استانداری
اب منطقه ای یزد
آب و فاضلاب

 
    آیت‌الله موسوی اردبیلی: آلوده‌کردن و هدردادن آب حرام است 1393/06/31
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: آلوده کردن و هدردادن آب از نظر شرع مقدس اسلام حرام است.

 به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد، آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی غروب دوشنبه در دیدار معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با قدردانی از اقداماتی که در راستای حفاظت محیط زیست انجام شده اظهار کرد: دین مبین اسلام اهمیت زیادی به مسئله حفاظت و حراست از محیط زیست و منابع طبیعی قائل است.

وی با بیان اینکه در آموزه های دینی اسلام توصیه های زیادی به این مسئله شده است گفت: متاسفانه مردم آنچنان که باید به حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از آب توجه نمی‌کنند.

این مرجع تقلید، آلوده کردن و هدردادن آب را از نظر شرع مقدس حرام دانست و تاکید کرد: مردم ما باید نسبت به حفظ محیط زیست و منابع آبی توجه بیشتری داشته باشند.

در ابتدای این دیدار معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از فعالیت‌های این سازمان و برنامه‌های در دست اقدام ارائه کرد.

 

    اقدامات انجام شده در خصوص خطوط انتقال آب به استان تشریح شد 1393/06/31
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد تاکید کرد: بحث آبرسانی به یزد، به نوعی نجات کل کشور از مقوله خشکسالی و کمبود آب است و حتی باید با صرف هزینه و وقت زیاد، این مشکل مرتفع گردد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، "سید محمد میرمحمدی " صبح یکشنبه 30 شهریورماه با حضور در دفتر نماینده محترم ولی فقیه در استان یزد، در خصوص گزارش اقدامات انجام شده و در دست اقدام  پیرامون خطوط انتقالی آب از بهشت آباد و خلیج فارس به استان یزد با " آیت الله ناصری" به بحت و تبادل نظر پرداخت.
در این دیدار که معاونین استاندار یزد نیز وی را همراهی می کردند، عالی ترین مقام اجرایی استان با اشاره به برخی فضاسازی های رسانه ای در خصوص بحث حق آبه کشاورزان گفت: موضوع حق آبه مربوط به حوزه آبریز زاینده روز است و طرح انتقال آب به استان یزد از محل سد بهشت آباد، هیچگونه ارتباطی با این بحث ندارد و نظر وزیر محترم نیرو نیز بر این امر استوار است.
وی سپس به سابقه انتقال آب به استان یزد اشاره نمود و گفت: استان یزد از محل خط اول انتقال آب سهمیه 5/98 میلیون مترمکعبی داشت که در بهترین حالت تا به حال 62 میلیون مترمکعب آب به استان یزد منتقل شده و سقف این سهمیه هیچگاه محقق نشده است.
میرمحمدی تصریح کرد: در صورت اجرایی شدن هر چه زودتر پروژه بهشت آباد، در خصوص تامین آب شرب مورد نیاز مردم استان مشکلی نخواهیم داشت.
استاندار یزد سپس به تشریح اقدامات انجام شده در راستای تسریع در اجرایی نمودن این پروژه و همچنین بحث انتقال آب از خلیج فارس به یزد و دیگر برنامه های در دست اجرا پرداخت و از نماینده محترم ولی فقیه در استان خواست تا همچون گذشته همراهی و حمایت لازم در به ثمر نشستن این طرح مهم، استراتژیک و حیاتی برای استان را معمول دارند.
آیت الله ناصری نیز در این دیدار ضمن تشکر از اقدامات خوب و موثر صورت گرفته در این خصوص  ابراز امیدواری نمود تا طرح های انتقال آب به استان با جدیت دنبال شود و در کمترین زمان ممکن خطوط انتقال اب به یزد اجرایی شود.
وی تاکید کرد: بحث آبرسانی به یزد، در واقع به نوعی نجات کل کشور از مقوله خشکسالی و کمبود آب است و حتی باید با صرف هزینه و وقت زیاد این مشکل مرتفع گردد.

 

 

    بحران بی آبی جدی شد1393/06/28
رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور گفت: واردات آب از کشورهای همجوار یکی از راهکارهای جبران کم آبی است که در مجلس مطرح است و با تصویب آن اجرایی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد موسی رهنمایی در جریان سفر به شهرستان شبستر و بازدید از باغات هلوی شهر شندآباد در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه نظام صنفی کشاورزی حدود چهار سال قبل با تصویب و ابلاغ هیات دولت به وزارت جهادکشاورزی تشکیل شد، افزود: هم اکنون 380 مرکز نظام صنفی کشاورزی در کشور دایر شده است.


 
وی با بیان اینکه در اثر تشکیل نظام صنفی کشاورزی فاصله کشاورزان با مراکز تصمیم گیری کوتاه شده است، ادامه داد: نظام صنفی کشاورزان را در گرفتن حقوق شان کمک می کند و هم اکنون رئیس نظام صنفی کشور عضو ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی است.
 
رهنمایی افزود: باید قبول کنیم که کشور ما در کمربند خشکی قرار دارد و خشکسالی های پیاپی نیز در سنوات اخیر حکایت از این موضوع دارد باید برنامه های منسجم و مدونی توسط مسئولین بخش کشاورزی استان تهیه و اعلام شود به ویژه باید از روش های کم آبیاری و محصولات کم مصرف در زراعت و باغ‌هایمان بهره ببریم و از توسعه بی رویه کشاورزی خودداری و استفاده بی رویه از آب و خاک را متوقف کنیم.
 
وی با بیان اینکه نظام صنفی کشاورزی با پرداخت نقدی یارانه ها به کشاورزان مخالف است، افزود: باید از طریق بسته های حمایتی که توسط وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است یارانه ها بصورت غیرنقدی به کشاورزان تخصیص یابد. همچنین می توانیم در جهت توزیع مناسب یارانه ها به دولت کمک و دخالت کنیم.
 
رئیس نظام صنفی کارهای کشاورزی کشور با اشاره به اقدامات انجام پذیرفته جهت تحقق بیمه تامین اجتماعی کشاورزان افزود: در بند 100 قانون بودجه سال 90 کشور بیمه تامین اجتماعی کارگران کشاورزی تصویب و به دولت ابلاغ شد و در سال های بعد هم از طریق بندهای 62 ، 91 سال‌های 1391 و 1392 و بند « و» تبصره 15 سال جاری این قانون در بودجه های سنواتی تصویب شده است اما متاسفانه اجرا نمی شود و هم اکنون از طریق نمایندگان مجلس موضوع بیمه کارگران و کشاورزان را پیگیری می کنیم.

 

    احداث۱۰۰ آب انبار در مناطق حفاظت شده یزد 1393/06/26
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان یزد از احداث ۱۰۰ آب انبار در مناطق حفاظت شده یزد برای رفع معضل خشکسالی در این مناطق و تامین آب شرب حیوانات خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد، سادات موسوی در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت:  استان یزد به عنوان یک استان کویری حداقل در دو دهه با مشکل خشکسالی مواجه است.

وی افزود: وقتی استانی بیش از 20 سال با خشکسالی مواجه هست،  باید برنامه‌ریزی را به سمتی ببریم که حداقل خسارت را داشته باشیم.

سادات موسوی خاطرنشان کرد: ما چهار مولفه شاخص را نیاز داریم که یک حیات وحش در محلی زندگی کند، که عبارت از امنیت، پناهگاه، آب و غذا هستند.

وی گفت: جاهایی که ما احساس می‌کنیم که خشکسالی است، اقدام‌های پیشگیرانه‌ای انجام می‌دهیم از جمله اینکه 100 آب انبار در این مناطق احداث شده که هر کدام از این آب انبارها، چند تانکر 1000 لیتری آب می‌گیرد و از این آب انبارها هم به وسیله لوله‌های پلی اتیلن به آبش خورها انتقال داده می‌شوند.

 

    ظرفیت تامین آب یزد افزایش می‎‎یابد1393/06/26
با وارد شدن 11 حلقه چاه به مدار بهره‌‏‏برداری، بالغ بر 20 هزار مترمکعب در شبانه روز به ظرفیت تامین آب شهر یزد افزوده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد، صادق صدری، مدیر امور فنی و اجرایی شرکت آب و فاضلاب استان اظهار کرد: عملیات اجرایی لوله‎‎گذاری یازده حلقه از چاه‌‏‏های منطقه یزدگرد به طول 20 کیلومتر با پیشرفت فیزیکی 50 درصد در حال اجراست. این لوله گذاری در دو فاز در حال اجراست که فاز اول به طول هفت کیلومتر و فاز دوم به طول 12 کیلومتر است.

وی افزود: این عملیات با استفاد از لوله‌هایی به قطر 250، 300، 350، 500 و 600 میلی‏‏متر و از جنس GPR در حال اجرا است.هدف از اجرای این لوله‏‏‌گذاری، انتقال آب چاه‌ها از منطقه یزدگرد به شبکه آبرسانی شهر یزد است.

 

    تداوم کمبود آب در فصل پاییز1393/06/25
قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به اینکه هنوز رفتارهای مصرفی اصلاح نشده و فرهنگ مصرف بالای آب در کشور وجود دارد، گفت: با مصرف ذخایر آب در فصل تابستان، در پاییز با کمبود آب مواجه می‌شویم.

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد، ستار محمودی گفت: آب جزء معدود کالاها و نیازهایی است که از بدو تولد تا پایان عمر با انسان همراه بوده و به شکل های مختلف از مصرف فردی تا عمومی، به عنوان یکی از نیازهای ضروری محسوب می شود.

قائم مقام وزیر نیرو اظهارداشت: اگر این کالای مهم را با کالاهای دیگر نظیر خانه و خودرو مقایسه کنید، مشاهده خواهید کرد که هیچ کدام از کالاها جای دیگری را نمی گیرد، در نتیجه انسان نمی تواند جایگزین مناسبی برای آب انتخاب کند.

محمودی با بیان اینکه در کشوری زندگی می کنیم که خداوند نعمت های متعددی از جمله آب را به ما عطا کرده است افزود: همه نعمت ها محدودیت دارند و آب از همه نعمت ها، محدودتر است که با توجه به تغییرات آب و هوایی و رشد جمعیت، این محدودیت ها بیشتر نیز می شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: از طرفی آب یک نیاز قطعی و مادام العمر است و از طرف دیگر، آب دارای یک منبع محدود خدادادی بوده که به سفارش قرآن به قدر نیاز نازل شده است. از اینجاست که تکلیف برای انسان هم از لحاظ ادامه حیات و هم از نظر حفظ محیط زیست و اقتصاد مشخص شده است.

وی با بیان اینکه صرفه جویی در مصرف آب علاوه بر رفع نیازها، به اقتصاد خانواده و ملی کمک می کند تاکید کرد: از اینرو در امر صرفه جویی، خود ارادگی مهم است؛ چرا که انسان خود باید تصمیم بگیرد. بنابراین هر کسی به اندازه نیاز خانواده خود، مزرعه، کارخانه و صنعت آب مصرف کند چرا که اگر مصرف آب کم شود، فاضلاب نیز کاهش می یابد و این امر باعث کاهش آسیب به منابع آب سالم شده و در نتیجه بیماری و مصرف دارو نیز کم می شود و جامعه سالمی خواهیم داشت.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: چه چیزی سودآورتر از صرفه جویی است؟ البته در بحث اطلاع رسانی عمومی رسانه می تواند نیازها، ضرورت ها و مشکلات را به طور مستقیم و غیرمستقیم به مردم یادآوری کند.

محمودی با بیان اینکه طی سال های اخیر توجه و دقت به منابع طبیعی بیشتر شده است گفت: نباید کتمان کنیم که هنوز رفتارهای مصرفی اصلاح نشده و فرهنگ مصرف بالا در کشور وجود دارد، از اینرو وزارت نیرو اقدامات مختلفی از آموزش های پایه ای و ورود مبحث صرفه جویی به کتاب های درسی گرفته تا اطلاع رسانی عمومی و اصلاح سامانه های تامین، توزیع، انتقال و بهداشتی کردن آب انجام داده که باید نسبت به نیاز کشور هم وزارت نیرو کار کند و هم مردم صرفه جویی کنند.

وی اظهارداشت: تابستان فصل پُرمصرف آب است چرا که آب های ذخیره شده در فصل های گذشته مصرف می شوند و در فصل پاییز با کمبود آب مواجه می شویم؛ بنابراین در فصلی که پیش رو داریم باید مراقب باشیم تا با کمبود آب به محیط زیست، زیبایی شهر و کشور، اقتصاد ملی و خانواده لطمه وارد نشود.

 

    مطالعه استفاده از آب‌های ژرف در یزد1393/06/25
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از آغاز مطالعه استفاده از آب‌های ژرف در کشور خبر داد و گفت: آب‌های ژرف شامل منابع آبی عمیقی است که در طول هزاران سال و در اعماق بسیار زیاد زمین تشکیل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد، محمد حاج‌رسولیها با بیان اینکه آب‌های ژرف شامل منابع آبی عمیقی است که در طول هزاران سال و در اعماق بسیار زیاد زمین تشکیل می‌شود، اظهار داشت: این آب‌ها درواقع بخشی از آب‌های تجدیدپذیر با دوره تجدید بسیار طولانی است و از ذخایر آب راهبردی محسوب می‌شوند و هرگونه بهره‌برداری از آنها می‌بایست با دقت و حساسیت و تنها در شرایط خاص انجام گیرد.

وی با اشاره به پیشینه مطالعه‌های استفاده از آب‌های ژرف در جهان، گفت: مطالعه در این زمینه در برخی نقاط جهان همچون صحرای لیبی و جنگل‌های آمازون انجام و به اکتشاف منابع آب با وسعت و حجم قابل‌توجهی منجر شده است، اما تاکنون در ایران این مطالعه‌ها به‌صورت سیستماتیک انجام نشده و تنها در برخی از حفاری‌های شرکت ملی فولاد ایران و در اعماق بیش از 500 متر به منابع آب محدودی برخورد شده است که از نظر منشا، حجم و توان آب‌دهی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

حاج رسولیها با اشاره به هزینه بالا و نیاز به حفاری‌ عمیق برای استفاده از این آب‌ها، افزود: شناخت منابع آب ژرف و فسیلی نیازمند بررسی ویژگی‌های زمین‌شناختی، جغرافیایی و هیدرولوژی آب‌خوان‌های آبرفتی و کارستی سطحی تا عمیق است که این طرح باید با تشکیل کارگروه مطالعاتی برنامه‌ریزی اجرای کار تدوین شود.

وی از آغاز مطالعه سه پروژه در سیستان و بلوچستان، هزارمسجد خراسان رضوی و یزد خبر داد و افزود: با انجام مطالعه در بخش آب‌های ژرف، می‌توان مشخص کرد آب‌های حاصل از ذوب برف و بارندگی در ارتفاعات کشور آیا به دریا وارد می‌شوند، یا در اعماق از کشور خارج می‌شود.