استانداری
اب منطقه ای یزد
آب و فاضلاب

 
    برگزاری نشست هم اندیشی مدیرعامل کوثر یزد با اصحاب رسانه استان1392/12/28
مدیرعامل موسسه کوثر یزد گفت : پروژه دو هزار هکتاری فرهنگی ،تفریحی و توریستی کوثر یزد 1800میلیارد تومان درآمدزایی برای انتقال آب استان ایجاد می کند .

سید علیرضا نبوی زاده در نشست هم اندیشی مدیرعامل موسسه کوثر یزد با اهل قلم و اندیشه در محل مجتمع تفریحی ، فرهنگی و گردشگری کوثر گفت : ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی- تفریحی، توریستی کوثر در محور یزد - تفت و در زمینی به وسعت 2000 هکتار به عنوان یکی از مهمترین پروژه های در دست اقدام استان با هدف تأمین بخشی از منابع مالی اجرای خط انتقال آب به استان است .

وی افزود : این طرح از دو جهت برای استان مهم است ، یکی وسعت آن است که حدود یک پنجم مساحت شهر یزد است و دیگری درآمد آن که پیش بینی شده حدود 1800میلیارد تومان طی 10سال باشد و برای انتقال آب به یزد هزینه شود .

مدیرعامل موسسه کوثر یزد درباره بخش های مختلف این پروژه اظهار داشت: در این طرح، پروژه نمایشگاه بین المللی مبل و روشنایی جنوب شرق اجرا می شود که الان مراحل مطالعات آن سپری شده و در حدود چهار هزار متر مربع زیربنا برای آن در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این طرح پردیس های مختلفی پیش بینی شده که عمده آن مربوط به باغ ویلاست که 40 درصد پروژه را به خود اختصاص داده است، پردیس های فرهنگ، پژوهشی، خرید، ورزشی و کسب و کار از دیگر پردیس هایی است که در این پروژه مدنظر قرار گرفته است.

به گفته نبوی زاده ، کاربری های منحصر به فرد و با برد ملی می توانند در این طرح اجرا شوند تا درآمد 1800 میلیارد تومانی بتواند به صورت کامل محقق شود .

این کارشناس با تجربه با اشاره به اینکه درآمدهای حاصل از این طرح به صورت کامل برای خط انتقال آب به یزد مصرف می شود، گفت: تفاوت خط دوم آب با خط اول این است که در خط دوم تقریبا 90 درصد هزینه های انتقال بر عهده استان است .

وی افزود : کل اعتبار لازم برای این پروژه یک هزار و 660 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که از این میزان، 160میلیارد تومان را دولت پرداخت می کند و یک هزار و 500 میلیارد تومان را باید استان تامین کند.

مدیر عامل موسسه کوثر یزد افزود: این پیش بینی هم مربوط به زمان پیش از شروع طرح بوده و قطعا تا زمان اجرای کامل پروژه، هزینه ای بالغ بر دو هزار و 500 میلیارد تومان انجام می شود.

نبوی زاده با اشاره به هم اندیشی های فراوان و استفاده از نظرات تعداد زیادی از کارشناسان مطرح کشور برای طراحی این پروژه اضافه کرد: برای این طرح از 12 مشاور درجه یک کشور دعوت شد که از بین این افراد چهار نفر در مرحله اول انتخاب شدند و در نهایت یک نفر به عنوان مشاور اصلی پروژه معرفی شد .

وی با اشاره به اینکه تمامی کاربری های این پروژه تفریحی و گردشگری با گستره ملی تعریف شده است ، گفت: تنها پردیس باغ ویلا یا همان اسکان موقت دارای کاربری محلی و ملی است و در حال حاضر دو فاز اسکان موقت و باغ ویلا طراحی واگذار شده است .

نبوی زاده ادامه داد: فاز اول این طرح 529 قطعه باغ ویلا و فاز دوم آن 787 قطعه باغ ویلا است که تمامی قطعات فاز اول به فروش رفته و برای واگذاری قطعات فاز دوم نیز ثبت نام ها آغاز شده که قطعه های فاز دوم دو هزار متری است و در هر باغ دو هزار متری می توان 300 مترمربع بنا ساخت .

وی درباره برخی موارد خاص در زیرساخت این مجموعه خاطرنشان کرد: تاسیسات آب و برق این پروژه در نوع خود بی نظیر است و برق رسانی به طور کامل زیر زمینی انجام می شود و در زمینه آبرسانی نیز شبکه آبرسانی شرب، غیرشرب و فضای سبز تفکیک شده خواهد بود .

مدیرعامل این موسسه درباره بخش های مختلف این مجموعه گفت :به جز باغ ویلاها، 40 درصد این پروژه عظیم شامل پردیس ها می شود که در این پردیس ها طرح های تفریحی، فرهنگی، رفاهی، گردشگری و ... توسط سرمایه گذاران ایجاد می شود که از جمله موارد تعریف شده در این پردیس می توان به ایجاد نمایشگاه بین المللی مبل و روشنایی منطقه جنوب شرق کشور اشاره کرد.

نبوی زاده درباره تاریخچه فعالیت این موسسه گفت : این موسسه یک موسسه خیریه برای تأمین آب یزد است که در سال 1372به همت امام جمعه فقید یزد مرحوم حجت الاسلام صدوقی آغاز بکار کرد .

وی با اشاره به اینکه این موسسه در زمان اجرای پروژه انتقال خط اول آب به یزد در زمینه جمع آوری کمک های مردمی و تامین بخشی از منابع مالی آن نقش موثری را ایفا کرد ، افزود : این موسسه در مجموع مبلغی حدود 12 میلیارد تومان به خط اول انتقال آب کمک کرده که این مبلغ جدای از میزان کمک و عوارض کارخانه ها و صنایع است.

وی ادامه داد : این موسسه در جریان تخریب لوله های انتقال آب یزد نیز 9میلیارد تومان برای تعمیر این خطوط هزینه کرده است .

مدیرعامل این موسسه خیریه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه حجم بیلان منفی و کاهش آب یزد بسیار بالاست، اظهار داشت: هر پنج سال یک مرتبه، حدودا به اندازه یک سد زاینده رود، زیر زمین یزد خشک می شود اما چون در زیرزمین است کسی خیلی به آن توجه ندارد .

نبوی زاده با اشاره به اینکه 300میلیون مترمکعب بسلان منفی سالانه داریم ، افزود: این موضوع سبب شده که سطح آب زیرزمینی یزد تقریبا هر سال بین نیم تا یک متر پایین رود .

وی ادامه داد: وضعیت فعلی یزد مثل بیماری است که در حال از دست دادن خون است و اگر به او خون نرسد، حیاتش را از دست می دهد و لذا اگر کسی به یزد آب را نرساند، حیات این استان به خطر می افتد.

 

    نشست هم اندیشی مدیرعامل موسسه کوثر یزد با اهل قلم و اندیشه1392/12/24
مدیرعامل موسسه کوثر یزد در نشستی صمیمانه در محل مجتمع فرهنگی گردشگری کوثر یزد با اصحاب اندیشه و رسانه استان به دیدار و گفتگو می نشیند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد، در این نشست که فردا یکشنبه 25 اسفندماه برگزار خواهد شد دیدگاهها و نظرات اصحاب اندیشه استان در زمینه اجرای بهتر طرح عظیم مجتمع فرهنگی گردشگری کوثر کسب و با آنان در این رابطه هم اندیشی می شود.

 

    ارزیابی مثبت استاندار یزد از پیشرفت پروژه مجتمع فرهنگی تفریحی و گردشگری کوثر1392/12/20
موسسه خیریه کوثر یزد مبلغ 90 میلیارد ریال برای پشتیبانی منابع مالی مورد نیاز خط دوم انتقال آب به استان یزد تامین و پرداخت کرد .

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد،میر محمدی استاندار یزد و رئیس هیئت امناء این موسسه پس از بازدید از پیشرفت عملیات اجرائی مجتمع فرهنگی و تفریحی و گردشگری کوثر در یک مصاحبه با اعلام این خبر گفت : اجرای طرح این مجتمع با هدف تامین مالی بخشی از هزینه های سنگین خط دوم انتقال آب به یزد صورت می گیرد و هر چه این اقدامات زودتر به نتیجه برسد می توان امیدوار بود که منابع مالی مورد نیاز سریعتر تامین خواهد شد وی اولویت استان در سال جدید را تامین آب اعلام کرد و گفت اجرای خط دوم انتقال آب از بهشت آباد به یزد ، همچنین انتقال آب از خلیج فارس به این حوزه و نیز مدیریت دقیق مصرف آب موجود استان از مهمترین محور های استان در سال جدید است .

میر محمدی خاطر نشان کرد بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در جلسه های مشترک با وزرات نیرو وزارت کشور و شورای عالی آب ، مقرر شد عملیات اجرائی خط دوم انتقال آب به یزد با انعقاد قرارداد با پیمانکار هر چه زودتر شروع شود .

استاندار، ارزیابی خود از پیشرفت پروژه مجتمع فرهنگی تفریحی و گردشگری  کوثر را بسیار خوب توصیف کرد و گفت خوشبختانه با برنامه ریزی اصولی انجام شده زیر ساخت های لازم برای احداث واحد های مسکونی و باغشهر فراهم شده و کار طبق برنامه زمان بندی پیش می رود. وی که در این بازدید از سوی معاون عمرانی استانداری و تنی چند از مدیران دستگاههای مرتبط همراهی می شد بیشتر از جدول گذاری و مسیرهای در دست آسفالت ، کانالهای آبرسانی و برقرسانی و طراحی های انجام یافته برای استقرار بخش های رفاهی و فرهنگی در اراضی دو هزار هکتاری این مجتمع دیدن کرد و در هر قسمت توضیحات لازم از سوی مدیر عامل موسسه کوثر و دیگر مسئولان و پیمانکاران پروژه ارائه شد .

 

در همین ارتباط نبوی زاده مدیر عامل موسسه خیریه کوثر اعلام کرد تا بحال یکهزار قطعه اراضی این مجتمع به متقاضیان برای احداث باغ ویلا واگذار شده و آسفالت معابر آن نیز تا محل اتصال به مسیر اصلی یزد به تفت در شرف پایان است. بگفته وی سرمایه گذاران می توانند از سال آینده با تکمیل زیر ساخت های مجتمع عملیات عمرانی روی قطعات اختصاص یافته را شروع کنند وی امتیازات سرمایه گذاری در این مجتمع را استفاده از برندهای تجاری – اجتماعی و کیفیت اعلام کرد و گفت تا بحال قراردهای با بیش از 560 میلیارد ریال اعتبار با پیمانکاران برای انجام عملیات آبرسانی برقرسانی و احداث خیابانهای اصلی و فرعی منعقد شده است.

مساح ناظر عالی پروژه نیز در این بازدید با تاکید بر کنترل ها و نظارت ویژه بر کیفیت کار اظهار داشت از بهار سال آینده با صدور پروانه های ساختمانی قطعات زمین واگذاری، عملیات اجرائی ساخت و ساز که توسط متقاضیان شروع میشود.

غفوری مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد نیز تعیین سهمیه یکزار میلیارد تومانی تامین منابع مالی خط دوم انتقال آب به یزد توسط موسسه کوثر یزد خبر داد و گفت در جهت تسریع عملیات اجرایی این مجتمع 500 لیتر در ثانیه پساب تصضفیه شده یزد به این منظور اختصاص یافته که با سی کیلومتر لوله کشی بزودی پایان می یابد .

 

    مردم مسئله کمبود آب را در شهر یزد جدی بگیرند1392/12/18
با توجه به کمبود منابع آب و کاهش میزان بارندگی در شهر یزد شرکت آبفا از شهروندان خواست تا در روزهای پایانی سال و شروع خانه تکانی در مصرف آب صرفه جویی کنند .

 به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد، در سال آبی 92-91 میزان بارندگی در شهر یزد 9/83 میلیمتر بوده و در سال آبی 93-92 تا تاریخ 11 اسفند ماه میزان بارندگی تنها 36 میلیمتر بوده است .

بنابراین مردم باید کنترل بیشتری روی مصارف خود داشته باشند تا در آینده با بحران آب مواجه نشویم .
مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفا با بیان اینکه صرفه جویی به عنوان یک وظیفه ی ملی شمرده میشود گفت : مردم باید مسئله ی کمبود آب را در شهر یزد جدی بگیرند و مصارف خود را با این کمبود آب مطابقت دهند .
محمد حسین شرعیاتی بیان کرد ما در یک منطقه ای با اقلیم خشک و منابع آبی کم زندگی میکنیم بنابر این باید صرفه جویی را امری ضروری بدانیم چرا که در زمان مصرف آب هر یک دقیقه صرفه جویی باعث حفظ و ذخیره ی 5 الی 20 لیتر آب می شود .
شرعیاتی در ادامه عدم استفاده از آب به عنوان جارو ؛ صرف نظر کردن از مصارف غیر ضروری و استفاده از شیرآلات استاندارد و وسایل کاهنده ی مصرف در منازل را از روش های موثر برای کاهش مصرف آب معرفی کرد .
وی با توجه به نزدیک شدن به سال نو تاکید کرد : شهروندان قبل از سفر و به هنگام خارج شدن از منزل نسبت به بستن شیر فلکه بعد کنتور خود اقدام نمایند تا از بروز مشکلات و حوادث احتمالی که باعث هدررفت آب و همچنین آسیب رسانی به ساختمان می شود جلوگیری به عمل آید.

 

    بازدید استاندار یزد از مجتمع فرهنگی ، تفریحی ، توریستی کوثر یزد 1392/12/14
سید محمد میرمحمدی استاندار یزد، صبح دوشنبه 12 اسفندماه از مجتمع فرهنگی ، تفریحی ، توریستی کوثر یزد بازدید کرد.

آقای مهندس میرمحمدی استاندار یزد به همراه  معاون عمرانی استانداری ، شهردار یزد و جمعی از مدیران کل استان از مجتمع فرهنگی تفریحی و توریستی کوثر یزد واقع در محور یزد تفت بازدید و در جریان توضیحات مدیران و پیمانکاران این مجتمع قرار گرفت و از نزدیک از مراحل ساخت و اجرای پروژه های عمرانی این مجتمع دیدن کرد.


نبوی زاده، مدیر عامل موسسه کوثر یزد طی توضیحاتی، این پروژه را یک پروژه اقتصادی – فرهنگی بزرگ در کشور و منطقه عنوان کرد و از استاندار یزد خواست تا در راستای بهره برداری سریع تر و تکمیل این پروژه، دستورات لازم را صادر نماید.


گزارش تصویری

 

    بررسی آب یزد در جلسه بعدی شورای عالی آب1392/12/14
جهانگیری با تاکید بر لزوم حل مشکلات و مسائل آب شرب کلان شهرها، بررسی راهکارهای لازم برای تامین آب شرب شهرهای مهم را در جلسه آتی شورا خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد، دوازدهمین جلسه شورای عالی آب صبح امروز (دوشنبه) به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری پیرامون تامین اعتبار طرح های مربوط به مهار آبهای کشور و بررسی مشکلات تامین آب شرب مشهد برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه ضمن موافقت با اعتبار مورد نیاز برای مهار آبهای کشور، از وزارت نیرو و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خواست گزارشی در این خصوص برای تصمیم‌گیری نهایی تهیه نمایند.

دکتر جهانگیری همچنین با تاکید بر لزوم حل مشکلات و مسائل آب شرب کلان شهرها، بررسی راهکارهای لازم برای تامین آب شرب شهرهای مهم را در جلسه آتی شورا خواستار شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت آب و استفاده بهینه از آن، از مهار آبهای کشور به عنوان یکی از طرح های اولویت دار نام برد.

 در این جلسه نظرات مشترک وزارت نیرو و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور درباره تامین اعتبار مورد نیاز طرحهای مهار آبهای کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست همچنین گزارشی از مشکلات تامین آب شرب شهر مشهد و راهکارهای حل این مشکلات توسط وزارت نیرو ارائه شد. وزرای نیرو، کشور، جهاد کشاورزی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه حضور داشتند.

 

    هشدار شرایط بحرانی آب در یزد1392/12/14
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد تاکید کرد: وضعیت آب استان به گونه‌ای است که نمی‌توان آن را صرفاً در محدوده چند دستگاه دولتی تعریف کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کوثر یزد،"محمدعلی طالبی" در نشست مشترک کمیسیون نظارت و پیگیری شورای شهر یزد و مدیران مرتبط با آب استان، گفت: وضعیت آب استان به گونه‌ای است که نمی‌توان آن را صرفاً در محدوده چند دستگاه دولتی تعریف کرد بلکه موضوعی است که امروز ابعاد اجتماعی و اقتصادی نیز به خود گرفته است و همه وظیفه داریم در زمینه تامین آب به ویژه در بخش "آشامیدنی و بهداشتی" ظرفیت‌های استان را به کار بگیریم.

وی افزود: استان در سالی که گذشت با مشکلات جدی در مورد تامین آب آشامیدنی روبرو بود که لازم است، پیش‌بینی لازم برای آینده به ویژه شرایط عید نوروز و تابستان به عمل آید و دستگاه‌های ذی‌ربط به طور جدی از همین الان برنامه لازم را برای مواجه با شرایط بحرانی تهیه کنند.

طالبی تاکید کرد: تامین آب شرب سالم و بهداشتی برای همه ساکنان استان، دغدغه جدی استان است و از این رو باید با پیش‌بینی مکانیزم‌های لازم و مدیریت مصرف، شرایط را برای بهره‌مندی همه مردم از آب سالم فراهم کنیم.