از 30 و 40 متر مکعب آب در ماه مصرف می کنند برویم.

سیدرسول باقری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که در شش ماهه نخست سال از مشترکین خواستیم تا 20 درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند گفت: تنها پنج الی شش درصد صرفه جویی توسط مردم صورت گرفت.

وی تصریح کرد: در صورتی که باران نبارد وضعیت پیچیده‌تر می‌شود؛ فعلا در وضعیت زرد قرار داریم به این معنا که مصرف و تولید آب سر به سر است.

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر این‌که در صورت بارش باران در وضعیت زرد باقی می مانیم گفت:‌ اگر باران نبارد تهران وارد وضعیت قرمز می‌شود. به این معنی که مصرف بیش از تولید خواهد شد.

باقری با اشاره به این‌که امیدمان به آسمان و رفتار مردم است گفت: هنوز از مردم تقاضا داریم که مصرف را 20 درصد مدیریت کنند. در تابستان از شرایط عبور کردیم اما این موضوع به خاطر انباشت آب‌هایی بود که در پشت سدها از گذشته صورت گرفته بود درحالی که با مصرف آن‌ها در پاییز و زمستان شرایط سخت‌تر است.

وی در مورد اقدامات شرکت آب و فاضلاب پیرامون مدیریت منابع آبی و مصرف، خاطرنشان کرد: کارهای فرهنگی در این زمینه صورت گرفت؛ مشترکین پر مصرف شناسایی شدند و مصرف آن‌هایی که بیش از 50 متر مکعب آب استفاده می کردند را محدود کردیم که ممکن است این محدودیت در روزهای‌ آتی شدیدتر هم بشود.

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پایان در مورد برنامه شرکت آب و فاضلاب برای گذر از پاییز در تهران گفت: همان برنامه‌هایی که در دستور کار قرار گرفته ادامه پیدا خواهد کرد و ممکن است محدودیت آبرسانی به مشترکین پر مصرف شدیدتر شود.

 

    40 میلیارد ریال برای آبرسانی روستایی یزد اختصاص یافت 1393/07/23
معاون طرح و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد گفت: بیش از 40 میلیارد ریال برای اجرای پروژه‌های آبرسانی از محل اعتبارات خشکسالی به شرکت آبفار یزد اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد، محمد فاتحی اظهار کرد: در مجموع مبلغ 41 میلیارد و 100 میلیون ریال از محل اعتبارات خشکسالی در سال جاری به این شرکت اختصاص یافته که 20 میلیارد و 550 میلیون ریال آن از محل ماده 10 تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و 20 میلیارد و 550 میلیون ریال آن از محل ماده 12 قانون تشکیل مدیریت بحران تامین شده است.

وی افزود: هم‌اکنون 97 پروژه آبرسانی در سطح روستاهای استان در حال اجراست که از این تعداد، 32 پروژه در قالب بازسازی تاسیسات، هشت پروژه در قالب بهسازی منابع، 13 پروژه حفر و تجهیز چاه، 13 پروژه مجتمع‌های آبرسانی و بقیه پروژه‌های آبرسانی را در برمی‌گیرد.

وی همچنین عنوان کرد: میانگین پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها که در سال‌های 90 تا 91 آغاز شده‌اند، در مجموع بیش از 96 درصد است.

 

 

    یزد کم بارش ترین استان نسبت به سال گذشته/ زنگ خطر خشکسالی در یزد و 18 استان کشور +نمودار 1393/07/23
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از کاهش 33 درصدی بارندگی پایتخت در سال زراعی جاری نسبت به میانگین بلند مدت خبر داد و گفت: در سال زراعی گذشته استانهای یزد با 43.5 درصد کاهش نسبت به سال گذشته، سمنان با 32.9 درصد کاهش و البرز با 29.2 درصد کاهش نسبت به سال زراعی گذشته کم بارش ترین استانها بوده اند.

به گزارش یزد رسا، شاهرخ فاتح رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: در سال زراعی 92 یعنی از ابتدای مهرماه 92 تا ابتدای مهرماه 93 میزان بارندگی در کشور معادل 209.2 میلیمتر بوده که این میزان در مقایسه با بارندگی سال گذشته که برابر 225.6 میلیمتر بوده 7.3 درصد کاهش را نشان می دهد.

کاهش 11 درصدی بارندگی سال زراعی جاری در کشور نسبت به میانگین بلند مدت

به گفته وی، میزان بارندگی در سال زراعی 92 در کل کشور نسبت به میانگین بلندمدت که معادل 234.8 میلیمتر بوده 10.9 درصد کاهش داشته است.

 

کاهش 19 درصدی بارندگی در تهران در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار داشت: میزان بارندگی در تهران در سال زراعی 92 معادل 224 میلیمتر بوده که این میزان نسبت به سال گذشته که برابر 275.2 میلیمتر بوده 18.6 درصد کاهش و نسبت به میانگین بلند مدت که معادل 332.4 میلیمتر بوده 32.6 درصد کاهش را نشان می دهد.

 

یزد کم بارش ترین استان نسبت به سال گذشته

فاتح تصریح کرد: در سال زراعی گذشته استان های یزد با 43.5 درصد کاهش نسبت به سال گذشته، سمنان با 32.9 درصد کاهش و البرز با 29.2 درصد کاهش نسبت به سال زراعی گذشته کم بارش ترین استانها بوده اند.

بوشهر پر بارش ترین استان نسبت به سال گذشته

وی افزود: در این مدت استان بوشهر با 51.9 درصد، هرمزگان 36.8 درصد و همدان با 26.1 درصد افزایش بارندگی نسبت به سال زراعی گذشته پربارش ترین استانها بوده اند.

 

البرز کم بارش ترین استان نسبت به میانگین بلند مدت

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی یادآور شد: در سال زراعی گذشته استانهای البرز با 42.4 درصد، سمنان با 42.1 درصد و خراسان شمالی با 35.9 درصد کاهش نسبت به میانگین بلندمدت بارندگی کم بارش ترین استانها بوده اند.

 

بوشهر پربارش ترین استان نسبت به میانگین بلند مدت

فاتح گفت: در سال زراعی گذشته استان های بوشهر با 27.5 درصد، هرمزگان 24.3 درصد و ایلام با 15.1 درصد افزایش نسبت به میانگین بلندمدت بارندگی پربارش ترین استانها بوده اند.

 

 

زنگ خطر خشکسالی در 19 استان کشور

وی افزود: استان هایی که دو سال زراعی پیاپی را شرایط منفی داشته اند یعنی میزان بارندگی در آنها کاهش داشته شامل استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، مرکزی، قم، تهران، البرز، مازندران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، فارس و قزوین بوده اند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی تاکید کرد: کاهش میزان بارندگی برای دو سال پیاپی در این استانها زنگ خطر خشکسالی شدید است که مسئولان باید آن را جدی بگیرند.

 

 

افزایش 1.5 درجه ای دمای یک سوم شمالی کشور در سال زراعی 92

فاتح یادآور شد: در سال زراعی 92 یک سوم شمالی کشور به جز مناطقی در خراسان رضوی و خراسان شمالی دمای هوا نیم تا یک و نیم درجه در مقایسه با میانگین بلندمدت گرم تر بوده است.

به گفته وی، در این مدت بقیه مناطق از نظر دمایی نرمال بوده و بخش هایی از جنوب سیستان حدود نیم تا یک و نیم درجه نسبت به میانگین بلندمدت خنک تر بوده اند.

 

 

خنک تر بودن 9 استان کشور در سال زراعی 92 نسبت به سال گذشته

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار داشت: در سال زراعی 92 استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، همدان، مرکزی، بخش های عمده ای از یزد و اصفهان و بخش هایی از کرمان و سیستان و بلوچستان نسبت به سال گذشته نیم تا یک و نیم درجه خنک تر بودند و بقیه مناطق کشور نسبت به سال گذشته شرایط دمایی نرمال داشته اند.

به گزارش مهر، با توجه به اینکه در حال حاضر زنگ خطر خشکسالی برای دومین سال متوالی در بیش از نیمی از استان های کشور به صدا درآمده و اثرات کاهش بارندگی نه تنها در تالابها و محیط های طبیعی بلکه سدهایی که تأمین کننده آب شرب کلان شهرها هستند به وضوح دیده می شود به نظر می رسد زمان آن فرا رسیده که مسئولان تمام دستگاهها کمبود آب و خشکسالی را جدی گرفته و با برنامه ریزی اصولی برای مقابله با این شرایط که احتمالا به زودی بخش اعظم کشور را فرا می گیرد خود را مهیا کنند و دستکم با جلوگیری از هدر رفت منابع آب در بخشهایی مانند کشاورزی با بیلان 30 درصد و یا رفع پوسیدگی خطوط انتقال  که مقدار زیادی آب را از بین می برد منابع موجود را ذخیره کرده، مانند یک کشور بیابانی حساب کمتری بر نزولات آسمانی باز کنند. 

 

    با وضعیت کنونی آب استان، توسعه کشت محصولات کشاورزی در استان یزد به هیچ وجه امکان پذیر نیست1393/07/23
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد با تاکید بر سوق دادن کشت محصولات کشاورزی به سمت محصولات کم آبخواه، تصریح کرد: توسعه کشت محصولات کشاورزی در استان یزد به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، "سید محمد رضا سید حسینی" روز سه شنبه 22 مهرماه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که در محل سالن مدیرت بحران استانداری برگزار شد با تاکید بر عملیاتی شدن خروجی جلسات مرتبط با مقوله آب، اظهار داشت: خط انتقال دوم آب به استان از بهشت آباد و انتقال آب از خلیج فارس در اولویت کاری استان قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه مصرف سرانه آب در استان بیش از حد معمول است، گفت: همه باید در صرفه جویی مصرف آب این نعمت خدادادی تلاش کنند که این امر می تواند استان را از بحران پیش رو نجات دهد.
سید حسینی با تاکید بر سوق دادن کشت محصولات کشاورزی به سمت محصولات کم آبخواه، تصریح کرد: توسعه کشت محصولات کشاورزی در استان یزد به هیچ وجه امکان پذیر نیست.
وی همچنین بر بازدید از کلیه سیل بندهای اطراف شهر یزد در راستای بررسی و حفظ امنیت مردم در مواقع وقوع سیل تاکید کرد.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری نیز در این جلسه از تهیه طرح پهنه بندی استان یزد در آینده نزدیک خبر داد و افزود: نرم افزاری از قنوات استان توسط سازمان جهاد کشاورزی تهیه شده است که وضعیت کل قنوات استان را مشخص می کند.
"محمد حسین امامی" همچنین پیگیری مقوله خشکسالی در خصوص ماده 10 و 12 در سال 92 و 93 را به میزان 13 میلیارد و 800 میلیون ریال یادآور شد و گفت: بیش از 3 هزار نقشه در زمینه های مختلف از استان تهیه شده است و راه اندازی اورژانس هوایی در استان در دستور کار قرار دارد.
این مقام مسئول بر اختصاص بودجه راه اندازی دو ایستگاه لرزه نگاری در استان، پخش برنامه های مرتبط با مصرف بهینه آب در رسانه ملی، رفع مشکلات راه های مواصلاتی استان توسط دستگاه های مرتبط و تامین آب شرب استان به عنوان فعالیت های مهم اولویت دار در استان تاکید کرد.
گفتنی است در این جلسه جمع بندی شش ماه گذشته و برنامه ریزی برای یک سال ‌آینده مدیریت بحران در استان
 و همچنین گزارشی از آتش سوزی در جنگل های جنوب استان مطرح شد.

 

 

    بحران آب را جدی نمی‌گیرند! 1393/07/23
هرچند کمبود بارش در سال آبی گذشته، موجب شد یکی از خشک‌ترین تابستان‌های اقلیم کشورمان رقم خورده و هُرم نفس‌های بحران خشکسالی برای بسیاری‌مان دلهره آفرینی کند، کارکرد مسئولان نشان داد ‌از این موج نگرانی، هیچ سهمی به ایشان نرسیده و حتی وعده شدت گرفتن بحران آب در سال‌های پیش روی هم نتوانسته آرامششان را برهم بزند.

به گزارش ایسنا، «تابناک» در ادامه می‌نویسد: هنگامی که رئیس جمهور در آخرین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، تداوم تزریق بودجه برای مصوبات استانی را در گرو شروطی چون اتمام تا پایان سال یا پایان یافتن در طول عمر دولت یازدهم خواند، هرچند به نظر می‌رسید نظمی خوب و شایسته بر امور حاکم شده و همه چیز قرار است به قاعده پیش برود، ‌کسی هم گمان نمی‌کرد، استثنا‌ها در این نظم سازمانی نادیده گرفته شده یا اهمیتشان مغفول ماند.

شاید اگر آن روز به سراغ برخی پیمانکاران، متخصصان و کارگران شاغل در پروژه‌های مهار آب‌های مرزی کشور می‌رفتیم، ساده‌تر می‌توانستیم درباره دیده شدن یا نادیده گرفتن برخی پروژه‌های مهم در فهرست اولویت‌های مسئولان قضاوت کنیم، به ویژه به این دلیل که می‌بینیم بیشتر این پروژه‌ها در نبود بودجه به تعطیلی کشانده شده و خون به دل بسیاری کرده‌اند.

 

مدیرعامل یکی از این پروژه‌ها در گفت‌وگو با «تابناک» می‌گوید: با توجه به آنکه چند سالی است، مهار رودخانه‌های مرزی و روان آب‌هایی که از کشور خارج می‌شوند، در دستور کار مسئولان قرار گرفته، چند سالی است ‌پروژه‌هایی در این راستا در دستور کار قرار گرفته و اجرای آن‌ها هم آغاز شده، ولی مدتی است که نبود بودجه آنچنان مشکلاتی پیش پای این پروژه‌ها گذارده که اغلبشان به تعطیلی رسیده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه حتی بحران آب هم نتوانسته به تزریق بودجه به این پروژه‌ها و از‌سر‌گیری فعالیت و تسریع در اتمام این پروژه‌های مهم منجر شود، می‌افزاید: البته دولت مدت‌هاست وعده تأمین اعتبار این پروژه‌ها را ‌داده، ولی در عمل این اتفاق رخ نداده و همین خلف وعده‌ها ما را به مشکلات بیشتری دچار کرده است،‌ زیرا پس از مدت‌ها توقف پروژه و کنار آمدن با مشکلات فراوان، در حالی که هنوز معوقاتمان را نگرفته‌ایم، بار دیگر کارگاه را به امید رسیدن بودجه دائر کرده‌ایم؛ اما هنوز خبری از رسیدن بودجه نشده است!

وی در ادامه به هم ریختگی تزریق بودجه به این پروژه‌ها را از اتفاقات رخ داده در اواخر عمر دولت گذشته دانسته و می‌گوید: تنها تفاوت اواخر عمر دولت گذشته با حالا این بود که آن‌ها به کمبود بودجه اذعان داشتند و حساب ما را یکسره کردند؛ اما در دولت کنونی، هر روز وعده می‌دهند ‌بودجه مصوب تا هفته آینده واریز خواهد شد، ولی این وعده‌ها ماه‌هاست ‌تکرار می‌شود و جز افزودن بر بدهی ما به پرسنل‌ و از دست رفتن اعتبارمان، هیچ سودی عاید ما و این پروژه‌ها نکرده است.

این مدیرعامل که دوست ندارد، نامی از وی برده شود، می‌افزاید: همه این بدقولی‌ها در حالی رخ می‌دهد که آقای نوبخت و مسئولان عالی رتبه دیگر در گفت‌وگوی‌های متعدد خود با رسانه‌ها، از تزریق بودجه این دست پروژه‌ها سخن می‌گویند تا برخی پیمانکاران جزء و پرسنل پروژه‌ها با این تصور که ما بودجه‌های تزریق شده را به جای بدهی‌های معوق برداشته و به کارگاه تزریق نمی‌کنیم، اعتمادشان را از دست داده و‌ گاه مجبور شویم در مراجع قضایی پاسخگو‌ ایشان باشیم، حال آنکه خدا می‌داند از وارد آمدن آسیب‌های اینچنینی به شرکت‌های معتبر در این عرصه که سال‌ها سابقه فعالیت درخشان در زمینه سدسازی دارند، هیچ کسی سود نخواهد برد.

وی در ادامه با اشاره به آغاز فصل سرما می‌گوید: با اینکه تا همین ‌جای کار هم بسیار از برنامه عقبیم و این دیرکرد، ریشه در تزریق نشدن بودجه این پروژه‌ها دارد، عجیب است که می‌شنویم اعتبار مورد نیاز برای این طرح‌های مهم از صندوق توسعه ملی برداشت شده، ولی به دست پیمانکار نمی‌رسد؛ این در حالی است که فصل سرما به زودی آغاز خواهد شد و ویژگی‌های جغرافیایی محل این پروژه‌های مرزی، اغلب مانع از تداوم فعالیت شده و به اجبار تعطیلاتی ناخواسته پیش روی کارگاه‌های اینچنینی است؛ یعنی اگر تزریق بودجه به زودی صورت نگیرد، می‌توان گفت ‌یکی دو ماه آینده هیچ بودجه‌ای ‌نخواهد توانست از‌سرگیری کار را موجب شده و پروژه را‌ پیش ببرد، مگر آنکه منتظر تغییر فصل شویم.

همه این رخدادها در حالی است که از جمله اهداف راه‌اندازی کارگاه ساخت این سد‌ها، تأمین آب شرب مردم در درجه نخست و بعد هدایت مازاد آب به بخش کشاورزی است که در هر دو صورت، جلوگیری از خروج روان آب‌های کشورمان را رقم خواهد زد و به نوعی از جمله طرح‌های استراتژیک و ملی به شمار می‌آید؛ اما اشکال آنجا بروز می‌کند که از یک سو می‌بینیم بدهی‌های دولت گذشته بر دوش دولت فعلی گذاشته شده و از سوی دیگر، می‌شنویم که شاید پایان کار این پروژه‌ها به عمر دولت کنونی قد ندهد!

اینجاست که می‌توان نتیجه گرفت یا دولتمردان آنچنان که باید در اجرای وعده‌های خود مصمم نیستند که از دست رفتن زمان در پیشبرد این پروژه‌ها نگرانشان نمی‌کند یا دریافت که اصولا پایان یافتن امثال این پروژه‌ها در اولویت کاری مسئولان اجرایی کشور قرار ندارد که هر دو گزاره به یک نتیجه ختم می‌شوند: بحران آب آنقدر که مردم را نگران کرده، مسئولان را نترسانده است!

 

« 1 2 3 4 » صفحه: